Evald Kampus 26. XII 1927 – 3. V 2017

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Meie hulgast on lahkunud Evald Kampus, teenekas teatriloolane, toimetaja, tõlkija, Vanemuise teatri kauaaegne kirjandusala juhataja ning taastatud Vanemuise Seltsi esimene esimees.

Viljandimaalt Kõpu vallast pärit Kampus lõpetas 1949. aastal Tartu Õpetajate Instituudi ja 1957. aastal Tartu ülikooli eesti filoloogina. Pidanud mõned aastad Tartus emakeele ja kirjanduse õpetaja ametit, sai temast pärast ülikooli lõpetamist Vanemuise teatri kirjandusala juhataja. Rohkem kui kolmkümmend aastat sellel ametikohal viisid ta kokku peaaegu kõigi toonaste Vanemuise tähtsamate lavastajatega eesotsas Kaarel Irdi ja Epp Kaiduga. Kampuse eruditsioon ja keeleoskus tegid temast hinnatud vahendaja tööprotsessis Saksamaalt ja Soomest saabunud välislavastajatega. Hindamatu oli tema osa kõigi selle perioodi Vanemuise välisgastrollide sujuval korraldamisel.

Peale praktilise teatritöö ja rohkete teatritõlgete soome, inglise ja saksa keelest (näidendid, ooperi- ja operetilibretod) tõlkis Kampus ka teatriteoreetilisi tekste (Bertolt Brechti „Vaseost“, 1972), kirjutas ja koostas teatriloolisi kogumikke („Vanemuine täna ja eile“, 1970; „Muusikal“, 1971). Teatriloolasena oli tema erihuviks Tallinna ja Tartu saksa teatrite ning baltisaksa teatri ajalugu. Sel teemal on tema sulest ilmunud rohkesti artikleid nii eesti kui ka saksa keeles, sealhulgas ka Saksamaa mainekates väljaannetes. Pärast kirjandusala juhataja ametiposti töötas Kampus kuni 2000. aastani Vanemuise teatris välissuhete korraldajana, toimetajana ja nõunikuna. 1998. aastal tunnustati Kampuse tööd ja tegevust Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

1994. aastal sai Kampusest taastatud Vanemuise Seltsi esimene juhatuse esimees, seda erilise pühendumisega tehtud tööd jagus kümneks aastaks. Ka hiljem, seltsi auliikmena, osales Kampus aktiivselt seltsi tegevuses, aga ka Eesti kultuurielus. Talle olid südamelähedased paljud kultuuri puudatavad teemad, alates hea eesti keele hoidmisest kuni üldisemate kultuurielu protsessideni. Mõistagi kuulus siia ka Vanemuise teatri käekäigu jälgimine: vaid nädalapäevad tagasi jõudis ta veel külastada Vanemuise teatri viimast esietendust. Küll aga ei jõudnud ta ära oodata oma 90. sünnipäeva, mis oleks saabunud selle aasta jõulukuul. Vanemuislased jäävad tänumeeles mäletama head kolleegi, kes andis kuuskümmend aastat oma elust Vanemuise teatrile.

Teater Vanemuine

Eesti Teatriliit

Vanemuise Selts

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht