Helga Aumere 22. IV 1923 – 13. V 2006

 

  Lehekuu teine laupäev viis meie hulgast Eesti muusika- ja teatrielu vanima ja professionaalseima kriitiku, monografisti, ooperi- ja balletiteatri talendikaima ja ehedaima põlistaja Helga Aumere. Arvukate sõprade ja kolleegide tarvis oli ta nii sõna kui teoga ikka tõeline daam. Teda kutsuti Kaptenitütreks, pärines ta ju legendaarse Suure Tõllu kapteni Hermann Tõnissoo perest. 1941. a lõpetas Helga Aumere Tallinna eliitkooli, tütarlaste kommertsgümnaasiumi, muusikakooli järel 1955. a edukalt professor A.Vahteri juhendamisel Tallinna konservatooriumi muusikateadlasena.

Keerulisele ajafiltrile vaatamata pääses ta pikkadeks aastateks Eesti Raadio muusikasaadete professionaalselt kõrgtasemelisse koosseisu toimetajana, kus tema ajal (1950 – 1973) töötasid Vilma Paalma, Rolf Uusväli, Vidrik Kivilo, Ivalo Randalu jt, rahvusmuusika arengufenomeni hoidjate ja edasiviijatena kõigiti neile lojaalse Lydia Austeri juhtimisel.

Meie muusika loovasse loosse tegi Helga Aumere nii entsüklopedisti kui monografistina arvukaid sissevaateid nii rahvusraadios kui teiskeelseil lainepikkustel. Hilisemal perioodil ilmusid tema sulest raamatud, brošüürid ja koguteoste arvukad artiklid meie esisopranitest Helmi Einerist (1987) ja Linda Sellistemägist (1965), raamatud Udo Väljaotsast (1985) ja Ida Urbelist (1989), meie balletikooli ja koolkonna rajajast Anna Ekstonist (2004), veel lähiminevikus ka Lydia Austerist (2003). Väsimatud ja värsked, isiksuse avamiselt rikkad ja raamatulettidelt ikka kiiresti otsa saanud  teosed.

Kompetentse mõtte ja sõnaga aitas Helga Aumere ooperiloomes eristuda nii maestro Eino Tambergil kui noorel Raimo Kangrol.

Helga Aumere rikas ja pikk päevatee on õhtusse jõudnud. Tema andeka töö väärisleheküljed on me kätes ja hoida kohustusega – jätkata. Teeme seda sügavaima lugupidamise ja armastusega.

 

Eesti Teatriliit

Eesti Teatriuurijate Ühendus

Eesti Heliloojate Liit

Eesti Raadio

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht