Auhind

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Karl Adra nimelise auhinna pälvis Andres Ots

Žürii koosseisus Lea Tormis, Piret Kruuspere, Kalju Orro ja Ingo Normet määras tänavuse Karl Adra nimelise auhinna kauaaegsele Pärnu teatri, Eesti Riikliku Noorsooteatri ja Tallinna Linnateatri näitlejale, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli lavakõne õppejõule ja raadiohäälele Andres Otsale.

Karl Adra nimeline auhind antakse draamanäitlejale, kelle sõnum jõuab korrektse eesti keele ja kõnekultuuri tõttu kõige paremini publikuni. Varem on selle auhinna pälvinud Peeter Tammearu, Anu Lamp, Aarne Üksküla, Tõnis Rätsep, Kalju Orro, Guido Kangur, Toomas Suuman, Ain Lutsepp ja Üllar Saaremäe.

Tänavuse auhinna andis 20. märtsil Tallinna Linnateatris pärast lavastuse „Utoopia rannik. Teekond” etendust üle 2007. aasta laureaat Kalju Orro.

Hea teatri auhinna sai Anne Türnpu

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse hea teatri auhinna 2012. aasta laureaat on lavastaja ja EMTA lavakõne õppejõud Anne Türnpu.

1980. aastatest on Anne Türnpu toonud järjekindlalt lavale eesti ja teiste soome-ugri rahvaste pärimust viisil, milles on ühendatud arhailine ja nüüdisaegne. Tema loomingut iseloomustab täpne ja tihe kujundikeel ning julgus kõneleda jäärapäiselt ainult sellest, mis puudutab olemuslikke küsimusi. Koostöös Jaan Toominga, Eva Klemetsi, Mart Kolditsa, Epp Kubu jt on Türnpu pärimusteater saanud üheks omanäolisemaks nähtuseks eesti teatris. Tema ümber on koondunud iseseisva ja julge mõtlemisega näitlejate ja kunstnike ringkond. 2011. ja 2012. aasta lavastused „Sugrierror.com” ja „Kuidas müüa setot” tõusevad esile selge sõnumi ning soome-ugri väikerahvaste ja Eesti etniliste gruppide valupunktidele osutamisega, „Metsik urisev õnn” on sisult ja vormilt mänguline improvisatsioonilavastus noortele. EMTA lavakunstikoolis on Türnpu juhendamisel sündinud poeetilised ja jõulised pärimuslikul ainel põhinevad lavastused ja lavakavad.

Hea teatri auhinda (HTA) on Eesti Teatrikriitikute Ühendus välja andnud 2002. aastast, sellest aastast jätkab traditsiooni Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus. Auhind antakse loominguliste saavutuste eest, mida ühendus peab tähelepanuväärseks eesti teatripildis, vastavas loominguvaldkonnas või konkreetses loomeloos. HTAga ei märgistata ilmtingimata viimase hooaja tipplavastust või -rolli, vaid tunnustatakse teatritegijat või -kollektiivi, kelle loomingulised põhimõtted ja saavutused kõnelevad tõsisest suhtumisest teatrikunsti pikema aja vältel.

HTA senised laureaadid on Guido Kangur, Andres Noormets, Aleksander Eelmaa, Maarika Vaarik, Aare Toikka, Võru Teatriateljee, Priit Raud, Katariina Lauk, Raimo Pass ja Piret Rauk. Auhinnaks on alati olnud ühe eesti kunstniku teos, tänavu kingiti laureaadile kunstnik Alice Kase segatehnikas maal. Auhind anti üle 17. märtsil Eesti Nuku- ja Noorsooteatris Anne Türnpu lastelavastuse, 2002. aastal esietendunud „Jussikese seitse sõpra” etenduse järel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht