Pealelend:

Katrin Nielsen

Katrin Nielsen, Eesti ASSITEJ Keskuse esinaine

 

Homme algab Pärnus rahvusvaheline laste- ja noorteteatrite festival. Mis teatreid ja millist teatrit sellel festivalil näha võib?

Teatreid tuleb Pärnusse 14. Kaheksa teatrit välismaalt ja kuus Eestist.  

Goethe instituudi kaasabil tuleb Leipzigist meie festivalile tantsuteater ciacconna clox, mille koosseisus on tantsijad, näitleja ja lapsed, kes esitavad Grimmide muinasjutu põhjal valminud “Katkitantsitud kingi”. Norra teater tuleb Tromsöst, päris põhjast, uue tsirkuse projektiga. Rootsi rändteater Turteatern toob kaasa uuema generatsiooni lastenäidendi, Sofia Fredeni “Päikeseahvi” lavastuse. Soome nukunäitleja esineb sooloprojektiga “Diagnoos”, mis on suunatud teismelistele. Kaugeimad külalised tulevad. Teater Samart ehitab Endla suurele lavale telgi, kuhu mahub 60 last, lisaks 15 telgi akende taha piiluma. Eks seegi ole väga radikaalne lahendus endise NSVL noorsooteatrite hiigellavade kõrval. Ka lavastus “Õnnelik Hans” esindab uut dramaturgiat. Näidendi autor Mihhail Bartenev on Venemaal nii tuntud tegija, et kümmekond aastat tagasi toimus Nižni Novgorodis isegi festival “Mihhail Bartenev nukuteatrite laval”. Leedust toob Elfu teater kaasa klassikalise Pähklipureja loo ja Läti teater mängib Čapekit.

NB! Festivalil on pea sama olulised kui etendused ka muud sündmused.

Dramaturgiaseminar, millega alustame festivalitegevust homme kell 14 Endla Küünis, tõstatab küsimuse, kas näitekirjanikuks saab õppida, kus ja kuidas seda tehakse ning tutvustab osalevate maade uuemat laste- ja noortedramaturgiat, ja on avatud kõigile.

Neljal päeval toimuvatel etenduste diskussioonidel võtavad sõna nii kohalikud kui ka välismaa teatrikriitikud. Diskussioone juhib Läti dramaturg ja lavastaja Lauris Gundars. Veel tuleb Pärnusse end tutvustama üks NB festivali toetajatest, kultuurifond Nordscen ning ka Põhjamaade kultuurifond.

Teisipäeval kell 12.30 on festivalil osalejatel ja huvilistel võimalik valida töötubade vahel: Mari Mägi õpetab soojendust füüsilise teatri näitlejale, Taani Batida teatri juht ja lavastaja Sören Ovesen lõimib oma töötoas teatrit, muusikat ja liikumist ning teatrijuhid, administraatorid ja korraldajad kogunevad arutama väiketeatrite olukorda ja arendamisvõimalusi Baltimaadel. Ka räägitakse laste- ja noorteteatrite arenguprogrammidest.

Õpetusi jagab ka Rootsi tuntud maskimeister Torbjörn Alström, kes on süvitsi uurinud ja teostanud Põhjamaade teatrimaske ning kes valdab ja õpetab ühtlasi maskinäitleja töömeetodeid.

Paralleelselt arutame Eesti kultuuri- ja teatriinstitutsioonide esindajatega ümarlauas teemal “Lasteteatrifestivalid – milleks?”. Festivalil on ametis ka noorema põlvkonna esindajad: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatri visuaaltehniliste alade ja huvijuhtimise tudengid teevad lastele interaktiivseid töötubasid, Pärnu kolledži tudengid aitavad giidide ja tõlkidena. TÜ teatriteaduse üliõpilased osalevad diskussioonides ja kujunduse teeb EKA tudeng. Infot saab www.assitej.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht