Avalik pöördumine Pärnu linna juhtide poole
Eesti filmirahvas jälgib rahutusega meedia vahendusel avalikkuseni jõudnud uudist Pärnu uue kunsti muuseumi hoone võimalikust müügist. Tahame omalt poolt avalikkusele teada anda filmitegijate murest. Pärnu Chaplini kultuurikeskus pole mitte ainult kõigile kujutava kunsti nautijatele armas rahvusvaheliselt tuntud näitusepaik. Seda maja tuntakse sama hästi Pärnu rahvusvahelise ja visuaalse antropoloogia festivali keskusena. Väga paljudele tõsielufilmiloojatele kogu maailmas ei ole Pärnu filmifestival üksnes Pärnu linna visiitkaart, ka Eestit tuntakse esmajoones just tänu sellele.
Pärnu filmifestivalide traditsiooni algatasid Mark Soosaar ja Lennart Meri Pärnus 1987. aastal. Aastal 2006 toimub Pärnu filmifestival juba kahekümnendat korda. See on Eesti filmifestivalidest vanim ja saanud Eesti kui ka rahvusvahelise kultuuripildi kustutamatuks osaks.
Pärnu uue kunsti muuseumi ehk Chaplini keskuse filmiraamatukogu on pidevalt täienenud, seal asub Eesti parim dokumentaalfilmide videoteek. Keskus pakub peavarju ning kohtumispaika külalistele filmifestivali ajal ja kultuuriarmastajatele aasta ringi. Festivali keskus on festivali süda, selle siirdamine uude tundmatusse kohta ei jäta mõjutamata rahvusvaheliselt tunnustatud filmifestivali käekäiku.
Pärnu filmifestival peab kindlasti jätkuma ning uue kunsti muuseum edasi arenema. Me ei saa nõustuda olukorraga, kus ühe Eesti linna lühiajalised majandusraskused ja kinnisvaraarendajate pelgalt kasumist lähtuvad huvid seavad ohtu aastatega rajatud kultuuritraditsiooni. Kultuuris on uute algatuste kõrval sama tähtis järjekestvus ja mälu.
Tahaksime uskuda, et Pärnu linna juhid teevad Pärnu kultuurielu strateegilisel planeerimisel õiged otsused.
Eesti Filmiajakirjanike Ühing, Jaan Ruus
Eesti Filmi Sihtasutus, Jaak Lõhmus
Eesti Kinoliit, Peeter Brambat
Matsalu loodusfilmide festival, Tiit Mesila
Tallinna Pimedate Ööde filmifestival, Tiina Lokk
Tartu Maailmafilmi festival, Pille Runnel
Tallinn, 6. veebruar 2006
Linnavõimude soov sulgeda üks edukalt tegutsev kultuurikeskus hoone müügist saadava kasu nimel on rahvusvahelisel tasemel pretsedenditu ja Euroopa kultuuriruumis mõeldamatu. See kuulub asjade hulka, mida tsiviliseeritud maailmas lihtsalt ei tehta. Tänane maailm on selliste asjade suhtes eriti tundlik. On šokeeriv, et sellist sammu valmistub astuma just Pärnu, linn, kes taotles alles hiljaaegu Euroopa kultuuripealinna nimetust. Niiviisi ollakse tegelikult asunud taotlema Euroopa paarialinna staatust.
Pärnu poliitikud peaksid hoolega kaaluma, enne kui hakkavad sellise traditsiooni teerajajaks Euroopas. Nad peaksid ka mõtlema sellele, milline mõju võib seesugusel rahvusvahelisel kuulsusel olla nende endi poliitilisele karjäärile.
Enn Põldroos
Väljavõte kirjast Pärnu linnapeale