Keeletegu

JÜRI VALGE, HTMi keeleosakonna nõunik

Täna kell 11 tehakse Põltsamaa ühisgümnaasiumis teatavaks mullused kaalukaimad keeleteod.1 Rahvahääletus püstitas seekord rekordi: oma arvamuse saatis 3931 keelehuvilist. Üheksa aastat tagasi alustati 143ga. Võistluse 10aastase ajaloo saab kokku võtta järgmisel aastal, kuid põhjust pisianalüüsiks on tänavugi.
Esimest korda otsiti parimat ministri kinnitatud korra järgi ning ametlikult reeglistatud ettevõtmine on kindlasti soliidsem ja tagatum kui senine. Uus statuut pidi aitama ka lihtsatel keeletegijail parnassile tõusta – nende kõrval, kes sinna riigi raha eest tehtud igapäevatöö lisatasuks saavad. Seda siiski ei saavutatud, sest maksumaksja toetab nii ühtesid kui teisi ning pealegi on võistluse üks eesmärk kõikide väärt keeletegude talletamine.
Must valgel heakskiidu on leidnud kõik senised konkursi põhimõtted, eelkõige piiramatu osavõtuulatus: ei leidu isikut ega institutsiooni, kes ei võiks auhinda saada või auhinnakandidaati esitada. Probleemiks on, et kuigi Emakeele Seltsi (ES) juhatusel on õigus kandidaate lisada, kipub üht-teist väärtuslikku ununema. Kandidaadi kõrvaldamine on harv, põhjuseks kas esitamisreeglite rikkumine, nt hilinemine, või see, et esitatud tegu on pigem mingi muu, mitte keeletegu.
Ühemõtteliselt on kirjas, millal ja kuidas auhind vajadusel jaotatakse ning laureaatideni jõuab. Konkursi hinnatav lisaväärtus on, et süveneb ministeeriumi, ESi, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi ning lõpuüritust korraldavate koolide koostöö. Regionaalpoliitiliselt on tähtis põhimõte korraldada kokkuvõtete tegemine suurlinnadest kaugemal – väiksemadki koolid saavad pildile (üleilmne veebiülekanne!).
Lõpuürituse sobivaimat aega ilmselt jäädaksegi otsima. Ühest küljest on emakeelepäev või selle lähiaeg loomulikult parim, sest võimaldab liigmagusaks kippuvat tähtpäeva täita täiesti asjaliku sisuga. Teisalt on poolsada igal aastal osavõtukutse saavat kooli hädas väärikate esindajate leidmisega, sest need on seotud oma kooli üritustega. Kohustada kedagi loomulikult ei saa ega või.
Kuidas edasi? Kõik väärt keeleteod võistlema, hääletamine sisulise arutelu järgseks, keeleteokirjeldused eesti keele tunni osaks!2

1   Ülekannet näeb aadressil www.uttv.ee
2   http://vikerraadio.err.ee/kuularhiiv?saade=368&kid=268

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht