RAAMATUTUTVUSTUS

 

Kaupo Meiel EESTI ELULOOD

Sirbi raamatututvustuse osakond on esimene, mis kannatab Eesti majanduse jahtumise all: kokku on tõmmatud nii isikkoosseisu, osakonnale eraldatava ajaleheruumi ning ka palga osas. Lahkunud on Guptade-aegset india kirjandust tutvustav toimetaja ning ka zuihitsu-traditsiooni eestindusi tutvustav toimetaja. Õnneks jäeti tööle Pärnu XXI sajandi esimese kümnendi luulet tutvustav toimetaja, kuigi, olles meie toimetuses vahepeal töötanud kultustutvustaja P.-E. Ast-Segi käli, ohustas tedagi vallandamine, kuna Eesti Kombekate, Kuid Siiski Ka Seksikate Naiste eestseisuse liige Heili Sibrits kirjutas sellekohase kaebuse Vabariigi Valitsusele. Praegu on siiski kõik enam-vähem korras ning toimetaja saab tunnustada Pärnu XXI sajandi esimese kümnendi ühe tähelepanuväärsema luuletaja Kaupo Meieli uut luulekogu „Eesti elulood”. Tegu on suurepärase keelemängijaga, vaimuka ja naljaka eesti keele võimaluste katsetajaga. Kena täht on vilkumas Pärnu ühestainsast päikesest pimestatud kirjandustaevas. Kirjastanud (:) kivisildnik, kujundanud ja illustreerinud Aidi Mesi. Jumalikud Ilmutused, 2008. 132 lk.

 

 

Hendrik Adamson

OM MAID MAAILMAN TUHANDIT

Kahjuks ei ole meil ruumi tutvustada Jumalike Ilmutuste „Pehme mandumise triloogiat” või Jaan Krossi „Kallite kaasteeliste” teist osa või SA Kultuurilehe märtsikuu väljaandeid või teost Kepттy Paккe „Tpeтъя пpинцеcca”. Meie ees seisab ränk valik. Seega valime tutvustamiseks Hendrik Adamsoni kogutud luuletused „Om maid maailman tuhandit”. Siin on luuletusi tunde- ja kujundirikka looja loomingutee algusest lõpuni, poeeme ja ballaade, ilusat murret ja ilusat kirjakeelt. Kaunis teos, mis sobib mõtiskeludeks või näiteks kingituseks kellelegi, kes mõtiskelu hädasti vajaks. Kahju, et sedakorda puudub järelsõna luuletaja elust ja loomelaadist. Koostanud Hando Runnel, kujundanud Mari Ainso, esikaanel Katre Ligi pastell. Ilmamaa, 2008. 732 lk.

 

Georg Müller

JUTLUSERAAMAT

Kujutlege endid nelisada aastat tagasi. Toonasesse Tallinnasse, Musta-, Lasna- ja muude mägede kohal on metsad, sood, mererand. Tahaks ju hetkekski kadunud ajas ära käia, sattuda sellesse vesisesse paika, kus praegu asub Viru väljak, ning astuda sealt siis Tallinna piire tähistavate väravate alla. Jalutada pisut munakividel ringi. Ning kuulda ehk Georg Mülleri häält Pühavaimu võlvide all kõmisemas. Tõsi, kellelgi pole aimu, kas Mülleri hääl ikka kõmises. Kuid kuna ta jutlusi pidas, siis ei saanud tal kehv hääl olla. Kujutlege nüüd endid tagasi sada kakskümmend aastat ja mõned aastad veel peale. Selleks ajaks oli Tallinn ennast murdnud juba teisele poole linnamüüre, hakkas tekkima Nõmme, Koplis, Siku- ja Torupillis möllas juba tööstus, Rotermann arenes jne. Umbes samal ajal avastati Tallinna rae arhiivist Mülleri unustuse hõlma vajunud jutlused. Ning siin nad nüüd on. Hando Runneli tüüritud kirjastus ei hellita ja hea nii! Sarjas „Eesti mõttelugu”, toimetanud Külli Habicht, Kai Tafenau, Siiri Ombler, koostanud Külli Habicht, Valve-Liivi Kingisepp, Jaak Peebo, Külli Prillop. Ilmamaa, 2008. 808 lk.

 

EESTI FILM

ESTONIAN FILM

2000–2006

Kaheksa aastat tagasi ilmus analoogiline kogumik, mis hõlmas aastatel 1991–1999 Eestis tehtud 290 filmi ja 131 režissööri. Nüüdses pehmekaanelises „tellises” on tutvustatud 200 professionaalse filmitegija rohkem kui 400 linateost. Ja neid illustreerivaid värvilisi põnevaid fotosid on tublisti üle tuhande. Filmid on liigiti jaotatud omaette rühmadesse: täispikad mängufilmid, lühifilmid, animafilmid, dokumentaalfilmid, tudengifilmid. Nende jaotuste ette on kirjutatud ülevaatlikud eessõnad. Kogumiku tagumises otsas on välja toodud Eesti filmiauhinnad ja statistika, filmide nimestik nii eesti kui ka inglise keeles, režissööride nimestik, tootjate nimestik ja kontaktid. Eesti Filmi Sihtasutus, 2008. 640 lk.

 

 

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht