Pealelend – Viljar Pohhomov, ERMi asedirektor
Koos Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue hoonega saab Tartu juurde ka uue black box’i tüüpi teatrisaali. 15. oktoobril esietendub seal Tartu Uue teatri ja muuseumi koostöös esimene uuslavastus „Vägi“, mille autor ja lavastaja on Ivar Põllu.
Miks otsustati, et ERMi uues hoones läheb tarvis ka black box’i tüüpi teatrisaali? Kas Tartus on teatrisaalidest puudus?
Tänapäeva muuseum ei saa olla üksnes muuseum, vaid kultuurikeskus selle kõige laiemas tähenduses. Juba arhitektuurikonkursi lähteülesannetes oli kirjas, et vajame sellesse majja kahte eri funktsiooniga saali. Üks on 250 kohaga kino-, konverentsi- ja kontserdisaal, mis tänu põranda tõusule sobib hästi filmide vaatamiseks, konverentsideks ning võimendusega kontsertide korraldamiseks. Teatrilavastuste tegemiseks see saal paraku hästi ei kõlba, kas või seetõttu, et seal ei saa kinnitada dekoratsioone põranda külge.
Teine saal on umbes 200 kohaga black box, mis on mõeldud väiksematele teatriprojektidele. Teatrisaalidest on Tartus puudus eelkõige projektiteatritel. Sadamateater on enamiku ajast Vanemuise enda kasutuses, Tartu Uus teater jagab oma saali Tartu Elektriteatriga – vaba saaliaega on raske leida. Kõige ehedamalt on seda näidanud iga-aastane „Draama“ festival, kus väiksematest saalidest on kogu aeg suur puudus.
Millised on selle teatrisaali tehnilised võimalused?
See on hea tehnilise varustatusega klassikaline black box’i tüüpi saal. 15 × 17 meetrit põrandapinda on suuruselt võrreldav Sadamateatri saaliga, ainult et meil ei ole rõdu. Vajalik heli-, valgus- ja videosüsteem on olemas. Kuivõrd eeldasime algusest peale, et meie saal saab olema väga hõivatud ja igasugused ettevalmistused peavad käima kiiresti, siis on mõeldud ka sellele, et saali saaks kiiresti ja lihtsalt käidelda. Tehnilist varustust on plaanis jõudumööda täiendada, sest üks on teha asju paberil ja teine hakata selle ruumiga koos elama.
Kes hakkavad teatrisaali kasutama?
Sügishooajal etendub mitu uuslavastust, ent see saal ei ole mõeldud üksnes teatri tarvis, vaid seal on tulemas ka näiteks mitme bändi plaadiesitluskontserdid. Vahepeal saab saali kasutada seminariruumina ja muude avalike ettevõtmiste korraldamiseks. Uue teatrisaali ülemises osas on võimalik lükata ära akustiline sein, nii et samal kõrgusel oleva kohvikuga tekib ühine visuaalne ruum, luues klubiliku keskkonna. Miks mitte kasutada seda edaspidi näiteks „Draama“ festivaliklubina.