Meeste hobid ja naiste siseelu ostukeskuses

Pille-Riin Purje

 

Mehed on varjunud Viru ostukeskusesse: Tanel Saar, Raivo E. Tamm ja Janek Joost. PRIIT GREPP

 

Kristof Magnusson, “Meeste varjupaik”. Lavastaja Christian Römer, kunstnik Kathrin Hegedüsch, videokunstnik Assaf Etiel. Mängivad Raivo E. Tamm, Janek Joost, Margo Teder, Tanel Saar. VAT- teatri lavastus Viru keskuses. 22. X ja 14. XI etendus.

 

VAT-teatri uuslavastus “Meeste varjupaik” kannab hinnalipikuna küljes žanrimääratlust “puhas komöödia”. Christian Römeri lavastuses tähendab “puhas” sedakorda pretensioonitut komöödiat, mu meelest ongi see kooskõlas Kristof Magnussoni näitemänguga, mis osavalt balansseerib iroonia ja banaalsuse piiril.  

Ostuhullus, šoppamine kui naiste maniakaalne kirg, mis nende meestes frustratsiooni tekitab – eks see ole tänuväärne ja ülimalt ajakohane teema. Et vaataja kogeb poodlemisega seostuvat äratundmislusti või hoopis -stressi, ei ses maksa kahelda.

(Lava)maailma serveeritakse meeste vaatepunktist, mistap naistele ja meestele mõeldud samastumised ja naerukohad saalis mõnevõrra erinevad. Naised oma “siseelu” (?!) ja hilpudega jäävad meeste varjupaiga ukse taha. Ostukeskuse soppi punkri rajanud mehed on luuserid tarbimisühiskonna väärtushinnangute skaalal ning komplektis sellega ka enesehinnangutes. Ise püüavad nad kramplikult tasemel olla, kuni vannuvad alla. Peidust välja tulla saab aga mitmel moel. Seejuures on nood mehed naljakad ja võrdlemisi sümpaatsed jobud, vähemalt kui neid mõõdukalt distantsilt jälgida. Lavastaja ja osatäitjate suhtumine iseenda eest pagevatesse meestesse on muigavalt heasoovlik, lahe satiir ei paisu halastamatuks sarkasmiks.

Lavastuse põhitrumbiks kujuneb mängukoht: lugu serveeritakse naturaalses keskkonnas, pealinna kõlekoledas kaubamaja, Viru keskuse IV korrusel. Ideaalis võiksid teatrikülastajad teel neljandale korrusele raju osturalli läbida. Aga stressimaandajaks ja oma “autobiograafilise elu” mõtestamiseks sobib teatriõhtu siiski paremini, odavam tuleb kah.  

Mänguruumi moodustavad 2600 õllekasti, mis on nii seinteks, lavapildiks kui publiku istmeteks. Lisaks maskuliinseid detaile põdrasarvedest lennukisalongini. Üks üsna märkamatu detail lavaruumis muutus oluliseks: televiisoriaparaadi murumättakatus viis mõtted looduse juurde, linnastunud inimese pidetuseni. Oaasi otsimine ostukeskusest sai veelgi absurdsemaks.  

Meeste kvartetis mängivad kaks külalisosalist ja kaks näitlejat VATi püsitrupist. Külaliste kaasamine on VAT-teatri puhul nii olude sund kui ka pedagoogiline nipp. Antud juhul teeb see märgatavaks mängutaseme ebaühtluse. Eriti kui võrrelda Margo Tederi (Eroll) rabelevat hüperaktiivsust Raivo E. Tamme (Helmut) minimalismiga. Tederi sahmiv mängujoonis ei anna mahti taibata, mis tüüp see õieti on, näitleja rabedus hägustab rolli komöödia loogikas. Esietendusel oli ka Raivo E. Tamm veidi eufoorilisem, aga hilisemal mängukorral tunnetas ta mänguruumi ja köitis publikut just napi, sordiini alla viidud koomikaga, milles loomulik nukrusevarjund. Samalaadne, aga veelgi täpsem nullstiili efekt on Marika Vaariku osatäitmises VATi lavastuses “Elvis oli kapis!”.

Janek Joost (Lars) mängib n-ö elumeest ilmse mõnuga. Naeruvääristav ülbiku kõnemaneer kukub hästi välja, mõjub uudse ja samas paroodilise näitlejavahendina. Maski lange(ta)mine veel sama ilmekas ei ole. Tanel Saare (Mario) lavaelu meenutas esietendusel liialt ta eelmist osa (“Elvis oli kapis!”), ent teisel vaatamisel nägi ta mängus üllatavaid groteskiviive. Öine stseen, kui mehed kobavad pimeduses, annab oma sundimatu koomikaga silmad ette Draamateatri “Mustale komöödiale” – eriti Raivo E. Tamme ammuli sui öhe vahtimine ja Tanel Saare koleerilised magamiskoti-etüüdid.  

Näidendi finaal on tulvil lohutut irooniat: meeste oaasist kujuneb äriidee. Privaatsus müügiks, õdus lohakas varjupaik klantsitud “Meeste Paradiisiks” kaubanduskeskuses. Innovaatiline eneseteostuse megaprojekt luuseritele? Mehepojad laval noogutavad reipas monotoonses rutiinirütmis. Järgmise pseudopagemiseni!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht