Nagu saelaudu

Tambet Kaugema

Nüüd huugab kombinaat, alasile haamer lööb. Vanemuises ei vaibu teatritegu päeval ega öösel, alanud 141. hooajal ootab lavalejõudmist kuusteist uuslavastust: sõnalavastusi on kaheksa, muusikalavastusi kuus ning tantsu- ja balletilavastusi kaks.       

Kui täpne olla, siis neli sõnalavastust on praeguseks juba esietendunud ja homme jõuab järg opereti kätte. 27. augustil, veel keset suvist leitsakut, sai lavaküpseks Rein Paku esiklavastus „Kaos”, autoriks soome teatrimees ja kirjanik Mika Myllyaho. Nädal hiljem, 3. septembril jõudis lavale briti näitekirjaniku Peter Shafferi „Gorgo kingitus”, kirgliku abielu- ja loomeloo lavastas Peeter Raudsepp. Kaheksa päeva hiljem, 11. septembril esietendus kirjaniku ja kirjandusteadlase, akadeemik Jaan Unduski ainus seni veel lavastamata näidend „Quevedo”, lavastajaks Margus Kasterpalu. Eelmisel nädalavahetusel oli Tartus taas esietendus, lavale jõudis eesti  juurtega soome kirjaniku Sofi Oksase näidend „Puhastus”, lavastas selle Londonis tegutsev eesti lavastaja Liisa Smith. Kui Vanemuise draamaharu mööda edasi ronida, siis 3. novembril jõuab vaatajate ette Conor McPhersoni mononäidend „Rumm ja viin”. Monoloogi naistest, lastest, alkoholist ja valikuist esitab Ott Sepp, lavastajadebüüdi teeb Tanel Jonas. Novembris on esietendus teiselgi sõnalavastusel,  20. novembril saab valmis rootsi lavastaja Georg Malviuse esimene töö Vanemuise draamatrupiga, Dan Gordoni „Vihmamees”. 1988. aastal valminud ja seejärel neli Oscarit võitnud samanimelises filmis mängisid peaosi Dustin Hoffmann ja Tom Cruise, Vanemuine on usaldanud need rollid Aivar Tommingasele ja Riho Kütsarile. Eduard Vilde draama „Tabamata ime” jõuab Roman  Baskini lavastuses publiku ette 19. veebruaril. Yves Jamiaque’i komöödia „Härra Amilcar” esietendus on 16. aprillil, lavastajaks Heiti Pakk.   

Vanemuise muusikahooaja avab homme esietenduv operett, Jacques Offenbachi „Orpheus põrgus”, mille lavastab Marko Matvere. 27. novembril jõuab Ain Mäeotsa lavastajakäe all lavale Richard Rodgersi ja Oscar Hammersteini muusikal „Helisev muusika”. Vanemuise ooperirepertuaar täieneb 5. veebruaril Henry Purcelli kammerooperiga „Haldjakuninganna”  (lavastaja Saša Pepeljajev Venemaalt) ja 5. mail Gaetano Donizetti ooperiga „Maria Stuart” (lavastaja Roman Hovenbitzer Saksamaalt). Laste ja noorte muusikalist harimist jätkab 16. märtsil esietenduv Tarmo (Leinatamme) ja Hannese (Võrno) ajalootund „Ajalugu muusikas”. 13. mail jõuab vaatajate ette kontserttantsulavastus ansambli ABBA muusikale, lavastab selle Ruslan Stepanov.  Ballette-tantsulavastusi jõuab hooajal lavale kaks: 30. oktoobril esietendub tantsulavastus „Mowgli” (koreograaf-lavastajad Jenny MacNamara Inglismaalt ja Mare Tommingas) ning 12. märtsil ballett „Casanova” (koreograaf-lavastaja David Sonnenbluck Belgiast). Teatri draamatrupp täienes alanud hooajal nelja näitleja võrra: kõrgemast lavakoolist tuli Liisa Pulk ja Ugalast Liina 

Olmaru, samuti liitusid seni vabakutselised olnud Eva Püssa ja Karol Kuntsel. Tuleva aasta 1. juunist naaseb Vanemuisesse ka praegu teatris NO99 töötav endine vanemuislane Andres Mähar. Vanemuise muusikatrupiga ühines ooperisolist Pirjo Püvi. Balletitrupp täienes kuue liikme võrra: Alicia Nelson ja George Willé-Williams Inglismaalt, Maria Engel Saksamaalt (õppinud Inglismaal), Gianna  Jefremova Itaaliast (õppinud Saksamaal), Tatevik Mkrtoumjan Armeeniast (õppinud Belgias) ning Vladimir Saveljev (Tallinna Balletikoolist).

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht