Pealelend. Triinu Aron
Sõltumatu Tantsu Ühendus korraldab 17. ja 18. septembril Tallinnas Okasroosikese lossis ja Kiek in de Köki alt algavates bastionikäikudes II nüüdistantsufestivali „Hommik”. 18. – 20. septembrini toimub aga nende korraldusel tantsufestival „Baltic Bubble” („Balti mull”), mis Põhjamaade tantsuvõrgustiku keðja suurkohtumise raames toob Tallinna valiku Baltimaade nüüdistantsu tähelepanuväärseid loojaid. Milline on seekordse „Hommiku” peateema ja kes esinevad? TRIINU ARON, Sõltumatu Tantsu Ühenduse juht: Peateema on ikkagi otsingud, sest festivali kogu programm on sisult, vormilt ja lähenemiselt väga otsinguline. Seda tõestab kas või see, et peaaegu üldse ei näe seal valmis lavastusi, vaid pigem residentuuride ettenäitamisi ja alles pooleli lavastusi. Meile tundus, et selline vahepealne ettenäitamine, tagasiside ja sealt edasiminek on oluline. Residentuuris tehtu ettenäitamisi on kaks. Kadri Noormets ja Kadi Maria Vooglaid uurivad klubimuusikat, seda subkultuuri, mille puhul inimesed panevad dressid selga ja botased jalga ning lähevadki täiesti kaine peaga klubisse ja tantsivad üheksa tundi jutti. Noormets ja Vooglaid on asetanud selle lavakonteksti ja uurivad, mis inimeses toimub, kui ta tundide viisi monotoonselt liigub. Karl Saksa ja Hendrik Kaljujärve „Santa Muerte and the Sun” („Santa Muerte ja päike”) on 2012. aasta suveresidentuuri esimene näitamine, mille lõpptulemusena valmib järgmise aasta sügiseks suurem töö, mis on ühtlasi Karl Saksa lavastuste triloogia – varasemad on „Tšuud” ja „The Drone of Monk Nestor” („Munk Nestori burdoon”) – kolmas ja viimane osa. Lavastuste kõrval oleme võtnud lahkesti vastu ka teiste kunstivaldkondade tegijate töid: Flo Kasearu ja Epp Kubu rikastavad festivali programmi oma performance’iga, kus autorid võtavad käsitleda kõrgtehnoloogia, meie festivali kontekstis erutas siin lisaks selle liikumise ja energia kaudu toimiv vormiline lahendus.
Valmis lavastusi on üks. Koreograafid-tantsijad Kaja Lindal ja Mari Mägi teevad Kiek in de Köki alt algavates bastionikäikudes labürintteatri vormis visuaalfüüsilist teatrit – lavastus kannab pealkirja „Ogalik”. Renate Valme, kes seni on teinud peamiselt soololavastusi, tuleb seekord publiku ette tema stuudiost välja kasvanud Kompaniiga Nii: „Pung” on nende esimene ühislavastus, mis endiselt renatevalmelikult huumori- ja fantaasiarikas. Päris valmis saab see lavastus novembris.
„Hommiku” programm on värske ja uus, julgelt katsetuslik ja olevikuline, seotud sellega, mis on meie ümber parajasti õhus.
Mida kujutab endast „Hommikuga” samal ajal toimuv festival „Baltic Bubble”?
„Baltic Bubble” toob Tallinna Baltimaade praegused tähelepanuväärsed nüüdistantsuloojad oma töödega. Kui tekkis mõte, et tuleks kokku kutsuda Balti riikide ühine tantsuplatvorm, siis kohtasime küllalt palju suhtumist, et mida on meil ikka ühist. Balti tantsukunstnike koostööd pole seni peaaegu olnudki, igaüks nokitseb omaette; Eesti on nüüdistantsu vallas teistest mõnevõrra kaugemale jõudnud. Territoriaalselt oleme küll koos ja meie lähiajalugu on ühesugune, aga kas me ikka mõtleme ühte moodi. Pigem tundub see väljastpoolt vaadates nii, et oleme hirmus ühtsed ja ühesugused.
Põhjamaade tantsuvõrgustiku keðja suurkohtumise raames on Tallinna oodata palju tantsijaid, koreograafe, tantsuõpetajaid, tantsust kirjutajaid, produtsente ning palju teisi tantsuga seotud inimesi, mistõttu otsustasimegi näidata valikut Balti nüüdistantsuloojate töödest. Las siis see ettevõtmine näitab väliskülalistele, kas meil on midagi ühist või mitte. Valikut tehes ei lähtunud me sellest, et tulema peavad parimatest parimad, pigem tahtsime anda Baltimaade nüüdistantsust võimalikult mitmekesise pildi. Etendusprogrammis näitavad oma töid Mārtiņš Eihe Lätist, Agnija Šeiko ja Jonas Sakalauskas Leedust, samuti Mart Kangro, Kenneth Flack ning Krista Köster ja Kristina Paškevičius Eestist.