Pealelend. Riina Oruaas

Tambet Kaugema

Seni eraldi tegutsenud Eesti Teatriuurijate Ühenduse ja Eesti Teatrikriitikute Ühenduse liikmed otsustasid ühineda, mille tarvis loodi sellel sügisel MTÜ Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus (ETUKÜ). Vabatahtlik erialaühendus koondab teatriuurimise, teatrikriitika ning nende õpetamise alal tegutsevaid inimesi. Mis põhjusel otsustasid teatriuurijad ja -kriitikud suled ühte kappi panna? Riina Oruaas, Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse esinaine: Ühinemise taga oli arusaam, et juba ammu pole võimalik tõmmata selget piiri, kes on teatriuurija ja kes -kriitik. Praegused noored teatriuurijad, kellest mitmed kaitsevad lähiaastail doktorikraadi, on laiemalt tuntud kui teatrikriitikud ja arvatavasti kirjutavad aktiivselt kriitikat edaspidigi. Peamiselt kriitikuna tegutsenud autorid on aga avaldanud mahukaid teatriuurimuslikke raamatuid. Nii juhtuski, et mitmed inimesed kuulusid korraga kahte ühendusse. Ent muudatuse peamine ajend oli Eesti Teatriuurijate Ühenduse soov registreerida end MTÜna, et saavutada oma tegevuses suurem majanduslik ja organisatsiooniline sõltumatus. Seega, üks reformatsioon tõi endaga kaasa teise.

Kui palju on uuel ühendusel liikmeid ja keda sinna vastu võetakse?

Praegu on nimekirjas ligi 40 inimest, kuid liikmeid tuleb pidevalt juurde. Põhikirjaliselt on ühenduse liikmete tegevusalad teatriuurimine, teatrikriitika ja nende õpetamine. Eesmärk on ühendada kõiki teatrit mõtestavaid inimesi, nii akadeemilisi uurijaid kui ka tegevkriitikuid, kõrgkoolide teatriajaloo ja -teooria õppejõude, arhiivide-muuseumide, teatriagentuuri, teatrite kirjandustubade töötajaid ja dramaturge. Ühendusse oodatakse inimesi, kes teatrialast infot koguvad, hoiavad, süstematiseerivad ja sellest midagi uut loovad.

Seni olid teatrit uurivad ja teatrist kirjutavad inimesed koondunud kahte Eesti Teatriliidu seltsinguna toiminud ühendusse. Milliseks jääb uue ühenduse suhe Eesti Teatriliiduga?

Hakkame toimima Eesti Teatriliidu alaliiduna, koostamisel on ühinemisleping. Seega kõik, kes on ETUKÜ liikmed, on ka Eesti Teatriliidu liikmed. Sisulise koostöö osas peame veel läbirääkimisi.

Milliseid ettevõtmisi uus ühendus lähiaastaks planeerib?

Kindlalt on teada, et tuleb traditsiooniline teatriajaloo konverents, seekord rõhuasetusega 2000. aastate Eesti teatril. Aeg ja koht: 4. ja 5. jaanuaril teatris NO99. „Kriitikute poolelt” jätkub hea teatri auhinna väljaandmine. Plaanime taaselustada vahepeal hääbunud blogi teater3000.wordpress.com tegevuse. Detailset tegevusplaani on praegu veel vara välja käia, näiteks võimalikud lavastuste avalikud arutelud ei ole veel kokku lepitud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht