Pealelend:Taago Tubin, “Ilma luuminõ ja muu äri” lavastaja

R. A.

   

1. novembrist mängitakse Võru kultuurimajas Kannel Arthur Millerit. Mis Võru Teatriateljee vahendusel toimuma hakkab? Ja mis keeles?

Milleri näidend “Creation of the World & other Business” on olnud aluseks sellele lavastusele, mida oleme ette valmistanud kevadest saadik ja mis nüüd valmis sai. Ilmunud juba 1972. aastal, jõuab see siiski eesti lavale nüüd esmakordselt. Ja võrukeelsena, tõlkijaks Sulev Iva. Nii et jätkame siis teatriateljeega maailmadramaturgia võru keelde vahendamise missiooni (eelmine sellelaadne töö oli seotud Shakespeare’i “Suveöö unenäo” käsitööliste looga).

Milleri loomingu puhul on olulised läbivad teemad seotud vabaduse ja vastutuse ning süü ja süütuse dilemmaga. Need küsimused on praegusel eetilise kriisi ajajärgul, eriti pärast valimistega seotud poliitilisi perversioone, valusalt päevakorral. Selle konkreetse näitemängu puhul on aga huvitav klassiku pöördumine kristliku maailma ühe põhimüüdi poole ja selle käsitlemine dekonstrueeritult koomilis-traagilises võtmes (autor ise on pidanud seda oma ainukeseks komöödiaks) ning seeläbi mitmete stereotüüpide ümbermängimine. Meie lavastuse aluseks on näidendi I vaatus, mis käsitleb Aadama ja Eeva loomise, pattulangemise ja paradiisist väljaheitmise lugu. Samuti Jumala ja Luciferi ning isa ja poja lugu. Arthur Milleri nägemus neist Loomisega seotud aktidest keerab aga nii mõnelegi asjale omapärase vindi peale. Oleme üritanud sünteesida tekstis leiduvat psühholoogilist ja mängulist poolt, kasutada erinevaid kontrastseid vaatenurki, mida võimendab kunstnik Mihkel Ehala loodud helevalge ja maagilisena mõjuv lavaruum ning elav muusika (Peeter Pai ansamblist Nihe, laulutekstid Jan Rahman ja Valdo Valper). Mängivad vabakutseline näitleja Tarmo Tagamets ja teatriateljeest Meinhard Uiga, Agu Trolla, Maive Käos, Heli Teidla, Peeter Pai ja Mart Usin, peaasjalikult sama trupp, mis oli koos ka lavastuses “Ennola”. Etendusruumiks, ka publiku paiknemiseks, on teatrilava ja selle tagune.

Mis Võru teatrielus uudist?

Seoses kultuurimaja Kannel renoveerimise ja uuenemisega on Võru saamas enesele tänapäeva võimaluste ja tehnilise varustatusega teatri- ja kontserdikeskust. Loodetavasti elavdab see ka inimeste teatrihuvi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht