Kohvi Kofiga

Mihkel Mutt

ÜRO peasekretär Kofi Annan. ?INTERVIEW?, 19. IX kell 9.30 BBC Wordl Service?i kanalil.

Kofi Annan on väike, aga väga tõsine mees. Ei mäletagi, et oleks teda kunagi naervana näinud. Ja ta hääl on väga iseäralik. See kõlab nagu haua tagant. ÜRO  peasekretär jätab väga mureliku mehe mulje. Selleks on kindlasti ka põhjust. ÜRO roll maailmas ei ole säärane, nagu selle ellukutsujad unistasid. Ja kuidas Kofi peab oma sõnu valima! Ausalt öeldes ma ei teagi teist tegelast, kes nii oma hinnanguid kaaluks. Aga mis teha, kui sa pead kogu aega arvestama kahesaja kliendiga, kes iga su silpi nõudlikult kuulavad. Sest kuigi mitmed riigid ei tee ÜROst resp. selle resolutsioonidest väljagi, on nad väga puudutatud, kui neid ÜRO kõnetoolist kritiseeritakse. Osa süüd on selles topeltstandarditel, millega mõnd resolutsiooni ellu viiakse, mõnda aga mitte.

Kui keegi mõtleb globaalselt, siis on see kindlasti Kofi Annan. ?Poliitikud näevad alati asju lähtuvalt oma  riigi perspektiivist. Mina pean probleemidele lähenema rahvusvahelise kogukonna üldhuvisid silmas pidades.?

Kui sa pead kogu aeg jälgima, et kogemata kellelegi varba peale ei astuks, siis ei jää  ruumi  olla väga sügav või vaimukas. Igasugune iroonia või alltekst on out. Iga lausung peab olema üheselt tõlgendatav. Seda enam, et paljud poliitikud ei mõista irooniat või mõistavad seda vastavalt oma tausta kultuurilisele kontekstile. Paradokse ei tohi pilduda, sest paradoks, nagu osutas juba Settembrini Thomas Manni suu läbi, on mürgine õis, milles varjus lüüakse käega progressiusule. Aga ÜRO peasekretär peab uskuma progressi, s.t tõhusalt toimivat rahvusvahelist üldsust. Seepärast: kui inimene, kelle piirid midagi öelda või kedagi kritiseerida on nii ahtad, ometi kellegi kohta karme sõnu ütleb, on  see seda tähendusrikkam.

Intervjuus ütles Kofi Annan selgelt välja, et kõik ÜRO liikmesriigid peavad  kinni pidama ühistest seadustest. Ja et sõttaminekuks oleks USA vajanud teist resolutsiooni. Selle peale küsis saatejuht otse: ?Kas te tahate sellega öelda, et ameeriklaste sõda on ebaseaduslik?? Selle peale järgnes vaevu tajutav kõhklus ja vastus: ?Yes, if you wish.?. Siinkohal võiks see tähendada: ?Jah, kui te soovite seda  niimoodi väljendada.? Ja ta lisas muidugi, et see ei olnud kooskõlas ÜRO hartaga.  

Sedasama, ainult  karmimalt ja konkreetsemalt, ütles Kofi Annan teisipäevaõhtuses kõnes ÜRO peaassambleel. Iga riik, kes tahab, et teda koheldaks vastavalt rahvusvahelisele õigusele, peab neid norme ka ise järgima. Ja kes lähtub õigusnormidest kodus, peab neid järgima ka suhetes teiste riikidega.

Raadiointervjuus ütles ta ka seoses Iraagi sõjaga: ?Ausalt, ma ei saa öelda, et maailm oleks praegu turvalisem.? Ja seoses Iraagi valimistega tuleva aasta jaanuaris, et kui olukord püsib praegune, siis ei saa olla vabu ja õiglasi valimisi.

Võitlus terrorismi vastu on juhtinud maailma tähelepanu ja rahavoogusid kõrvale teistelt valupunktidelt nagu näiteks vaesus, kliimamuutus, aids.

Kofi Annan tunnistas, et pettumused, mis johtuvad võimetusest riike ühistegevusele ärgitada, kuuluvad tema ameti juurde.

Kuulub ilmselt seegi tema ameti juurde, et ta püüab igas asjas näha ka positiivset külge. Küsimus: ?Kuidas hindate oma suhteid ühe oma põhilise partneri, USA presidendiga nelja aasta jooksul? Teie eelkäija Boutros Boutros-Ghali oli pärast ametist lahkumist päris sapine, väites, et Ameerika lihtsalt nügis ÜRO siia-sinna.? Vastus: ?Oleme küllaltki hästi läbi saanud. Meil on olnud poliitilisi erimeesusi. Me arutame neid avameelselt. Ja ma olen neist ka praegu avameelselt rääkinud. Tema kaitseb oma administratsiooni seisukohti, mina aga lähtun Julgeolekunõukogu poliitikast ja kaitsen seda.?  

Lähis-Ida roadmap ei ole veel lõplikult maha maetud, aga väga suurtes raskuses. On äärmiselt kahetsusväärne, kui ÜROd kõige kiuste hakatakse mõnel pool samastama nn. imperialistidega, millest andis tunnistust nende esinduse ründamine ja nende töötajate pantvangiks võtmine.

Kogu oma laveerimiskohustuse juures jättis peasekretär ausa ja põhimõtetega inimese mulje. Kofi Annan on ÜRO peasekretär 24 tundi ööpäevas.

Lõpuks siiski midagi isiklikku. Ta rääkis oma soovist tulevikus tegelda Aafrika probleemidega. Ja ainus kord, kui  mikrofoni kandus midagi muheluse taolist, oli vastus küsimusele, kas ta oma plaanitsetavas farmis ka ise käe mullaseks teeb. ? ?Jah!?

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht