Paokil uksed, hajuv naine

Kristiina Davidjants

Head näitlejad, selge sõnum ja vaatajatele samastumist pakkuv lugu teevad “Jäisest linnast” köitva filmi.  

Mängufilm “Jäine linn” (“Valkoinen kaupunki”, Soome 2006, 90 min), režissöör Aku Louhimies. Osades Janne Virtanen, Susanna Anteroinen, Santeri Nuutinen. Esilinastus kinos Sõprus 22. IX.

 

Aku Louhimiehe filmist “Jäine linn” on eesti filmiajakirjanduses juba nii palju kirjutatud, et midagi põhjapanevat lisada oleks raske. Suhtedraamat, mis räägib naisest ning lastest lahutatud taksojuhist Veli-Mattist, on küllaga kiidetud kui karmilt realistlikku ja sügavalt humaanset. “Jäise linna” peategelase taksojuht Veli-Matti elus hakkab äkitselt kõik viltu kiskuma. Naine kaob mitmeks kuuks, jätab mehe hoolitsema nende kolme lapse eest ning nõuab tagasi tulles resoluutselt lahutust. Ühist keelt paar ei leiagi, lahkuminek kisub inetuks ja peategelase elu kiiva.

Publikul on ilmselt meeles Aku Louhimiehe eelmine film “Paha maa” (2005), mis ka meie kinodes jooksis. Ja kuigi kronoloogiliselt on “Jäine linn” selle aasta film, on tegemist Louhimiehe 2003. aasta telesarja “Irtiottoja” raames üles võetud materjaliga. Nii et lihtsustatult on tegemist ühe telesarja ühe episoodi venitamisega täispikaks filmiks. 12-osaline sari, mis kujutas kolmekümnendates eluaastates soomlaste enese- ja õnneotsinguid, pälvis kuhjaga auhindu ning vaatajate tähelepanu. Sarja tootjad otsustasid teha “Jäisest linnast” festivalifilmi, mille väljatulek aga viibis “Paha maa” fenomenaalse edu taga. Nüüd on siis “Jäine linn” valmis ja kinolinal.

“Jäise linna” plussideks on kahtlemata väga head peaosatäitjad Janne Virtanen (Veli-Matti) ja tema abikaasat Hannat kehastav Susanna Anteroinen. Kuidagi on juba nii kujunenud, et soome filme kiputakse võrdlema meie kodumaise filmitoodanguga, põhjusteks geograafiline lähedus, mentaliteet, hõimusugulus, mis tahes. Ja vaat säärast mängu nagu “Jäises linnas” pole mina eesti filmis eriti tihti näinud – sellist sisemist intensiivsust, pooltoonides kaamerale, aga mitte vabaõhulava publikule mängimist. Seda juba eesti mängufilmis naljalt ei kohta.

“Jäise linna” kaks peategelast on sunnitud võimalikult nappide vahenditega filmilinal üksteisega kommunikeerima, aga haaravad sellega publiku kaasa. Riietus on minimalistlik nagu dekoratsioonidki, kuid seda eredamalt pääseb mõjule näitlejate mäng. Ehk mida tasemini räägid, seda ergum on kuulmine.

Küll aga kujuneb problemaatiliseks loo jutustamisviis, mida näitlejad nii meisterlikult interpreteerivad. Mitmes arvustuses on juba märgitud, et vaatajale pole üldse oluline teada filmi aluseks olnud seriaali konteksti. Film on küll sellest seriaalist välja kasvanud, kuid “Jäine linn” kui mängufilm on omaette meistritükk. Pole ise seriaali näinud, aga episoodide sisututvustuste järgi oletan, et Hanna tegelaskuju on seal veidi sügavamalt avatud. Mängufilmis näeme teda tõesti väga usutavas tõlgenduses üpris õelalt käitumas igati ideaalse ning kannatliku mehega, kellega naine ometigi on saanud kolm armsat last.

On selge, et “Jäine linn” on ennekõike Veli-Matti film, aga ometigi tahaks mingit sügavamat seletust. Praegu paotavad filmi autorid meile mitmeid uksi, aga sisse sealt lasta ei taha. Iseenesest on mõistetav režissööri tahtmine teha Veli-Mattist Martin Scorsese “Taksojuhi” peategelase Helsingi analoog, aga ausalt öeldes oleks võinud lõputute parafraaside ja tsitaatide asemele panustada natuke rohkem ekraaniaega Veli-Matti naise käitumise motiivide seletamiseks. Film oleks sellest ainult võitnud. Lõputud allusioonid tunduvad ebavajaliku ballastina, eriti kui võtta arvesse, et peale ameti ei näi Veli-Mattil ja Travis Bickle’il siiski palju ühist olevat.

Lõpetuseks tuleb nentida, et “Jäine linn” on hea näide selle kohta, kuidas tahtmise korral jutustada üks konkreetne lugu, saab seda teha ka digitaalses formaadis, käsikaamera ja minimaalse butafooriaga. Head näitlejad, selge sõnum ja vaatajatele samastumist pakkuv lugu on komponendid, mis teevad “Jäisest linnast” hea filmi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht