Pealelend – Heidi Aadma, Eesti Teatri Agentuuri dramaturg

TAMBET KAUGEMA

1. augustiks oodatakse Eesti Teatri Agentuuri, Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Nukuteatri ja VAT-teatri korraldatavale laste- ja noortenäidendite võistlusele algupäraseid teatritekste kõikvõimalikes draamažanrites ja teatrilaadides. Võistluse võitjad kuulutatakse välja oktoobris näidendi­kuu raames.

Kas näidendivõistluse korraldamise faktist võib välja lugeda, et Eesti teatrites on puudus algupärastest laste- ja noortenäidenditest?

Eelmine Eesti Teatri Agentuuri korraldatud laste- ja noortenäidendite võistlus oli kaheksa aastat tagasi ning sellele eelnenu omakorda kaheksa aastat varem, mistõttu võib seda võistlust nimetada juba traditsiooniks.

Kui 2017. aasta repertuaaristatistikat uurida, selgub, et väikelapsi, lapsi, teismelisi ja noori teatrisse kutsuvad lavastused moodustavad teatrite kogurepertuaarist üle 30%. Sõna-, mitmeliigi- ning nuku- ja objektilavastuste hulgas on algupäranditel põhinevaid lavastusi üle poole. See on igati hea seis, kuid uus teatrihuviliste põlvkond on peale kasvamas ning neilgi on huvi teemade vastu, mis on kõnekad just praegu. Seega on algupärastest laste- ja noortenäidenditest alati puudus.

Millised tekstid on praegu meie laste- ja noorteteatris esil ning millistest tuntakse puudust? Kuidas saab näidendivõistlus olukorda leevendada?

Lastele ja noortele mõeldud lavastused kipuvad olema seotud jõuluajaga või tehtud kooliklassikasse kuuluva materjali põhjal. Loomulikult ei ole see halb, vaid hädavajalik repertuaaritäiendus nii piletiostjate kui ka teatrite poolt vaadates. Loodan aga, et näidendivõistlus laiendab seda pilti ning kutsub kirjutajaid looma just praeguses ajas kõnekaid ja toimivaid tekste, samuti riskima teatreid uusima näitekirjanduse lavaletoomisega.

Võistlust korraldame sel aastal koostöös Nukuteatri, VAT-teatri ja Eesti Lastekirjanduse Keskusega. Ühiselt organiseerisime näidendivõistlusele kirjutajatele mõeldes märtsikuus ka teemapäeva „teate | laps & noor“. Kuueliikmeline žürii pöörab kindlasti tähelepanu nii näidendite mängulisusele kui ka žanrilisele mitmekesisusele, aga autoritelt ootame ikkagi eelkõige tekste, mis kõnetaksid noort vaatajat just praegu. Noore vaataja teater ei pea keskenduma vaid mingis vanuses esilekerkivatele probleemidele, vaid võiks vaadelda ühiskondlikke teemasid ja suhteid laiemalt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht