Paul Saar 1. I 1946 – 28. XI 2007

 

Maalikunstnik Paul Saar lahkus pärast pikka ja rasket haigust. Samblarohelise baretiga Tartu Toulouse-Lautrec oli pikki aastaid ülikoolilinna maskott, boheemluse märk selle kõige paremas mõttes. Tema Supilinna ateljeesse koguneti head muusikat kuulama, veini jooma ja eelkõige tema seltskonda nautima. Paul Saar, passi järgi küll Pavel Saar, sündis Setumaal teisel pool praegust Eesti riigi piiri. Ta isa oli osav ehitusmees ning seetõttu sai pere kolida Tartu kanti Luunja valda. Miilits olevat käinud küll mitu korda teda tagasi nõudmas, kuid ajad muutusid tolerantsemaks ning setu kavalus ja jonn jäi peale. Kooli läks Paul Saar Tartu III keskkooli ja sealt edasi Tartu kunstikooli, mille lõpetas 1969. aastal. Kunstikooli õpetajad, iseäranis prantsuse rafineeritud värvikultuuri kalliks pidanud Alfred Kongo, suunasid Paul Saart läbi kogu tema loomingu. Pärast kunstikooli lõpetamist asus ta tööle Tallinna kaubamaja ning Volga autopoe kunstnikuna. Kuid ilmselt polnud pealinna sagin Paul Saarele kõige õigem keskkond, kus elada ja töötada, ning 1970ndate keskpaiku oli ta Tartus tagasi. Paul Saar esines järjekindlalt Tartu aasta- ja loomulikult ka noortenäitustel. Ta eelistas abstraktset maalilaadi, suuri pindu, põnevat, tundlikku koloriiti. Tema pintslilöök oli terav, kuid samas ka ehtpallaslikult täpne. Paul Saar oli ekspressionistlik maalija selle mõiste kõige laiemas mõttes: isepäine ja vaba aja nõudmistest. Õlimaali kõrval ei põlanud ta väiksemat vormi ning kiiret ja vahetut akvarellitehnikat. Kunstniku kõige viimased tööd, tänavu suvel valminud lapsepõlvest inspireeritud akvarellid on üllatavalt rõõmsailmelised ja helged.

Aga helge loomusega oli ka kunstnik ise: iseäranis selgelt tuli see esile tema pedagoogitöös. Paul Saar töötas Tartu lastekunstikoolis 27 aastat ning teda meenutavad tänutundega sajad õpilased, kelle hulgast nii mitmestki on samuti kunstnik saanud.

Paul Saar saadeti viimasele teele Tartu lastekunstikoolist. Tema matustele olid kogunenud kursusekaaslased, kolleegid, sõbrad ja õpilased. Paul Saar oli ilus inimene.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht