Hendrik Juurikas 17. VI 1921 ? 21. II 2005

Võru Muusikakool

Hendrik Juurikas sündis 17. VI 1921 Pärnumaal. Taluperes sündinud poisile anti Väimelas põllumajanduslik haridus. Kuid tõsine huvi muusika vastu, eriline andekus ja töökus määrasid Hendrik Juurika elutööks muusika. 1945. a tehti talle ettepanek asuda tööle Võru kultuurimajja kunstilise juhi ja kammeransambli orkestrandina. 1946. a asutas ta kultuurimajas d?ässi-stiilis estraadiorkestri. 1963. a pärast nn vanade  estraadiorkestri tegevuse lõpetamist, lõi Hendrik Juurikas noortest pillimeestest Võru bigbandi,  mis tegutses viis aastat. Mõlemad orkestrid olid omal ajal Eesti paremate hulgas ja esinesid ka Lätis ja Venemaal. 1961. a loodi Võru Sümfooniaorkester (esimene dirigent Samuel Onno). Hendrik Juurikas oli orkestris t?ello- ja klarnetimängija ning 1972 peadirigent. Aastal 1956 asutati Võru Muusikakool. Kooli üks asutajatest oli Hendrik Juurikas, kelle kultuuriministeerium määras ka kooli esimeseks direktoriks. Direktorina töötas ta 25 aastat, lõpetades ühtlasi kaugõppes H. Elleri nim. Muusikakooli klarneti alal (1961) ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi puhkpillide dirigeerimise alal (1967). Hendrik Juurikas on teinud üle 400 orkestreeringu sümfoonia-, puhkpilli- ja estraadiorkestrile, seadeid vokaalansamblitele. Korduvalt on orkestrid esitanud tema originaalloomingut, sümfoonilisi teoseid ?Mälestusmägi? ja ?Verijärve legend?. Ta kirjutas muusikat ka kohalikule teatrile ja lasteballetile. Hiljuti kandis Eesti Kaitseväe Orkester ?Verijärve legendi? ette Estonia kontserdisaalis.  

Hendrik Juurikas oli ka Võrumaa laulupidude organisaator ja üldjuht. tema elutöö oli pühendatud muusikale ja Võrumaale. Tänu temale on Võrus alati tegutsenud orkestrid. Ka Võru Muusikakoolis tegutses 1957 sümfoniettorkester ja tegutseb 1998. aastast puhkpilliorkester. Tema õpilaste hulgas on sadakond klarneti-, saksofoni-, flöödi- või t?ellomängijat. Paljud nendest töötavad kutseliste muusikutena. Hendrik Juurikas pälvis omal ajal teenelise kultuuritegelase nimetuse ning 1995. a Võru linna teenetemärgi.

Nimekamad Hendrik Juurika õpilased on Eesti Kaitseväe orkestri peadirigent Peeter Saan, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri orkestrant ja kontsertmeister Kalev Velthud, Estonia kauaaegne orkestrant ja muusikapedagoog Viljar Jõe.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht