Pealelend: Monika Larini, Eesti Etendusasutuste Liidu tegevjuht

Tambet Kaugema

Millise teatriprogrammiga plaanivad Eesti Etendusasutuste Liit ja Eesti teatrid tähistada Eesti Vabariigi nelja aasta pärast kätte jõudvat 100. sünnipäeva?
Eesti Etendusasutuste Liit plaanib ellu viia sajandiprojekti. Sõnasõnaliselt tähendab see, et eesti teater toob vabariigi juubeli puhul publiku ette Eesti Vabariigi sajandi loo. Teatrite kunstiliste juhtide arupidamistes on jõutud kõiki osalisi intrigeeriva ideeni jaotada sajand kümnenditeks ning lisada neile tulevikulavastus: seega sünnib ühtekokku projekti raames vähemalt 12 uuslavastust. Kõik lavastused luuakse vähemalt kahe teatri koostöös, seega osaleb ettevõtmises ühtekokku vähemalt 24 teatrit või ühendust. Selle, millised teatrid loomingulise paari moodustavad ja milline kümnend saab ühislavastuse aineseks, otsustas loos. Üks teater on seni nimetamata. Sellega on jäetud võimaluse ühel lähiaastate võimalikul uustulnukal projekti tulevikulavastusega ühineda.
Lavastuste esietendused jäävad hooaega 2017/2018 ja jõuavad publikuni sajandi kronoloogilises järgnevuses. Loomulikult jäävad kõik lavastused teatrite repertuaari pikemaks ajaks. Kaalumisel on ka hooaega lõpetav kõigi teatrite ühine suveprojekt.
Eks omal moel sajandiprojekt on ka ettevõtmine ise: kahtlemata on see nii osalejate arvu kui ka toimumisaega silmas pidades meie teatriloo suurim lavastus. Enneolematu on ka lavastuste seeria planeerimise ja väljatoomise vahele jääv süvenemise aeg, mis lubab oodata väga kunstiküpseid tulemusi. Omaette väärtus on projekti programmeeritud teatritevahelisel koostööl, mis sünnitab uusi ja ilmselt ka üllatavaid loomingulisi kooslusi, kelle ühistegevusel võib olla eesti teatriväljale inspireeriv mõju.

Ettevõtmise raames sünnib vähemalt tosin uuslavastust. Kuidas seda rahastatakse ja kas osa kulusid tuleb teatritel ka endal kanda?
Jah, kaksteist uuslavastust on miinimumprogramm. Välistatud ei ole ka võimalus, et mõnel loomingulisel kooslusel jagub ajalookümnendist inspiratsiooni rohkem kui üheks lavastuseks. Loomulikult kannavad teatrid lavastuste väljatoomisega seotud kulusid. Lisarahastust taotleme eeskätt uute näidendite või muusikateoste tellimiseks ning kuludeks, mis tekivad tavalisest pikema ja paljudel juhtudel ka reisimist nõudva proovi- ja etendusperioodiga. Projekti üks eesmärke on ka viia lavastused eri paikadesse üle Eesti, seega tuleb teatritel olla tavalisest mobiilsem. Nii jõuavad vabariigi juubelile pühendatud lavastused loodetavasti ka publikuni, kes muidu elavat teatrit sageli ei näe.

Loomingulised paarid
1910–1920: Theatrum, teater NO99
1920–1930: Sõltumatu Tantsu Ühendus, Vanemuine
1930–1940: Cabaret Rhizome, VAT-teater
1940–1950: Von Krahli teater, Tartu Uus teater
1950–1960: Pärnu Endla,
Kuressaare Linnateater
1960–1970: rahvusooper Estonia, Kanuti gildi saal
1970–1980: R.A.A.A.M, Viljandi Ugala
1980–1990: Vaba Lava, Nukuteater
1990–2000: Rakvere teater, Fine 5
2000–2010: Vana Baskini teater, Tallinna Linnateater
2010–2020: Nargenfestival, Eesti Draamateater
2020 – …: Vene teater

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht