Amanda Jasmiin 30. III 1902 – 11. VI 2006

 

 

11. juuli õhtul katkes 105. eluaastal Stockholmis oma kodus küllap vanima eesti kunstniku Amanda Jasmiini maine kulg.

30. märtsil 1902. aastal Tartus kaupmehe peres sündinud Amanda Jasmiin, kujur, moelooja ja kunstiõpetaja, alustas õpinguid Pallases juba 1919. aastal, kohe kui kool avati, ja on kirjas kui esimene õppemaksu tasuja. Lõpuni vaimuerk kunstnik mäletas Konrad Mäge. Tal oli võimalus tunda enamikku Pallase kunstnikest, sest ta alustas koos Juhan Muksi, Karl Pärsimäe, Ferdi Sannamehe, Kristjan Tedre, Aleksander Vardi ja Eduard Wiiraltiga. Enne Pallast lõpetas ta Tartus Eesti Noorsoo Kasvatuse Seltsi tütarlastegümnaasiumi, kus tema joonistusõpetajad olid Kristjan Raud, Rudolf Lepik ja Voldemar Mellik. Viimane soovitaski tal Pallasesse astuda.  

Amanda Jasmiin jõudis tõsisemalt õppida nii skulptuuri kui maali (vaheaegadega). Peamiselt Voldemar Melliku, Anton Starkopfi ja Nikolai Triigi ateljees. 1923. aastal omandas ta joonistusõpetaja kutse ning 1937. aastal lõpetas Pallase kujurina. Õpetas joonistamist, kostüümiajalugu ja stiiliõpetust Tartu Naisühingu Kutsekoolis aastail 1924 – 1942, olles samal ajal joonistusõpetaja ka lasteaednike seminaris ja tööstusõpilaste naiskutsealastes klassides. Kavandas kostüüme Voldemar Mettuse lavastusile Vanemuises (“Suveöö unenägu”, “Macbeth”).

Pärast 1944. aasta põgenemist Rootsi teenis ta leiba moekunstnikuna. Tema viimane meelepärane töökoht aastail 1963 – 1970 oli Stockholmi etnograafiamuuseum, kus ta süvenes maailma rahvaste pärimuskultuuri ning tegi jooniseid kataloogidele, näitustele ja teadusväljaandeile.

Amanda Jasmiini skulptuuriloomingu ja näituste aeg jäi ülekohtuselt lühikeseks. Tema teoseid on hävinud ja teadmata kadunud. Ometi ei hävinud uuemail andmeil sõjas ja võib veel kusagil alles olla Amanda Jasmiini peateoseid, 1939. aastal Helsingis pronksi valatud ja Oru lossiparki allika juurde paigutatud “Neiu allikal”. Tema hingestatud vormiga skulptuure võis näha 2004. aastal esimeste eesti naiskujurite näitusel Adamson-Ericu muuseumis Tallinnas (selleks puhuks restaureeriti graniidist “Ema ja poeg”, pronksist “Poisi pea”, mõlemad 1937). Vanaegiptlaslik “Poisi pea” on praegu Tartu Kunstimuuseumi püsiekspositsioonis, kipskivist “Mehe pea” (1930. aastad) aga väljas äsja samas avatud Pallase skulptuuri näitusel.

Amanda Jasmiin oli viimaseid Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetanuid. 1997. aastal valiti ta kunstiühingu Pallas auliikmeks.

Amanda Jasmiini tuhk maetakse 5. augustil kell 14 oma vanemate ja õe juurde Saaremaal Pöide surnuaial.

Kunstiühing Pallas

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Kunstimuuseum

Etnografiska Museet (Stockholm)

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht