Nüganen ja noored

Tambet Kaugema

Pisut vähem kui kuu aega tagasi avas Tallinna Linnateater oma 46. hooaja Eesti Draamateatrist lahkelt laenuks saadud Uku Uusbergi uue lavastusega „Üsna maailma lõpus”. 6. oktoobril kõlas stardipüstoli vali pauk lavastuste sarjale „Kümme teatristarti”, mis annab noortele või muidu algajatele lavastajatele võimaluse tuua publiku ette oma esimene töö professionaalses  teatris. „Kümne teatristardi” avalöögiks oli kõrgema lavakunstikooli dramaturgiaüliõpilase Diana Leesalu lavastus Kaarel B. Väljamäe teksti „Suur mees juba” alusel.       

Kui nüüd suunata pilk tulevikku, siis Tallinna Linnateatri alanud hooaja järgmine verstapost terendab 6. novembril: Kristjan Üksküla, üks kolmest selle trupi  verivärskest liikmest, teeb lavastajadebüüdi: Hobuveskis jõuab lavale Max Frischi juba klassikaks pitseeritud näidend „Härra Biedermann ja tulesüütajad”. Lavastuse kunstnik on Aime Unt ning mängivad Argo Aadli, Veiko Tubin, Allan Noormets, Rain Simmul, Piret Kalda ja Helene Vannari. Tallinna Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen rõõmustab sel hooajal vaatajaid mitme uue lavastusega. 4. detsembril toob  ta lavale oma kursuse tudengid esimese bakalaureusetööga, mis on erakordne nii oma mahult, ettevalmistuselt kui ka sisult. Peter Barnesi „Jumala narride vennaskonnas” on laval ligi 40 tegelast (seetõttu osalevad lavastuses lisaks üliõpilastele ka Tallinna Linnateatri näitlejad) ning vaataja viiakse ajas tagasi Prantsusmaale aastasse 1348.     

Jaanuaris esietendub Elmo Nüganeni lavastatuna J. B. Priestley „Aeg ja  Conwayd”, ühe perekonna saaga läbi kahe aastakümne Esimese ja Teise maailmasõja vahel. Kunstnikud on lätlased Andris Freibergs ja Kristīne Pasternaka, kes on ka varem Tallinna Linnateatris tööd teinud – nemad hoolitsesid ka lavastuse „Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.” visuaalse poole eest.     

Tallinna Linnateater teeb alanud hooajal koostööd Tallinna Filharmooniaga: novembri lõpus kuuleb Jõhvis, Tartus, Pärnus ja Tallinnas neljal korral levimuusika klassikasse kuuluvatest lauludest koosnevat programmi „Tallinna Linnateater  laulab. Õnnelik õhtu”. Esitatakse Olav Ehala, Valter Ojakääru, Uno Naissoo jt armastatud eesti heliloojate loomingut. Ettevõtmise algatasid Tallinna Linnateatri muusikajuht Riina Roose ja Tallinna Filharmoonia kauaaegne direktor Jüri Leiten. Kuuendat korda saabub Tallinna Linnateatris aastalõpp koos rahvusvahelise teatrifestivaliga „Talveöö unenägu”, mille keskmes on seekord vene tipplavastaja  Dmitri Krõmovi lavastuste retrospektiiv. Ühtlasi on see festival „Euroopa kultuuripealinna 2011” avasündmuste hulgas. Hooaja teise poole plaanid on Tallinna Linnateatris esialgu veel täpsustamisel, suveks peaks aga publikule taasavanema armastatud Lavaauk.   

Lisaks juba mainitud Kristjan Ükskülale liitusid sellest hooajast Tallinna Linnateatri trupiga kevadel kõrgema lavakooli lõpetanud Sandra Uusberg (debüteeris Uku Uusbergi  lavastuses „Üsna maailma lõpus”) ja Mikk Jürjens (teda näeb Elmo Nüganeni uuslavastuses „Aeg ja Conwayd”).

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht