Kangro auhinna tänavune laureaat on Jan Rahman

Liina Valper

  3. oktoobril andis Võru maavanem Ülo Tulik kätte Võru maavalitsuse Bernard Kangro kirjandusauhinna preemia Jan Rahmanile (31) võrukeelsete näidendite “Painaja” ja “Sõit” eest. Näidendite eest määrati 1990. aastal asutatud kirjandusauhind esimest korda. Auhinna suurus on 4500 krooni, sellega kaasneb maavalitsuse tänukiri.

Juhan Jaigi tondijuttudel põhineva “Painaja” kirjutas Jan Rahman Võru Teatriateljeele. Tarmo Tagametsa lavastatud tükki – võru horrorit, nagu seisis kavalehel – mängiti suvel Väimela mõisa vanas viljaaidas.

Tartu Hansahoovis aga etendati  suure publikumenuga Ain Mäeotsa lavastatud “Sõitu”, lustakaid lugusid võrukeste imetabastest juhtumistest bussisõidul. Kuuldavasti avaneb järgmisel suvel teatrihuvilistel võimalus vaadata “Sõitu” ka Võrus. Etenduse videokatkendit sai seekord näha auhinna üleandmise tseremoonial.

Viimased aastad on võru noorele kirjanikule, Noorte Autorite Koondise liikmele Jan Rahmanile olnud loominguliselt edukad. 2005. aastal andis ta koos Pulga Jaani, Aapo Ilvese, Olavi Ruitlase ja Contraga välja luuleraamatu “Viie pääle”, mille juurde kuulub lauludega laserplaat. Kahasse soome menukirjaniku, Edela-Soome murdes luuletava Heli Laaksoneniga ilmus eelmisel sügisel Soomes luulekogu “Maapuupäiv” teine trükk. Esmatrükk müüdi 2000. aastal välkkiirelt läbi. Aastavahetuse eel aga said väikesed lugejad Jan Rahmani esimese lasteraamatu “Vävvä”, laheda ja õpetliku loo kollipoiss Vävväst. Seda raamatut on trükitud nii võru kui ka eesti keeles.

Kõige värskem üllitis aga sai valmis alles hiljaaegu. Koos Aapo Ilvese ja Pulga Jaaniga valminud laserplaati “Murõt ei olõ” on saatnud esitlustel menu.

Oma plaanidest Jan Rahman pikemalt ei räägi, kuid lubab veel näidendeid ja ka lasteraamatu kirjutada. Üks näidend on juba valmis: võrukeelne “Kolm karru…” ootab Mõnistes publiku ette pääsu suvelavastusena.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht