Pealelend
Madis Kolk, teatrikriitik ja -teadlane, Vaba Lava kuraator
Teatrikeskuse Vaba Lava avahooaja 2014/2015 põhiprogrammi konkursile laekus väiketeatritelt ja vabatruppidelt kokku 65 avaldust, millest valisite välja kolmteist projekti. Milliste põhimõtete järgi koos kuraator Oleg Lojevskiga valiku tegite?
Pärast avalduste laekumist pakkusime kõigile osalejatele võimaluse tulla oma projekti meile tutvustama, sest alati võib paberil jääda midagi abstraktseks ja arusaamatuks. Umbes pool taotlejaist seda võimalust ka kasutas. See polnud küll valikuprintsiip – lõppvalikust on näha, et neid, kes käisid oma projekti esitlemas, ei ole ainuüksi sellepärast kuidagi eelistatud –, kuid abi oli sellest kindlasti. Kas või selle kandi pealt, et sai arutada ja täpsustada. Projektidega kipub see häda olema, et osatakse küll põnevaid ideid kirja panna, aga kuidas seda kõike ka teostada, selle kohta vihjeid pole antud. Vestluse käigus saime täpsemalt teada, kas inimesed ikka kujutavad ette, kuidas kõik laval välja näeb ja milliseid vahendeid on vaja.
Valiku puhul oli tingimus, et projekt peab rikastama Eesti teatrielu ja pakkuma midagi sellist, mida seal praegu ei ole. See ei tähenda, et peaks tingimata purustama piire, olema kindlasti n-ö teistmoodi – see võib olla hoopiski eriti põhjalikult tegemine, mida institutsionaalses teatrisüsteemis teha ei saa. Projektil peab olema eesti kultuurile midagi öelda. Algab kõik muidugi dramaturgiast: see ei pea olema postdramaatiline teater, väärt näidenditekst võib olla aluseks ka psühholoogilises näitlejavõtmes lahendatud lavastusele, kuid nii või teisiti peab see kõik mingil moel rikastama eesti kultuuri. Algupärased materjalid tekitavad muidugi alati rohkem huvi.
Ühtset esteetilist printsiipi seega pole. Eesti teatripildi rikastamise eesmärgil on teretulnud igasugused novaatorlikud lahendused – kõik see, mille puhul saab öelda: institutsionaalses teatris poleks julgust millegi sellisega katsetada –, kuid ka läbitunnetatud inimlikkust ja isiklikke lugusid pakkuvad projektid, mis suurte teatrite konveiermeetodi juures võivad muidu tagaplaanile jääda.
Eelistatud sai selliseid loomekooslusi, kes tõepoolest vajavad oma lavastuse tegemiseks Vaba Lava, mitte niivõrd neid, kelle puhul on teada, et nad teeksid selle lavastuse nii või teisiti. Välismaalt tulnud taotluste juures jälgisime, et nende projekt sünniks koostöös Eesti inimestega ja eesti kultuurile midagi tähendaks, sellest ammutaks.