Raamatud

 

Karin Hallas-Murula EDGAR JOHAN KUUSIKU VABADUSSÕJA MONUMENDID

Arhitektuurimuuseumi järjekordne väljaanne keskendub arhitekt Edgar Johan Kuusiku Sõjaväekalmistule projekteeritud Vabadussõja mausoleum-mälestisehitise püstitamise ja hävitamise loole. Arhitektuuriteadlase Karin Hallas-Murula tekstist kõlab üleskutse, et lõpuks ometi on aeg taastada Sõjaväekalmistu Vabadussõja mausoleum. Kuid päriselt ei ole autor läinud mööda ka teistest Kuusiku projekteeritud Vabadussõja monumentidest, mitmed arhitektuurimuuseumis hoiul kavandid on publitseeritud esmakordselt. Pikemalt (ja praeguses situatsioonis vägagi päevakajalisena) on autor peatunud üleriigilise Vabadussõja monumendi püstitamisplaanidel Vabaduse väljakule 1930. aastatel: E. J. Kuusiku ja Elmar Lohu kavand tunnistati parimaks 1931. aasta konkursil ning nende tehtud oli ka 1932. aasta vabadusmonumendi variant. Nii kevadine arhitektuurimuuseumi näitus kui ka raamat on pühendatud Edgar Johan Kuusiku 120. sünniaastapäevale. Soliidse väljaande on kujundanud Liina Siib, keeletoimetaja Aili Künstler. Eesti Arhitektuurimuuseum, Tallinn 2008. 79 lk.

 

JUST MUST

Kuigi tegemist on näitusekataloogiga, ajaloomuuseumis eksponeeritud rahvusvahelise ehtekunstinäituse kataloogiga, ületab raamat kataloogi mõõtmed nii sisulises kui eelkõige vormilises plaanis. Nagu senised Kadri Mägu ettevõtmised, on seegi väljapanek päädinud eksponeeritud objekte, ehteid sünteesiva raamatu-kunstiteosega. Ülimalt hõrgu kunstiteosega: juba raamatu mustadele kõvadele kaantele on mustaga sissepressitud tähenduslik tekst: „Cosmic empathic contract concluded between 58 artists it is a creative contract written in blood … ” („58 kunstniku kosmiline empaatiline loominguline kokkulepe, mis verega kirjutatud …”). Ei puudu ka seekord sisuline lähenemine: „just musta” või „kohe peab” avavad Tanel Veenre, Krista Kodrese, Derek Jarmani ja Kadri Mälgu poeetilised tekstid. Sõna täiendab pilti ja pilt sõna. Kuid et raamatut oleks ka hõlbus käsitleda ning eksponeeritud ehteid saaks kompaktselt vaadata, on raamatu lõppu loodud näitusetööde indeks: lihtne, kuid igati toimiv. Koostaja ja toimetaja Kadri Mälk, töörühmas Piret Hirv, Tanel Veenre, Kertu Tuberg ja Eve Margus-Villems. Raamatu on kujundanud Aadam Kaarma.

Kadri Mälk Tallinn, Arnoldsche Art Publishers Stuttgart, 2008. 215 lk.

 

Lauri Vahtre

HUMANISM vs HUMANITY

Mahuka, nüüd inglise keelde tõlgitud essee keskmes on küsimusele, mida tähendab olla inimene. Inimesed tegutsevad inimesena ikka alles suhetes teiste inimestega. Nii mõndagi nähtust neis suhetes, näiteks soolist tööjaotust vms kiputakse pidama aegunuks või lausa inimsusevastaseks. Vahtre osutab, et selline vaade humanismile võib olla inimene olemise ideega lausa vastuolus. Kas humanismi ideoloogia on jõudnud kriisi? Juba alanud sajand peaks autori arvates andma vastuse, kas läänemaailm kogeb triumfi või läbikukkumist. Tõlkinud Enn Veldi, kujundanud Heiki Välimets. Grenader, 2008. 166 lk.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht