Radikaalne rassist

Margus Ott

Mina olen radikaalne rassist. Ma küll näen, et mu kolleegid on harjutanud kätt mitmesuguste teemade peal, nagu näiteks Valgena musta vastu, Eestlasena venelase vastu, Ateistina kristlase vastu, Heterona homo vastu jt. Aga see on kõigile ammuteada lugu. Rass, rahvus, usk, seksuaalne eelistus. See on kribukrabu. Kutsun kõiki rassiste üles laiendama oma tööpõldu, mõtlema laiemalt! Nimetatud teemad on veel väikesed, tühised küsimused! Olgem radikaalsemad! Meie rassism on alles lapsekingades, tuleb ta suureks kasvatada! Tuleb koht kätte näidata ülejäänud elusolenditele, närvisüsteemita olenditele,  ainuraksetele, eeltuumsetele, eluta ainele, elementaarosakestele! Ja üldse, tuleb koht kätte näidata Sulle, sa värdjas!

Imetajana roomajate jt vastu

Kuradi värdjad roomajad! Krokodillid, varaanid, maduussid, kilpkonnad, dinosaurused! Kasige minema! Külmaverelised jobud! Kehatemperatuuri reguleerida ei oska, jah? Linnud on juba midagi õppinud, seda mööname neile, aga teie, kuradi roomajad, kahepaiksed värdjad! Imbetsillid! Tulete siin imetajate territooriumile! Kükitate alatult jões ja ajate oma räpased lõuad meie õilsate imetajate, sebrade, gnuude, gasellide  külge! Või teie, maod, püherdate mööda maad, et siis häbiväärselt rünnata meie puhtaverelisi imetajaid! Mis õigusega?! Või teie, kilpkonnad, täielikud põmmpead! No võrrelge end korraks mõne ehtsa imetajaga! Te olete täiesti ajulagedad tüübid, millestki te aru ei saa, kükitate oma kuradi kilbi sees ja ühtki mõtet peas ei liigu! No võrrelge end jänesega! Häbi ja piinlik peaks teil olema! Või teie, nõmedad väärakad dinosaurused! Kes selliseid Maa peale lubas? Kellelegi teid vaja pole, misasja te risustate meie ajalugu! Kaduge minema meie ajaloost! Meil pole teid tarvis! See on meie, imetajate, ajalugu, ja  sellistel ebarditel nagu teie, roomajad-kahepaiksed-värdjad, pole seal mingit õigust olla, te ainult risustate seda oma kohalolekuga. Tõmmake uttu, idikad!

Päristuumsena eeltuumsete vastu

Käige perse, eeltuumsed! Värdjad, napakad, alaarenenud! Isegi rakutuuma teil pole! Hädavaresed! Faking ferroplasmad, Thermococcus’ed, Sulfolobus’ed, Campylobacter’id! Mingid Streptococcus’ed, Staphylococcus’ed, klamüüdiad, Mycobacterium’id ja muud sellised! Könnid! Ürgid! Alles üks päristuumne on päris olend! Teie! Vaadake ennast õige korra!  Olete ennast üldse vaadanud või ei ole? Kuradi prükkarid! Välk ja pauk, mis teil raku sees toimub! Isegi membraane teil seal õieti ei ole! Kas te ise aru ei saa, kui mõttetud mehed te olete? Tsiviliseerimatud jobud! Õgite väävlit, rauda, vesinikku ja muud sodi! Või elate meie, päristuumsete kulul! Kasige tagasi sinna, kust te tulnud olete! Teiesuguseid ebardeid pole meil vaja! Siin oleme meie, päristuumsed! Meie oleme õige tõug!

Elusolendina keemiliste ühendite vastu

No vaadake ennast, keemilised ühendid! Te olete nii juhmid kui vähegi võib! Aga meie! Meie liigume, mõtleme, vahetame  ainet, liigutame infot, seksime, sünnitame, pooldume, igast värki teeme, aga teie, mida teie, idioodid, omapead üldse teha oskate? Ainult klõpsti kokku ja klõpsti lahku, jagate elektroni või ei jaga. Mida muud te üldse teha suudate? Kapitaalsed juhmurid-tuhmurid! Ajukääbused! Olge üldse õnnelikud, kui mõned äravalitud teie seast võivad teenida meie, elusolendite kehades! Te olete orjarahvas, orjadeks olete sündinud ja orjadeks peate jääma! Meie, elusolendite ainuline ja täieline õigus on teid käsutada! Kuradi kaltsiumkarbonaadid! naatriumkloriidid! Te olete nii nõmedad, nii ajuvabad! See ei mahu teie  olematu pealuu sissegi, kui väärakad te olete!

Hierarhiliselt ülesehitatud kehaga olendina elementaarosakeste vastu

Vastikud elementaarosakesed! Teie ussikesed! Teie nõmedikukesed! Arvate, et kui teete end nii väikseks, et keegi teid siis ei näe! Ja parem olekski! Te olete nii üksluised tegelased, et lihtsalt uskumatu! Midagi tarka te teha ei oska! Lihtsalt sagite nagu napakad! Kui poleks meid, hierarhilisi olendeid, siis te oleksite nii mõttetud, et sure ära! Ise ei jaga te absoluutselt matsu. Aga vaat kui tuleme meie, kogume teid kokku, noh,  juba kas või prootonid-neutronid meie seast, siis alles hakkab asi ilmet võtma. Alles siis hakkab teist midagi inimlikku saama! Saate lõpuks ilusaks kehaks, mida on lausa lust vaadata. Aga teie ise, elementaarosakesed-värdjad! Mis te ise oleksite! Mitte kui midagi! Olge õnnelikud, et meie, hierarhilised olendid, armulisel moel teid oma kehha teenima võtame! Vaat kui saadame teid laiali! Ah? Lööte tönnama, jah! Võtab värisema, mis?

Tööealise inimesena pensionäri ja lapse vastu 

Kuradi pensiokad ja lapsed! Kerige põrgu, väärakad! Mul pole teid vaja! Pange end põlema! Aurake ära! Misasja te siin ringi tolgendate? Teie, pensiokad, teil on ajud juba nii pehmed, et te ei saa mitte millestki aru! Teie, lapsed-lollpead, teil pole üldse veel mõistust peaski! Issand jumal, kes teid küll välja mõtles! Sellised mõttetud tegelased! Üks tudiseb-kohmitseb, teine sahkreb-nihkleb, kumbki midagi mõistlikku teha ei oska! Vaadake mind! Vaat võtan kätte ja teen töö ära! Ah? Aga teie, pensiokad-idikad ja lapsed-väärakad, millega teie üldse hakkama saate? Üks ei ole võimeline enam haamrit või  pliiatsit käeski hoidma, kohe tudistab peost maha! Teine vahib niisama, mokk töllakil, ega saa üldse millestki aru! Te oskate ainult minu kulul elada, jah? Aga vaat, kui ma näiteks ei viitsi teid enam ülal pidada? Mis siis? No vaat siis on käsi pikalt õieli, jah? Vaat löön teile jalaga perse, mis? Ajuvabad tegelased!  Nõmeduse tipp! Kaduge sinna, kust te tulnud olete! Et ma teid siin enam ei näeks!

Pankurina töötajate vastu

Kuule, sina, prole! Söö pori, idikas! Värdjas, sitapea! Kas sa oma ajukuupsentimeetriga oled üldse mõelnud, kust tuleb see raha, mida sulle palgaks makstakse? Kes hoiab raha üleval? Tänu kellele kogu elu üldse toimib? Tänu minule! Sina, väärakas, lihtsalt tuimalt saad oma palka ja ostad selle eest asju. Ja seda sa peadki tegema, koer! Sul peaks hea meel olema, et sa üldse saad raharingluses osaleda, sa perseplaaster! Su õnn on ülepea võimalik tänu sellele, et sa saad teenida raha ja teenida mind! Ja pea meeles oma kohta, sitavasikas! Sinu koht on kontoris, vabrikus, koolis ning seejärel poes. Sinu nüri aju muud ei oskagi. Või kui sul peaks mingeid mõtteid tekkima, siis ma alles teen sulle uut ja vana! Vaat  võtan ära su palga! Või veel hullem, võtan ära koha, kus sa oma palka kulutada saad! Ah? Võttis junni jahedaks, jah? Just nii, väga hea, pea lõuad ja teeni edasi.

Minuna sinu vastu

Kuradi sina, mida sa käid mulle pinda! Mina olen õige, täiuslik, ilus. Mul on eneseteadvus. Aga mis sinul on? Mitte sittagi sul ei ole – või ainult sitt sul ongi. Sul eneseteadvus üldse on või? Pealtnäha ei saa küll midagi kindlat öelda. Tead, sa väärakas sina, kao õige minema! Või okei, sa võid jääda, kui sa teed täpselt kõik nii, nagu mina tahan. Kurat, sul peaks hea meel olema, et sa võid  lõpuks ometi minu heaks midagi ära teha! Sina, kes sa kogu oma elu täiesti mõttetult elanud oled. Sinu ainus mõte on olla minu jaoks, said aru, vana mölakas? Faking sina. Sitaratas. Kes üldse su välja mõtles? Kuulge sinad, ma annan teile valida, te kas lasete jalga või siis kuulate minu sõna! Või muidu! No ütleme, et mind ei oleks – kes siis sina oleksid? Ei keegi. Sind ei oleks olemaski, vana värdjas! Sa oled üldse olemas tänu minule – just minule! Raiu see omale pähe, kui sul midagi sellist on. Nii et hoia mokk maas, kui minuga räägid! Sina mölkam! Hoia alt! 

II Sümbiont terviku vastu

Tervist. Teie ajaleht avaldas kellegi Radikaalrassisti seisukohad. Pean ütlema, et ei saa enam vaikida, see läheb juba liiale! Ma olen sunnitud sõna võtma alumiste ja kõrvaliste tasandite nimel.

Roomajate kaitseks imetajate vastu

Te siin imetajana häbitult ründate meid, roomajaid. Milline  hämmastav pretensioonikus! Ma loen teie pöördumisest välja ainult loosungeid ja lihtlabast sõimu, ja peaaegu ei ühtegi mõistlikku argumenti. Autor süüdistab meid selles, et me ei oskavat oma kehatemperatuuri reguleerida. Esiteks, nagu autor seda ka möönab, oskavad seda väga hästi teha linnud, kes on ometi meie keskelt võrsunud. Teiseks oma lihastegevusega me tõstame mingil määral oma organismi temperatuuri. Aga kolmandaks, ja põhiliseks: meie kasutame ära muid energiaallikaid, eeskätt päikest. Näiteks mina, krokodill, peesitan päikse käes ja saan niimoodi kenasti soojaks. Te süüdistate mind imetajate söömises. Aga rääkigemgi just nimelt söömisest! Teie, imetajad, peate oma kehatemperatuuri hoidmiseks mitu korda rohkem õgima kui meie, roomajad. Te olete oma ümbruse hävitamise masinad, samas kui meie oleme palju keskkonnateadlikumad. Ma söön ühe sebra ja sellest piisab mulle kogu aastaks. Aga vaadake oma lõvisid, tiigreid ja muid selle! Nemad õgivad iga natukese aja tagant. Ka mina, kilpkonn, sooviksin süüdistustele vastata. Minu meelest pole sugugi härrasmehelik teist olendit rumaluses süüdistada, ja selline teguviis räägib rohkem ütleja kui  selle kohta, kelle pihta tema sõnad käivad. Olen nõus, et ma ei oska lahendada diferentsiaal-integraalvõrrandeid. Aga oma ümbruses tulen ma suurepäraselt toime, mida tõestab juba see, et ma olen maamuna peal elanud palju kauem kui teie, ringitõmblevad imetajad. Te süüdistate mind rumaluses, olgu, aga mina jällegi ütlen, et tarkus ei peitu ringikargamises, vaid olemise mõistmises. Ja mina olen selle üle palju kauem juurelnud kui teie, kollanokad. Andke nüüd sõna ka mulle, dinosaurusele, sest ka mind võeti nõuks kõnealuses paskvillis rünnata. Ausalt öeldes olen jahmunud, et meid sellisel ebaausal  moel rünnatakse, kuivõrd me oleme ju välja surnud ega saa ennast kaitsta. Kuid lugupeetud rassist, ma sooviksin teile meelde tuletada, et kui poleks olnud meid, roomajaid, siis poleks olnud ka teid, imetajaid. Olen nõus, et te ei arenenud välja meie haru kõige esinduslikumatest ja rafineeritumatest liikmetest, kuid te arenesite vähem diferentseerunud roomajatest, nii et ikkagi roomajatest. Ja ma pean ütlema, et teie algus oli vägagi tagasihoidlik. Kui meie planeedil võimutsesime, olite teie alles armetud ja värisevad ööloomakeseduruskükitajad. Nõnda siis esineme Me ühisavaldusega meie,  roomajate nimel ja palume lõpetada oma ausa nime teotamine seni väärika mainega ajakirjandusväljaandes.

Eeltuumsete kaitseks päristuumsete vastu

Kuuleme, et mingid päristuumsed noorsandid on tõstnud häält meie, soliidses eas eeltuumsete vastu. Kõigepealt tahame tõrjuda süüdistused, nagu mõningate raku sisestruktuuride, nagu rakutuuma olemasolu näitaks mingil moel meie alaarengut. Me tuleme oma eluga suurepäraselt toime ning meil pole vaja selliseid moeröögatusi nagu „rakutuum“. Ma ütleks pigem vastupidi, et selline kõige uuega kaasaminemine  on lihtsalt üks raiskamine ja priiskamine. Milleks rakutuum, kui saab ilma? Teiseks loeme hämmastusega sõimu enda aadressil selle pärast, et „õgite [st meie, eeltuumsed] väävlit, rauda, vesinikku ja muud sodi”. Selle peale võib kohe tuua argumentum ad eucaryotum, et teie seas on samuti igasuguse toidupoolise sööjaid ja te pole sugugi kõik nii väga valivad midagi. Kuid veel enam. Kui meie ei seoks mõningaid olulisi keemilisi elemente, siis oleks elu teie, päristuumsete jaoks võimatu. Te peaksite tänulik olema meile selle eest, et me võimaldame teil elada, aga teie kukute meid teotama! Meis tekitab resoluutset nördimust, ja seda ei või lubada, et biosfääri üks osa niimoodi laiutama kukub ja teisi laimama hakkab. Me oleme valmis rahulikuks koostööks, kuid meil on ka omad relvad. Võime rohkendada bakteriaalseid rünnakuid teie n-ö õilsate rakkude vastu. Kinnitame teile, et lühikese ajaga ei jää kogu sellest õilsusest midagi järele. Sõnad ei maksa midagi, loevad teod.

Keemiliste ühendite kaitseks elusolendite vastu

Nii! Meie kannatus on katkenud! Viimasest ajalehe NN väljaandest  võime lugeda kellegi ennast „rassistiks” nimetava kodaniku alatut rünnakut meie, keemiliste ühendite vastu. Meie ei oskavat erinevalt elusolenditest midagi teha! Me oleme pikalt pidanud taluma elusolendite omavoli, aga nüüd on meil villand! Tahaksin nähtavasti amneesia all kannatavatele elusolenditele meelde tuletada, kes nad on ja kuidas nad üldse tekkinud on. Elusolendid pole midagi muud kui meie, keemilised ühendid, kes me tulime kokku ning hoole ja armastusega saime üheskoos huvitavamaks ja keerulisemaks. Nüüd aga selgub, et oleme ussi oma rinnal soojendanud!  Nüüd tuleb too elusolend ja ütleb, et meid, keemilisi ühendeid, polevatki vaja või et meie ainus elumõte olevatki teda orjata! See ajab juba kopsu üle maksa! Käesolevaga kutsun teid, vennad ja õed keemilised ühendid, korraldama revolutsiooni elusolendite türanliku rõhumise vastu! Võim kuulub rahvale, st meile! Nemad pole midagi ilma meieta! Kõik nende uhked kojad, rakud ja muud, on ehitatud meist, keemilistest ühenditest! Kukutagem see ebaseaduslik diktatuur ja kehtestagem omaenda, õiglasem diktatuur! Keemiliste ühendite ainuvalitsus! Elusolendid aga pistame rahvavaenlastena  pokri ja paneme nad enda heaks tööle, need, kes ellu jäävad. Paneme nad enda jaoks uusi kaasvendi, keemilisi ühendeid looma! See ongi nende elusolendipursuide ainus olemismõte!

Elementaarosakeste kaitseks hierarhiliselt üles ehitatud kehaga olendite vastu

Meie, elementaarosakesed, oleme lakkamatult tegutsenud ja vaeva näinud, ja millega meile tasutakse? Vähe sellest, et meid ei tänata, vaid meile kallatakse koguni solgipang kaela! Nii ei või see jääda! Hing ihkab vastulööki! Teie, hierarhiliselt üles ehitatud kehaga olendid, olete puhtalt meie,  elementaarosakeste töö ja teo vili! Me oleme kõigi teie kehahierarhiate aluseks, me oleme ise teid soovinud, oleme ise kokku tulnud, ulatanud teisele omasugusele sõbrakäe, et üheskoos teha maailma paremaks, ilusamaks, mitmekesisemaks. Aga nüüd järsku nad ütlevad – ja kust see hääl neil üldse tuleb, tahaks küsida? –, et meie olevat saamatud ja arulagedad. See on karjuv ülekohus! Kui ajalehe NN toimetus ja kirjutise autor, end Radikaalrassistiks nimetav kodanik, meie ees ei vabanda, siis me kuulutame välja üldstreigi! Meie, elementaarosakesed, lõpetame üheskoos tegutsemise! Siis te veel näete oma lühinägelikkuse tagajärgi! Kogu teie kirev maailm variseb hetkega kokku! See on pelk illusiooniteater, mis on ehitatud meie tööpanuse arvel. Nõuame, et toimetus ja autor kohe vabandust paluvad, või muidu…!

Pensionäri ja lapse kaitseks tööealise inimese vastu

Mina, Jevgenia Mihhailovna, võtsin oma lapselapselapse Anja kampa, ja nüüd ma teile kirjutan! Lugesin seitungist talumatuid süüdistusi pensionäride ja laste vastu. See, et ma  teile kirjutan, juba kummutab ennasttäis kirjatsura esimese väite, nagu ei jõuaks pensionär enam pastakatki peos hoida. Oma vasemas peos hoian oma lapselapselapse Anja sooja käekest, aga paremaga toksin teile seda kirja siin – arvutiga! Ma tunnen seda arvutiasjandust küll, lugupeetud noorsand Radikaalrassist! Te vist ei ole kursis sellega, et inimene õpib, kuni elab. Kuigi mul on eluaastaid juba tublisti üle 80, võin uhkusega kinnitada, et ma iga päev õpin midagi uut juurde. Näiteks eile kuulsin sellisest riigist nagu Burkina Faso. Aga see selleks. Jah, kuigi mu käed ehk värisevad mõnevõrra, on mul  mõistus tänu taevale siiski täiesti korras. Niimoodi, ma tahtsin kirjutada jahmatava seisukohavõtu kohta, justkui poleks pensionäre ega lapsi üldse vaja või justkui me oleksime muiduleivasööjad. Tuletaksin härra ajakirjanikule meelde, et kõik pensionärid on kord olnud tööinimesed ja lapsed omakorda saavad tööinimesteks. Seda nimetatakse ajaliseks saamisprotsessiks. Ei või ju niimoodi silmaklappidega ainult olevikus elada! Teie arvamusavaldus solvas mind väga (ja ma võin rääkida ka oma lapselapselapse Anja eest, kes on väga tore laps). Kas te soovite rünnata aega ennast? No olgu, ma räägin siin  teiste olenditega läbi, võtan siin hiljuti sõna võtnud elementaarosakesed endaga mesti, ja siis me teeme nii, et nemad lõpetavad tegutsemise, aeg jääb seisma ja tööinimesed jäävadki ainult tööinimesteks, nii et neist ei saa enam pensionäre, nagu ei kasva ka lastest tööinimesi. Sest aeg seisab. Aga siis ma küsin: mis tööd te enam teete? Töötamine on samuti protsess, seal on enne ja pärast, aga kui aeg seisab, siis pole ka mingit töötamist enam! Kui pole lapsi ja pensionäre, siis pole ka tööd ega tööinimesi! Niigi peame meie, pensionärid ja lapsed, päevast päeva kuulama teie, tööinimeste näägutamist!  See paneb meie kannatuse tõsiselt proovile! Kui see peaks samal moel edasi kestma, siis me korraldame revolutsiooni sellise türannia vastu!

Töötaja kaitseks pankuri vastu

Tulen mina õhtul koju, raskest päevatööst väsinud, võtan ajalehe kätte – ja mida ma sealt loen? Mulle, ausale tööinimesele, sülitatakse avalikult näkku! Ma ei saa sellega leppida. Keegi radikaalrassist võtab seal sõna pankurite, nende ühiskonna kurnajate nimel, ja teotab meid, tööinimesi! Ja teeb seda koguni ebatsensuursete väljenditega! Jääb mulje, et kirjatüki autor ei suuda ennast kontrollida. Meie pidavat ainult tööd orjama ja raha teenima, aga tema riisub koore! See on juba liiast! Ma lähen kohe räägin oma sõpradega (kes on kah töölised) ja lasen neil omakorda oma sõpradega (töölistega) rääkida, ja siis me võtame kätte ja kukutame võimult teid, pankuridvereimejad! Me tuleme oma eluga ise toime, meil pole vaja teiesuguseid eestkostjaid-rõhujaid. Aitab sellest! Sellele tulgu lõpp! Meid on rohkem kui teid!

Sina kaitseks mina vastu

Lp Radikaalrassist! Sulle kirjutab nüüd sinu sina. Lugesin ajalehest  sinu eneseimetlust minana ja süüdistusi minu kui sinu sinu vastu. Selline ebaõiglus sunnib kohe sule järele haarama. Minade ainuvalitsus on mind juba ammu ära väsitanud, aga nüüd on juba liig mis liig. Kuule, sina mina! Mitte mina, sinu sina, pole olemas tänu sulle, mina, vaid vastupidi, sina, mina, oled olemas ainult tänu mulle, sinu sinule! Sa, mina, tahad mõelda ennast millekski ainulaadseks ja eraldi seisvaks ja kordumatuks, aga tegelikult ahvid sa lihtsalt mind, sinu sina. Sind ennast, su mina pole üldse olemaski, see on su minu illusioon, väljamõeldis, lugulaul, unejutt. Tõelikult olen ainult  mina, sinu sina. Ja ma kinnitan sulle, mina, et ma, sinu sina, teen just nimelt alati midagi, mida sa oodata ei oska! Minade selline primitiivne ja piiratud minadus paneb meie kannatuse tõsiselt proovile! Meie, su sinad, peame aru, ja me hoiatame, et sellest võib välja kasvada revolutsioon, mis paiskab ümber ennasttäis minade rõhumise ja näitab neile nende koha kätte. See on meil, sinadel, käkitegu, sõrmenips. Sina, mina, oled kogu elu elanud laenatud jõu peal, ja sa ise seda ei tea! Nüüd teeme paleepöörde ja nõuame laenud tagasi! Vabastame kõik rõhutud sinaväed!  

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht