Pealelend: Jaak Lõhmus, hõimupäevade filmi­programmi kuraator

TRISTAN PRIIMÄGI

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mis on hõimupäevad ja millist pro­grammi seal näidatakse?

Jaak Lõhmus: 10. – 14. oktoobrini saab Artise kino väikeses saalis ning Balti filmi- ja meediakooli kinosaalis Supernova vaadata saamide, eestlaste, ingerlaste ja udmurtide tehtud filme. Soome-ugri hõimurahvastest on omakeelne filmikunst muide ungarlastel, soomlastel, eestlastel, udmurtidel ja saamidel.

Hõimupäevade filmiprogrammides on alati proovitud dokumentaal-, anima- ja mängufilmide kaudu tutvustada seda, kuidas tabada filmivahenditega põlise ja praeguse mentaliteedi koos-, varju- ja vastuelu.

Küsigem, mida näiteks ütleb meile, tänastele eestlasest kinoskäijatele udmurdikeelne film žanris, mida nimetatakse coming-of-age filmiks ehk suurekssaamisfilmiks? Või kas „saamlust” on üleüldse mõtet ja võimalust otsida või leida saami režissööri Vene Lapimaal tehtud filmi venekeelsest naisest, kes natuke oskab ka seda keelt, mida kunagi räägiti sellel alal, kus ta praegu elab ja töötab?

Lõppude lõpuks jäävad muidugi alati tähtsaks inimlikud olemised ja leiud ning filmitegijate kunstilised saavutused. Suurema rahva hulgast pärit filmilooja võimalus nii kunstiliselt kui kommertslikult kümnesse tabada näib justkui suurem kui väikesel, kes teab? Ungarlastel, soomlastel ja eestlastel, isegi saamidel näikse olevat paremad võimalused oma filme luua ja rahastada kui näiteks udmurtidel, kellest me küll väga palju muud ei kipu teadma, kui et nad vist on meie keelesugulased.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht