Raamatututvustus

 

Kalju Suur

JÄRELHÜPPEID… KULTUURIKIHIST

Vanameister ja alati džentelmen on valmis saanud järjekordse portreealbumi. Nagu tal kombeks, hulk mingil moel silmapaistvaid inimesi on järjestatud ääretu demokraatlikkusega, tähestikuliselt. Esimene foto on okupatsioonide muuseumi direktorist Heiki Ahonenist ja viimane Kunstihoone näituste kujundajast Toomas Übnerist. Lisaks sellele mitmeid fotosid Suurest endast ja Suurega seotud kirjutisi. 100 protsenti Fotograaf! Tiitlifoto autorist teinud Sulev Teinemaa. Kalju Suur, 2006. Leheküljed nummerdamata.

Marko Mäetamm

I LOVE MY FAMILY

Tänavuse Veneetsia biennaali Eesti esindaja Marko Mäetamme kataloog või õigemini kõvade kaantega raamatu vorm vastab igati selle sisule ja seetõttu loomulikult ka ekspositsioonile “Loser’s Paradise” (“Kaotaja paradiis”) – pangalaenudest käsist-jalust seotud kaasaja inimese ängi iroonilisele väljendusele. Viiest loost “Bleeding House” (“Veritsev maja”), “Sandbox” (“Liivakast”), “No Title” (“Nimetu”), “Bear” (“Karu”), “Family” (“Perekond”) koosneva raamatu järelsõna “Accidents waiting to happen – Marko Mäetamm’s Loser’s Paradise” (“Õnnetused, mis ootavad oma aega. Marko Mäetamme kaotaja paradiis”) on kirjutanud ekspositsiooni kuraator Mika Hannula. Ingliskeelne raamat on varustatud kunstniku ja kuraatori eluloo ja bibliograafiaga. Toimetanud Andreas Trossek, kujundanud Indrek Sirkel, Marko Mäetamme ja Stanislav Stepashko fotod. Kaasaja Kunsti Eesti Keskus, 2007. 204 lk.

 

 

CHROMA. MONOCHROMA

Möödunud sügisel Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala organiseeritud kuue kunstikõrgkooli (Firenze Le Arti Orafe, Birmingham Institute of Art and Design, Łodzi Academy of Fine Arts, Fachhochschule Trier, Porto Escola Superior de Artes e Design ja Eesti Kunstiakadeemia) üliõpilaste ehtekunstinäitust ja konverentsi ettekandeid  ning ka üritust kajastavaid artikleid koondav raamat koos DVDga. Hõrk, nagu Kadri Mälgu initsieeritud ettevõtmised ikka olnud on. Ning kasvanud ürituse pelgast dokumentatsioonist noore ehtekunsti seisu vaagivaks tervikuks. Koostanud ja toimetanud Kadri Mälk, kujundanud eesti üliõpilaste väljapaneku üks kujundaja Julia Maria Künnap, DVD koostanud ja vormistanud Virko Veskoja ja Merle Kasonen. Eesti Kunstiakadeemia  ehte- ja sepakunsti eriala, 2007. 95 lk.

 

 

 

ARIADNE LÕNG 2005/2006, nr 1-2

Juba kuuendat aastat ilmub Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskuse ning Tallinna ülikooli ühine nais- ja meesuuringute ajakiri. Nagu ikka, on ka seekord feministlikku filosoofiat sügavuti tutvustavaid tõlkekäsitlusi (Ellen Mortensen vaagib Luce Irigaray suhteid Friedrich Nietzsche ja Martin Heideggeriga, Johanna Oksala feministlikku mõtlemisviisi tänapäeva ontoloogiana) ja eesti naiste positsiooni ning staatuse analüüse (Aija Sakova käsitleb eesti naise ühiskondlikku ja perekondlikku rolli 1920ndate algul, Eda Sepp kirjutab XX sajandi alguse naisrevolutsionääridest Tuglase loomingu alusel, Tiiu Kuurme naise ja kooli suhetest, Heili Einasto abordipoliitikast XX sajandi Eestis). Iseäranis positiivsena tuleb välja tuua tendents, et Ariadne Lõng on ka sisuliselt hakanud järjest enam tähelepanu pöörama mehele, tema tegelikule positsioonile ja tähendusele ühiskonnas (Liisi Piits, Ave Tarrend, Kristi Malmberg). Peatoimetaja Anne Lill, toimetajad Eve Annuk ja Mirjam Hinriku

 

 

 

CHEESE 2007, nr 22

Fotokunsti ajakiri jätkab fotokunsti ning selle äsjaste sündmuste – nii siin kui ka mujal – tutvustamist. Ei puudu ka üldharivad artiklid fotokunsti ajaloost. Nele Tammeaid vahendab tunnustatud inglise fotograafi ja 2003. aasta Hasselbladi meistri Tartu kõrgemas kunstikoolis peetud portreefoto ajaloo teemal peetud loengut. Tutvustatakse tänavust Hasselbladi preemia laureaati Ameerika feministlikku fotokunstnikku Nan Goldinit. Margit Säde kirjutab prantsuse kaasaja kunsti superstaarist Pierre Huyghe’ äärelinna lavastustest. Meie oma fotokunsti käsitlevad Aapo Ilves (Toomas Kalve ajamasinad), Laura Kuusk (Reio Aare portreed), Elnara Taidre (Tatjana Muravskaja “Positsioonide” näitus Tallinna Linnagaleriis), Ki wa (Adeela Sepa omailma  romantilised lavastused). Märten Kross on teinud pikema, igati õpetliku intervjuu  üle kolmekümne aasta National Geographicus töötanud Priit Vesilinnuga. Tunnustatakse ka naabreid: Lätis hakkas ilmuma rahvusvaheline fotoajakiri. Peatoimetaja Tiit Lepp, toimetajad Ahto Külvet ja Jaan Sokk.

 

 

 

TEATER. MUUSIKA. KINO 2007, nr 5

Teatriosas keskendutakse Peeter Toropi, Liina Valdre, Eteri Kekelidze ja Boris Tuchi kaasabil Fjodor Dostojevski lavastatavusele, Dostojevski ainetel valminud viimase aja lavastustele. Muusikaosas kirjutab Toomas Velmet Gidon Kremerist. Samuti saab teada, mida huvitavat Kumus veebruaris ja märtsis toimus, just tantsu ja muusika osas. Kino-osast saab samuti palju huvitavat lugeda: Annika Koppel käis “Berlinale’l” ja Peeter Sauterile ei meeldi UFO tulek Rasmus Merivoo “Tulnuka” lõpus, aga muidu on tema meelest ka ikka täitsa hea. Peatoimetaja Madis Kolk.

 

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht