Teod

Rait Avestik

Tiit Palu,

?Piibel kahe tunniga? lavastaja, Endla pealavastaja

 

Sel teisipäeval esietendunud vabaõhuteatris näidati maailmaloomine ära kahe tunniga ja kolme mehe poolt. Kas paratamatu pinnapealsus on selle tüki puhul vooruseks või vastupidi?

Üritasime pinnal libisemist oma kasuks pöörata. Sel korral on piibel meie käes kui kirjandusteos, muistendite kogu. See eeldus lubab jätta vahele, eksida kaanonites, lisada oma. Loomulikult on tegemist raamatuga, millel seisab meie õhtumaine kultuur. Sama kultuuri saadus on ka see tekst ja mõtteviis, et kõike saab esitada ja omastada kiiresti. Usu ja kristluse küsimusega lavastus ei tegele. Laval on kolm tegelast, ?sõbrakest?, kes on endale võtnud ilmselgelt üle jõu käiva ülesande. Näeme, kuidas nad sellega hakkama saavad, kuidas püüavad ennast välja keerutada. Mäng kli?eedega, labasuste võluv esitus, on alati mäng tulega, mis kas hakkab tööle või ei. Katsetasime proovides ka tõsiseid tekste, lugesime ?Aadama mängu?, tegelesime tõlgendustega. Aga äraseletamine, tähenduslikkus, tundus täiesti võimatu, isegi naeruväärne. Nii on selles lavastuse juures tähtsaim kohalolu, mitte läbielamine.

 

Kellele oled tahtnud lavastades rohkem meele järele olla ? teatrisõbrale või teoloogile? Mida lavastades eriti silmas pidasid?

Eesti ja Läti on ELi kõige vähem usklikud maad. See tähendab, et piiblilood pole meil kuigi tuntud ja teatris ei teki äratundmist. Inglaste tekstist jätsime välja stseenid, mis oleksid Eestis midagi öelnud vaid vähestele. Lisasime tuntud lugusid ja kasvatasime teksti. Palju ruumi on ka näitlejate kiiretel kohanemistel, improvisatsioonil. Lavastust ette valmistades oli raskeim iseendaga hakkama saada: selline materjal, selline tekst, selline esituseviis ? et mis sest kõigest saab? Vaatasin videot inglaste lavastusest: neil puudus piibli suhtes igasugune pieteet. Minu meelest tehti hirmsaid tempe ja rahvas saalis lõugas. Ja see nende publik on meie mõistes tõsiusklik. Meie nii karmiks ei läinud, sest kontekst on teine. Võivad tulla ka teoloogid, neid võib huvitada see lavastus kui fenomen. Mitmed nendest on teatrisõbrad nagunii.

 

Millega Endlas uuel hooajal üllatad?

Jaanuarist detsembrini 2006 esietendame ainult Eesti näidendeid ja tekste. Selleks valmistume. Esimene esietendus sügisel on Synge?i ?Martini ja Mary lugu?, mille lavastab Ingo Normet ja kujundab Aime Unt.  Siin on mitu sündmust koos: Normet üle aastate Pärnus, iiri klassika, peaosades Lii Tedre ja Jüri Vlassov. Tõsine väljakutse. Üksikasjalikest plaanidest võiks rääkida sügisel.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht