Osale! Tamperre ja Avignoni teatrit tabama

Tambet Kaugema

Vastust teab vaid kuul, ent siiski võib loota, et peale teatritegijate ja -kriitikute on muudki masti inimesi, kes kavatsevad sellel suvel külastada piiri taga mõnda välismaist teatrifestivali. Mitte professionaalsest huvist, vaid lusti ja elamuse pärast. Või tegelikult, miks ei või sellise teatrireisi eesmärk kõige muu kõrval olla ka omadele kaasaelamine. Jalkafännid tõmbavad selga sinisärgi ning sõidavad maailma (või vähemalt Euroopa) teise otsa, kui vaja, et toetada omasid – miks ei võiks midagi sellist teha ka teatrifanaatikutest eestlased? Küsimus on vaid selles, millist värvi särgi peaksid eesti teatrifännid kandmiseks valima.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Omade toetamiseks on sellel suvel oivaline koht 4. – 10. augustini 46. korda korraldatav Tampere teatrifestval („Tampereen teatterikesä”). Põhjamaade suurimal teatrifestivalil on Eesti seekord esindatud koguni nelja lavastusega: teatri NO99 „Suur õgimine”, R.A.A.A.M-i „Tühermaa”, Cabaret Rhizome’i „Mutantants ehk Tuhat tantsu, mida tantsida enne kui sured” ning Soome-Eesti ühistööna Rakvere teatris valminud „Köök”. Veel etenduvad festivali off-programmis teatri Piip ja Tuut kolm lavastust, samuti näidatakse Tamperes NO99 ja Allfilmi ühist dokfilmi „Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha” ning kui reklaam ei peta, näeb festivali klubis esinemas Vaiko Eplikku ja ansamblit Eliit. Kelle aga kodumaine teatridessant külmaks jätab ning ka Soome teatrite pakutav suuremat ei köida (nagu ikka, antakse Tampere festivalil nende viimase aja lavastustest esinduslik ülevaade), võib keskenduda mujal Euroopas tehtule, kas või Stanisław Witkiewiczi „Hullunud vedur” Ljubljana Riiklikult Draamateatrilt paistab olevat vaatamist väärt.
Kes kavatseb Tamperest kaugemale kiigata, võiks näpu Euroopa kaardil asetada Avignonile, kus 4. – 27. juulini korraldatakse 68. korda maailma üks suuremaid etenduskunstide festivale. Põhiprogrammis on tänavu üle 40 lavastuse, millega antakse kokku ligikaudu 300 etendust. Neile lisanduvad kohtumised etenduskunstnikega (üle maailma sõidab kohale umbes 3500 teatriprofessionaali), filmiprogrammid, näitused, teatritekstide ettelugemised jpm. Prantsuse lavastaja, näitleja ja kirjanik Olivier Py, kes võttis tänavu üle festivali juhtimise, on pööranud seekord tähelepanu kreeka teatrile, samuti on tavapärasemast rohkem esindatud mitmed araabia riigid. Põnevaid esinejaid on aga maailma igast nurgast: näiteks Robyn Orlin Lõuna-Aafrika Vabariigist, Lemi Ponifasio Uus-Meremaalt, Marco Layera Tšiilist, Satoshi Miyagi Jaapanist jpt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht