MEEDIA:Ärapandu ärritus

Priit Aimla

 

Kanal 2 ?Ärapanija? teravkeelsest-klounaadlikust (parimas mõttes) esitusviisist johtuv suur vaadatavus ei ole üllatus, pigem mõjub säärane iseseisvaist följetoniterakestest koosnev kahemeheveste lausa vajaliku ning teretulnud kriitikavormina. Nii et võiks isegi küsida: miks seda küll enne, kogu aeg ei ole olnud? See möödaminnes torkamine või sihipärane ja kurjustav ärapanemine on klappinud mitmesuguse maitse, isesuguste ?anrieelistuste, erineva iseloomuga vaatajate sõnavalikusobivuse ja taluvusareaaliga. Mõnuga käsihõõrujaid on tugitoolides tuhandeid. Ah, kus nüüd alles panid!  Paras neile! No see on ju tõepoolest totrus! Saite nüüd, pagana profaanid! ? Tõeliste tobeduste ja ka koomiliseks keeratud kogemataste  tõsimeelsete mitmemõttelisuste ring aina kasvab, niisamuti ka asjameeste hulk, kelle kohta võib nüüd justkui julgelt ja vabalt keelt laksutada. Kes kogemata kombel või ärateenitult pihta pole saanud, rataste vahele sattunud, jäävadki vaatama, imetlema ja tuju parandama.

Paraku võib ka positiivne populaarsus tekitada liialt kõrge eneseusu, kindlameelsuse, endale ehk märkamatu üleolekutunde, karistamatuse ehk kõikelubatavuse (näilisuse). Miks sulgudes? Sest tegelikult saab ka uue karistusseadustiku alusel solvajat-laimajat nuhelda, aga? Aga tegijail on kogemuslik julgeolekugarantii: elu on näidanud, et satiiri eest kohtuteid käima hakanu jääb ise lolliks, teenides ära ka juhmi naljamõistmatu oreooli. Tahes-tahtmata tekib saate peremeestel pärisperemeeste, seaduslike ülalt alla vaatajate pettekujutlus kõige siin ilmas toimuva tõsise, asise (ja loomulikult, mõistetavamalt ka sootuks vastupidise) ning kõigi igasugu asju ajavate tegelaste üle.

Ega keegi taha naljalt (õieti: naljaks keeratuna) teravmeelitsevate saatejuhtide lõugade vahele sattuda.

Aga ole sa ka kõige vagasem ja varjuhoidvam oma sõnas ja teos, ? ikka võid osutuda Ojale ja Juurele tögaväärseks! Võid vaikida sellest, mis südamel, keelduda arvamustest asjade kohta, mis ei näi olevat sinu hindamisulatuses. Võid taluda teiste huvides mõndagi taunitavat, mis üldsusele meelepärane; andestad kaasinimesele vaikides mõnegi protesti vääriva teo? ? Ja ikkagi saab sulle ära pandud. Loogiline? Ei. Ootamatu? Jah. Ebameeldivalt ja -õiglaselt. Kui sa just ei juhtu kuuluma selle kamba sekka, kes reageerivad põhimõttel: räägitagu mis toonis tahes ? peaasi, et nimi käib läbi! Mitme asjaolu tõttu olen ma tollest ringist kaugel eemal.

23. mai saates, ca pool tundi pärast algustiitreid, lõõbiti riigikogu ühe komisjoni uue esimehe teemal. ?Kas sulle ei näi, Mart, et spetsialiste tuleb juurde ja jää hakkab liikuma?? umbes nõnda küsis Peeter Mardi käest. Juur vastas (ligikaudu nii): ?Riigikaitsekomisjoni uus esimees on alles protsessi algus! Huumorisõbrana ma näen, et välja tuleks vahetada komisjoni teisedki liikmed ja võtta vanadest Rameto tegijatest kampa ka Eino Baskin ja Priit Aimla.?

Arvan Juurt teadvat, et me Baskiniga ei kuulu riigikogusse; ka seda, et juba aastaid ei ole me analüüsitava lõigu peksupoisi kolleegid ka mitte linnavolikogus. Usun samuti, et ma 1992 ? 99 RK õiguskomisjoni liikmena kordagi ei osalenud ühegi riigikaitselise algatuse initsieerija või lämmatajana. Või riigireetjana. Miks peaks mõte me võimalikust liikmelisusest olema nii vabastava/parastava naeru rohke? Või näeme ehk muidu parajalt lollid ja naeruväärsed välja? Baskini anekdoodid…?

Ma usun, et ka Eino Baskin pole kordagi Juure majas vargil käinud,  ei ole minagi Oja mail tuhninud. Meil ei ole olnud intsidente nende naistega, pole ka mõtet pähe tulnud püüda lõhkuda nende perekondi. Mitte ainult sellepärast, et lootusi niikuinii ei oleks. Me tajume, mida tohib teha kümne käsu järgi ja mida enda loodud käitumisreeglite kohaselt.

14-15 aastat tagasi olin ma Mart Juure ajalehe Igapäevane Hurraa! pikaajaline kaastööline. Kas jäi sealt ehk mingi okas torkima? Ehk maksis Mart, või küsisin mina, liialt palju? Ja hakkas tal nüüd sellest kõigest kahju? Miks küll järsku kujutleda mind kui vaata et peasüüdlast Eesti õhupiiride süstemaatilises rikkumises Vene lennukite poolt?

Olen veendunud, et mu häiritus võib mõnda ärritada: maailm musta muret niigi täis, suhkrutrahvi sokutavad ikka rahva kraesse ja Eurovisioon läks kah aia taha ?, mis sa, mees, pipardad, pahad päevad või?

Ma ei ütle, et proovige ise teenimatult vastu pead saada. Ütlen vaid, et ?sõnavabadus? ja ?-labasus? moodustavad küll hädapärast halva riimi, aga neid kahte kokku lastes kaob esimese mõte, mis selleks ikka liiga üllas!

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht