Buratino: „Siin majas valitsevad nukud!”

Väike Teatrivaataja

Pühapäeval kell 14 avatakse pidulikult Eesti Nuku- ja Noorsooteatri suures saalis nukukunsti keskus ja muuseum. Väike Teatrivaataja käis külas Buratinol ja uuris, mis teatris juhtuma hakkab.        Armas Buratino, kuidas sul läheb? Räägi kohe põhjalikult, et kuidas tervis ja kas lavale ka vahel satud ja kuidas üldse su loominguline vaim lehvib? Nii. Tere-tere-tere! Nagu näed, olen äääääääärmiselt elevil! Miks? Sest mu kuub ja müts ja püksid ja lausa sääremarjad ja … ja nina – kõik  on nüüd nukumeistrite korrastatud! Sest olen nüüd muuseumi eksponaat! Võimas, kas pole!     

Üks kriitikuonu hõikas kunagi ühes artiklis: Buratino peaministriks! Või vähemalt linnapeaks. Mis sa sellest plaanist arvad? 

Hohohoo! No see on nüüd küll täiesti asjakohane küsimus! Nimelt on meie uue maja ukse kõrval nüüdsest silt „Nukuvalitsus”, sest siin majas valitsevad nukud! 

Kus sa üldse elad, Buratino?

Vat, nagu ma enne mainisin, olen just viimase paari kuu jooksul läbi teinud tohutu elumuutuse. Alates 1955. aastast, kui hakkasime Ferdinand Veikega koos teatrit tegema, olen olnud kas tema kohvris või siis ta koduriiulil. Aga nüüd! Nüüd viimaks ehitas nuku- ja noorsooteater endale kõrvalhoonesse Nunne tänav 8 Nuku muuseumi ja keskuse! Suur ja uhke avamine  tuleb juba sel pühapäeval, 7. märtsil. Ja kõik siin teatris ligi 60 aastat töötanud, aga juba aastakümneid kõledas laos pikutanud nukknäitlejad saavad viimaks väärilise puhkekodu. Ja viimaks näevad meie aastakümnetetaguseid staarnukknäitlejaid ka teised inimesed peale laohoidjate. Näiteks mina olen uue muuseumi eesti nukukunsti ajaloo saalis. Peaaegu minu kõrval, vaid paar nukku on vahet, on kõige-kõige vanem teatrinukk, kes Eestis üldse alles – väike marionettnukk Tiiu 1938. aasta Eesti Draamateatri nukutrupi Tiiu, Antsu ja Pauka lavastuste sarjast.       

Kuidas teised nukud teatrimajas elavad?

Kui nüüd aus olla, siis oleme siin kõik suurest elevusest lausa oma kätetraadid sassi mässinud. Saladuskatte all tunnistan, et meie kõige staažikam nukknäitleja, lausa 55aastase lavakarjääriga härra Krokodill sai muuseumis endale eraldi vitriini! Kujutad sa ette! No aga eks sellele aidanud kaasa ka fakt, et ta on oma karjääri jooksul läbi teinud soovahetuse – talle õmmeldi ta lavakarjääri keskel kalasaba otsa  ja nii sai krokodillist havikala. Veab ikka mõnel küll.     

Kes sellisele mõttele tuli, et muuseum ja keskus teha?

No kes siis ikka. Meil ju päris oma Carabas Barabas, kelle ideed tuhisevad kiiremini, kui mina  jõuan oma triibulise mütsitutiga vehkida. Nii et, kallid sõbrad, hoiatan ette – see meie Nuku muuseum ja keskus pole tavapärased. Sind ootab imemaailm! Kõigepealt saad endale kaardi kleepsuga, kus peal on üks kood. See on võlukood. Kuna meie muuseumis on suursuur osa tähtsat ja põnevat materjali peidetud kümnetesse puutetundlikesse ekraanidesse, on see kood muuseumis liikudes sinu kuldvõtmekeseks, mis avab ekraanide uksed videote, piltide ja põnevate tekstide maailma. Ja kui mõni näitusesaal on kogemata vahele jäänud, ütleb sinu koodi ekraan, kuhu peaksid veel kindlasti jõudma. Kuna meie Carabas Barabas ei karda kõrgust, siis saab näiteks nukutöökodade akendest sisse kiigata teise korruse klaassillalt. Huhh …

Aga see pole sugugi nii hirmus, kui õudukas sügaval keldris! Seal hämaras võlvkeldris valitsevad sünged jubenukud ja kurjakuulutavad  maskid … Muuseum ja keskus on algusest lõpuni teatrit täis! Kaks suurt hoonet, Laia tänava teatrimaja ja Nunne tänava muuseumi- ja keskusemaja, on ühendatud suure saali alt maaaluse tunneli kaudu. Külastajad alustavad ringkäiku teatrimajast. Ja uskuge või mitte – juba kassa juurest hakkab muuseum peale! Üks minu hea nukk-kolleeg tervitab juba seal lapsi. Ja minu teised kolleegid – sõbrad rekvisiidid,  on välja pandud tunneli rekvisiitlas, värvikad ajaloolised kostüümid sealsamas kõrval. Kõik ruumid on seotud külastaja teekonnaga, mistõttu ei ole see vaid teatrinukkude muuseum, vaid tutvustame siin laiemalt teatrimaailma lavatagust elu. Ühtlasi oleme üles pildistanud kõikide Eesti teatrite saalid ja lavatagused ruumid; nii saab puutetundlikul ekraanil sõrmega teekonda juhtides läbi käia teatrite saalid ja lavatagused ruumid.     

Kustkohast te raha saite ja mis see kõik maksma läks? 

Meid aitasid kõige rohkem vahvad Euroopa Liidu tädid ja onud. Ja sama vahvad sõbrad Eesti rahandus- ja kultuuriministeeriumist. Kokku läks meie Nuku maksma ligi 58 miljonit krooni. Aga kõike ei saa rahas mõõta, tohutu panuse on muuseumi ja keskuse valmimisse andnud nii praegused kui endised teatritöötajad.     

Kui kaua te oma keskust ja muuseumi ehitasite?

Tead, mina mäletan seda meie nukuteatri elu peaaegu selle asutamisest peale 1952. aastal. Ja kõik selle teatri juhid on oma peas kandnud mõtet muuseumist, kuhu kokku koguda nukuteatri ajalugu. Sest nukuteater on hoopis teistsugune kui teised teatrid. Selle teatri tähtedeks oleme meie, nukud. Kui teatris jääb lavaroll fotodele, filmilindile ja näitleja meeltesse, siis  nukuteatris jäävad lavastuse näitlejad nukud oma elu edasi elama. Ja mis oleks südamlikum kui meie, nukkude teatriteed pikendada?     

Mis seal keskuses toimuma hakkab? 

Nagu juba ilmselt tähele panid, on meie nimi nüüdsest Nuku. Selle nime alla koonduvad Eesti Nuku- ja Noorsooteater, muuseum ja nukukunsti keskus. Kui teater ajab lavaasju ja muuseum ekspositsioonide asju, siis keskusel on kõige suursugusem roll. Sest paraku on juhtunud nii, et meie tegevus on ehk koguni tuntum väljaspool Eestit. Seetõttu on maailma nukuteatrikunsti tähtsad tegelased vägagi meie muuseumist ja keskusest huvitatud.  Nimelt asub muuseumi ja keskuse hoone kolmandal korrusel ülemaailmse nukuteatrite ühenduse UNIMA Eesti keskus, mis korraldab nukukunstialast rahvusvahelist suhtlust. Seega on meil sõpru, nukukeskusi ja -teatreid üle kogu maailma. Korraldame ka rahvusvahelist festivali „Tallinn Treff”, mis on meile külla toonud ja toomas maailma nukukunsti tippe. Lisaks oleme keskpunktiks kõikidele Eesti teistele nukuteatritele, Hiiumaast Viljandini.     

Buratino, seleta mulle, mis on auruteater?

Oh jaa! Ega meie Nuku eksponaadid vaid maja sees ole. Üks põnevamatest eksponaatidest on avatud kõikidele, kes vähegi Nunne tänavale satuvad. Otse tänava ääres on meie siseõue müüri sisse ehitatud imeline mehaaniliste  nukkude teater, mis hakkab tööle igal täis- ja pooltunnil. Kõik nukud ärkavad ellu auru jõul. Ausõna!     

Kas kõik võivad sinna keskusesse alati tulla? 

Jah, otse loomulikult. Külastajatele on muuseum avatud alates 9. märtsist, olete kõik oodatud teisipäevast pühapäevani kell 10–19. Ja, mis peamine, peaaegu iga päev saab osaleda põnevates nukuteatrikunsti töötubades, korraldame neid nii mudilastele kui juba veidi teadjamatele. Lisaks korraldame nukuteatri ajaloo loenguid ja anname välja erialast kirjandust. Lähemalt saad lugeda meie kodulehelt www.nuku.ee.       

Buratino, kas vahel miski meele kurvaks ka teeb?

Oh jah. Lubad, et seda kirja ei pane? Mul on lihtsalt mure, kas jõuan ikka igale poole. Meil ju toimub nii palju seal Nukus. Ja nüüd on ju  meil kaks maja. Et muuseumihoonest teatrihoone kohvikusse pirukajahile minna, tuleb ette võtta ikka päris korralik teekond. Minul läheb oma kümme minutit, olen ju nii väike. Ja teekonna vahepeale, lavaalusesse tunnelisse, jääb üks meie muuseumi põhiekspositsioone, Tähtede võlv. Kogu võlvsein on värviliste nuppudega kaetud! Ja iga nupu taga on mõni täht meie nukuteatri ajaloost: näitleja, lavastaja, kunstnik … Ja keskel on suur ekraan, kus näeb  intervjuulõike ja lavastuste katkeid. Sinna saab pikapeale kogutud kogu meie teatri loomearhiiv. Ja siis ma jälle unustan end sinna Tähtede võlvi seda kõike vaatama. Kas teadsid, et ka näiteks Arvo Pärt, Urmas Ott, Urmas Alender ja Gunnar Graps on meie maja poisid?     

Aga mis teeb meele rõõmsaks?

Meele teeb rõõmsaks, et vaid veidi veel ja suur pidupäev 7. märts ongi käes! Ja ma just meelega jätsin maiuspala kõige lõppu. Meie muuseumi üheks tähtsamaks kohaks saab Ferdinand Veike tuba! Ja see on ju ühtlasi minu tuba ka! Hip-hip-hurrrraaaaa!

Küsinud Väike Teatrivaataja

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht