Vastulause – Avalik kiri Eesti teatripublikule

MIHHAIL BAŠKIROV, „Vanapagana“ dramaturg

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Äsja teatati mulle, et Eesti ajakirjanduses levivad lavastuse „Vanapagan“ kohta oletused,* millel pole mingit alust. Kunstnik Ervin Õunapuud on nimetatud projekti halliks kardinaliks, kes on manipuleerinud nii dramaturgi, lavastaja kui ka näitlejatega. Sellised väited riivavad ja solvavad mind ning kogu lavastuse truppi. Kinnitan teile, et see jutt pole tõsi. Veel enam, kinnitan, et olen Ervin Õunapuuga tuttav vaid virtuaalselt, ühisvõrgustike vahendusel, ning pole temaga iialgi arutanud selle projekti ideed.

Niipalju kui ma aru saan, on Ervin Õunapuu Eestis tuntud ateist, mistõttu püütakse lavastusest leida mingit ideoloogilist momenti. Ma pole küll ise lavastust näinud, ent võin vastutada selle näidendi teksti eest. Kinnitan teile, et seal pole mingit ideoloogiat, eriti mitte sellist, mille keegi on mulle kaela määrinud. Pealegi polnud ei minul ega ühelgi teisel lavastuse loojal ülesannet anda vaatajale üheseid vastuseid. Oma põhiülesandeks pidasin püstitada küsimusi, sealhulgas religioosseid. Igatahes näen ma seda nii.

Mis puudutab bordelli kui tegevuskohta, siis ma ei sooviks laskuda pikkadesse selgitustesse – see alandaks meeskonda ja kogu lavastust. Ütlen vaid, et bordell pole valitud juhuslikult, vaid eeskätt seepärast, et sealsete asukate psüühiline vastupidavus pannakse päevast päeva proovile. Just see oli mulle kui dramaturgile huvitav. Seepärast ei ole vaja bordellis näha kiriku metafoori. Sellest õhkuks halba maitset. On väga naiivne arvata, et andekas ja omanäoline kunstnik Ervin Õunapuu ning lavastaja Sergei Potapov oleksid käitunud nii sirgjooneliselt. Pastori kujust: keegi pole püüdnud teha temast „halba“ abstraktsete ateistlike ideede nimel. See oleks näidendit lihtsustanud ning lõpuks oleks kõik langenud agitatsiooni tasemele. Arvan, et nii pole siiski juhtunud.

Lõpetuseks kordan, et Ervin Õunapuu pole surunud mulle ega lavastajale oma vaateid peale, vaid töötas eranditult esteetilisel pinnal.

* Rait Avestik, Vanade paganate horisontaalsed religioonivembud. – Sirp 2. IX 2016.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht