Artur Ruuser 4. IX 1924 – 20. I 2007

 

  20. jaanuaril lahkus Eesti kunstnike perest Artur Ruuser. Artur Ruuser sündis Novgorodi oblastis Valdai rajoonis Žilovka külas Eestist välja rännanud vanemate esimese lapsena. Sõjakeerises sattus ta Kasahstani, 17aastaselt mobiliseeriti Punaarmeesse. Artur Ruuser õppis kunsti Thbilisi kunstiakadeemias ja seejärel Lätis, kus lõpetas 1954. aastal graafikuna Riia kunstiakadeemia. Töötas 20 aastat disainerina konstrueerimisbüroos. Lätis elades võttis ta osa paljudest näitustest Riias ja Moskvas. Läti Kunstnike Liidu liige oli ta 1973. aastast.

1976. aastast oli ta vabakutseline kunstnik. 1979. aastal asus Artur Ruuser elama Tallinna ning astus Eesti Kunstnike Liidu liikmeks. Ta rändas palju: Venemaal, Kaukaasias, Kasahstanis, Kirgiisias, Ukrainas, Rumeenias, Bulgaarias, Poolas, Vietnamis. 1993. aastal külastas Rootsit, kus Avesta linna raamatukogus toimus tema graafika- ja akvarellinäitus. Eestis olid kunstniku isikunäitused 1995. aastal Võrus ja 1997. aastal Tallinnas.

Artur Ruuser on ise rääkinud, et tal on head mälestused Võrumaa rahvast; Jaan Vahtra julgustas teda omal ajal kunstnikuteed alustama. Sealsetele inimestele jääb Artur Ruuser meelde 1993. aastal avatud enamlaste võimu ohvrite monumendi kavandajana.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Vabagraafikute Ühendus

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht