Pealelend. Anne-Ly Sova

Tambet Kaugema

4. – 7. juulini toimub Rakveres XII rahvusvaheline teatrifestival „Baltoscandal”. Nelja juulipäeva jooksul näeb sealses linnaruumis ja lavadel 18 lavastust, performance’it ja installatsiooni tänapäeva etenduskunstnikelt üle maailma.

Kas seekordsele „Baltoscandalile” ja selle esinejatele saab leida mingi ühisnimetaja, peateema?

Anne-Ly Sova, Rakvere teatri dramaturg: Tegelikult väga ei saa. „Baltoscandaliga“ on olnud ikka nii, et seda ühisnimetajat või teemat ei ole enne festivali lõppu olemaski. Alles pärast festivali jäävad korraldajad põnevusega ootama, et publik nimetaks selle peateema, et vaatajad ütleksid, mis jäi seekordselt festivalilt kõlama, millised teemad esile kerkisid. Kuigi, jah, mõne suuna võib ju ka enne välja tuua. Sellel korral tundub, et „Baltoscandalile” on tulemas lavastused, kus esil pigem indiviidiülesed teemad, see, mis on ühiskondlikus või globaalses mõistes aktuaalne või aktuaalseks muutumas. Käsitletakse mitmeid ökoloogilisi probleeme, uuritakse ja analüüsitakse ühiskondlikke ja sotsiaalseid toimimismehhanisme, pakutakse välja uusi suhtlemis- ja kaubandusstrateegiaid jne. Kõike seda tehakse grupipsühholoogia või ka üksikindiviidi kaudu. Selles mõttes ei kao tavaline, lihtne inimene kuhugi, aga teda vaadeldakse tihtipeale mingi grupi taustal või kaudu.

Keda esinejatest-truppidest on sel korral Rakverre oodata?

Kokku näeb seekordsel „Baltoscandalil” 18 lavastust, performance’it ja installatsiooni. Esinejaid on tulemas kogu maailmast: põhirõhk on Euroopa etenduskunstnikel, aga esindatud on ka Ameerika ja Aasia teater. Esmakordselt jõuab eesti publiku ette briti nüüdisaegse teatri lipulaev Forced Entertainment, kes toob kaasa kaks lavastust: „Tomorrow’s Parties” („Homsed peod”) ja „Quizoola!”. Jaapani lavastaja Toshiki Okada trupp chelfitsch tuleb Rakverre lavastuse „Current Location” („Praegune asukoht”) Euroopa esietendusega ning ülivärskeid lavastusi on teisigi. Näiteks eelmiselgi „Baltoscandalil” osalenud belgia kirjaniku ja etenduskunstniku Pieter De Buysseri ning kunstnik Hans Op de Beecki „Book Burning” („Raamatupõletamine”), mis just sel nädalavahetusel esietendub Brüsselis. „Book Burning” on üks neid lavastusi, mis jõuab Rakverre tänu festivalivõrgustikule NXTSTP, mille liige on „Baltoscandal” juba viiendat aastat. NXTSTPi kaasproduktsioon on ka Hollandi trupi Schwalbe mängu ja reaalsuse vahelisi piire kompav lavastus „Schwalbe Cheats” („Schwalbe petab”). Skandaalsema maigu annab „Baltoscandalile” bulgaaria etenduskunstniku ja performance’i-teatri uuendaja Ivo Dimchevi lavastus „Lili Handel”. Taas on festivalile tulemas ka Juha Valkepää Soomest, seekord koos Taito Hoffréniga, et Rakvere rahvaaeda püstitatud telgis viia vaatajad-kuulajad kümnele reisile paika, kus midagi ei juhtu. Maailma paremaks muutmise strateegiaid pakuvad Random Screami ja Davis Freemani lavastus „7 Promises” („7 lubadust”) ning Argentina ja Šveitsi päritolu Laura Kalauz ja Martin Schick oma lavastuses „CMMN SNS PRJCT”. Eesti nüüdisaegset etenduskunsti esindavad Mart Kangro, Henri Hütti, Von Krahli teatri, Tartu Uue teatri, Taavi Varmi ja Erki Kasemetsa lavastused.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht