Eesti Gaasi direktorile!

RUI, endine FIE

Teile kirjutab inimene, kes on võtnud oma südameasjaks võitluse saastamise vastu ja õigluse eest. Olen iseseisvalt liitunud Kyoto protokolliga ja teostanud mitmesuguseid mõõtmisi. Ent asja juurde! Meil baaris Peldik räägiti, et suitsetamine keelatakse varsti ära ja suitsetajatest saavad teise järgu kodanikud. Mu süda on kistud kaheks! Kuigi suitsetamisel ei puudu kasulikud omadused, näiteks ? nagu üldteada ? see suurendab kopsumahtu, samuti soodustab jutu peale saamist, on see siiski iga inimese eraasi. Peamine põhjus, miks kõrtsis tahetakse ära keelata, on see, et mittesuitsetajad hingavad tahtmatult sisse. Ja see ei suurenda ka kopsumahtu. Objektiivselt on tegemist õhu saastamise ühe vormiga. Ma ei ole vastu, tahan ainult öelda, et saastamise vorme on veelgi. Ja kui me ühte reguleerime, miks me ei tee sedasama ka teistega? Peamine saastaja on loomulikult autode heitgaasid. Isegi Tallinnas Draamateatri vastas on suvel vaikse ilmaga kella viie-kuue ajal raske hingata. Mis siis veel näiteks Rios või Indias? Nüüd mul tekibki küsimus: miks autoga võib saastada kõikide kopse, aga suitsuga ei või? Kumb on kokkuvõttes kahjulikum, kas jalgrattaga tööl käiv suitsetaja või maasturiga liiklusummikutes gaasitav mittesuitsetaja? Mu jutul on konkreetne tagamõte. Teatavasti võimaldab Kyoto protokoll heitgaaside kvoote osta ja müüa. Mõni arengumaa, kes on alles puu otsast maha tulnud ja kel tööstust pole ollagi, võib oma kvoodi müüa mõnele tööstusriigile, kel on suitsu liiga palju. Aga miks ei võiks sama teha näiteks suitsetajate ja autosõitjate vahel? Las lähevad siingi kvoodid käiku. Kui keegi loobub autoga tööl käimisest bussi või jalgratta kasuks, siis las ta olla. Ja vastupidi, mittesuitsetaja sõitku rahumeeli autoga. Sel juhul oleks paljudel suitsumeestel stiimul nikotiinist loobuda. Siin tuleb muidugi täpsustada, kel on missugust marki masin, kui palju ja mis marsruuti mööda ta sõidab (sellest sõltub heitgaaside hulk), teisalt, mis suitse ja kui palju keegi tõmbab. Aga need rehkendused on hõlpsasti teostatavad.

On veel teisigi viise õhku reostada. Näiteks põevad mõned inimesed meteorismi. Kas ei võiks ka kõhutuultele määrata oma kvooti, mis oleks vabalt konverteeritav niihästi autode kui sigarettide vastu? Ja mõnel inimesel on kohe nii halb hingeõhk, ja mitte pohmaka pärast, vaid lihtsalt niisama. Ja kõik ei kasuta kaugeltki deodoranti. Meenutasime hiljuti baaris Peldik vana aja lugusid ja keegi tsiteeris Heiti Kadastiku brü?üüri ?Noorukist meheks?, kus on öeldud, et mida arvata kaaslasest, kes küll ülihuvitavalt vestleb spordist, aga kelle jalgade hingihais kõrvetab nina? Kuldsed sõnad.

Muide liigtüsedus on veel hullem terviserikkuja kui suitsetamine. Ka meteorism on sellega kergem tulema.

Neid mõõtmisi teha ei ole kerge, ent see on täiesti mõeldav. Me oleme baaris Peldik välja töötanud mitmesugused tabelid ja koefitsiendid. Kõige raskem on meteorismiga, aga ka sellega saavad meie nupukad tehnikud hakkama. Nüüd oleks vaja leida asjale ühiskondlik väljund. Panen ette luua sihtasutus Üldised Gaasid. Hakkaksin seda ise vedama, palgasoov oleks kakskümmend tuhat puhtalt pluss kõnelimiiti kolmesaja eest.

Elagu Kyoto protokollid! Maha meteorism!!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht