TIIA SIPPOL, Eesti Teatri Agentuuri teatriinfo toimetaja

Tambet Kaugema

On ilmunud Eesti Teatri Agentuuri kogumik „Eesti teatristatistika 2010”, mis annab ülevaate Eesti etendusasutuste tegevusest 2010. aastal. Milline statistiline maastik selle kogumiku lugejaile seekord avaneb?        Eesti teatrist rääkides keskendutakse eelkõige ikka külastuste arvule, mis ületas 2007. aastal iseseisvuse taastamise järel esmakordselt ühe miljoni piiri. Majandussurutise aastad on teinud siin oma korrektuuri: 2009. aastaks oli külastuste arv langenud 873 800ni. 2010. aasta andmete põhjal võib väita, et kuigi külastuste koguarv on veidi tõusnud (899 900-ni ehk 3%), ei ole siiski põhjust arvata, et 2007. aasta tase veel lähiajal ületatakse, kuivõrd kasv on tingitud peamiselt mõne muusikali ja lastelavastuse  suurest edust. Suurima külastatavusega teatrid olid eelmisel aastal Vanemuine (168 821 külastust), Estonia (117 000) ja Eesti Draamateater (92 514).       

Eelmisel aastal anti Eestis kokku 4593 etendust, neist 70% riigi või linna omandis teatrites. Piletitulu kasvas eelnenud aastaga võrreldes ligi 8 miljonit ehk sarnanes 2007. aasta tasemega. Aasta jooksul jõudis teater 110 Eesti linna ja asulasse. Samuti anti 100 etendust väljaspool Eestit, kokku 27 riigis ja  hinnanguliselt 24 000 vaatajale. Kõige rohkem andsid välismaal etendusi Eesti Nukuteater (21 etendust), Kanuti gildi saal (15) ning teater NO99 (10). Kõrvuti külastuste arvuga käsitlevad Eesti Teatri Agentuuri statistikakogumikud – praegune on järjekorras seitsmes – teatriaastat lavastusliikidest, žanritest, sihtgruppidest ja teatri omandivormist lähtuvalt, samuti on ära toodud põhjalik teatrite tulude-kulude  statistika. Endiselt tehakse Eestis kõige rohkem sõnalavastusi (57% 2010. aasta uuslavastustest), lastelavastusi on repertuaaris 20%, millest pool on samuti sõnalavastused. Nii muusika- kui ka tantsulavastused moodustavad kumbki umbes kümnendiku uuslavastustest. Teatristatistikat publitseeritakse 2004. aastast saadik, sel korral on kaasatud 29 etendusasutust: 1 avalik-õiguslik teater, 4 riigiteatrit, 4 riigi osalusega sihtasutust, 3 munitsipaalteatrit  ning 13 erateatrit ja 4 tantsuagentuuri.   

Mida sisaldab kogumik lisaks statistikale?       

Lisaks traditsioonilisele teatriaasta ülevaatele pakub kogumik analüüsivate artiklitega tagasivaate aastatele 2004–2010, mil teatrite statistikat on korrapäraselt kogutud ja eraldi trükisena välja antud. Kogumiku analüütiline osa põhineb 17. mail Tallinna Linnateatris peetud seminari „teater | seitse” ettekannetel, kus Eesti teatri viimasele seitsmele aastale vaatasid tagasi Madis Kolk, Anneli Saro, Triinu Aron,  Kaarel Oja, Ott Karulin ja Elo Parveots.     

Küsinud Tambet Kaugema  

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht