Juudid tegid Hitlerile parimat valeraha
„Valerahategijad” („Die Fälscher”, Austria-Saksamaa 2007, 95 minutit). Režissöör ja stsenarist Stefan Ruzowitzky, operaator Benedict Neuenfels, kunstnik Isidor Wimmer, produtsent Josef Aichholzer. Osades Karl Markovics (Salomon Sorowitsch), August Diehl (Adolf Burger), Devid Striesow (Friedrich Herzog), Marie Bäumer (Aglaia), August Zirner (dr Klinger) jt. Levitab Universum Home Entertainment.
Filmil „Valerahategijad” on tõsiseltvõetav ajalooline tagapõhi. Natsi-Saksamaa käivitas Teises maailmasõjas operatsiooni „Bernhard”. Tegemist on tänase päevani suurima avalikuks tulnud valerahatootmisega. Valmis trükiti kümneid miljoneid Suurbritannia naelu, osa neist jõudis ka ülemaailmsesse ringlusse. Muu valuutaga üldiselt nii kaugele ei jõutud, aga trükiti ka mitmesuguseid dokumente, näiteks Brasiilia passe. Tase oli naelte osas kohati nii kõrge, et ka pankades ei tehtud enam vahet, mis on Inglise panga või mis Sachsenhauseni võltsimistöökoja toodang. Pärast sõda vahetas Inglise pank välja terve seeria 50naelaseid. Tõenäoliselt oli Sachsenhauseni võltsijate toodang kasutusel ka sõjajärgses projektis „Odessa”, mis aitas natslikel sõjakurjategijatel põgeneda karistuse eest põhiliselt Lõuna-Ameerikasse.
Palju sõjajärgset kõmu ja intriige tekitas veendumus, et trükiplaadid ning hulk raha uputati Austria järve Toplitzseesse. Igal juhul askeldasid järve ümber ja sees aastaid mitmesugused õnnekütid ja ajakirjanikud.
Paradoks oli selles, et võltsijate põhitööjõu moodustasid Sachsenhauseni koonduslaagrisse kogutud juudi spetsialistidest vangid. Oli kaks võimalust, mida näitab eredalt ka film: sa annad endast parima, et sinu rahva ja lähedaste mõrtsukatel läheks hästi ning nad vallutaksid/hävitaksid ka teise poole maailmast, või kui sa seda ei tee, lähed otseteed gaasikambrisse. Teadsid seda nii vangid kui vangivalvurid, milline on juutide saatus vastavalt Hitleri plaanidele.
Üks neist vangidest, elukutseline trükkal Adolf Burger (oli veel selle aasta alguses elus) avaldas oma memuaarid pealkirjaga „Saatana töökoda” ja see sai suuresti aluseks ka filmile „Valerahategijad”. Ekraaniteost on hinnatud kõrgelt, selle aasta alguses sai ta läbi aegade esimese Austria filmina parima võõrkeelse filmi Oscari. Burgeri naine ja vanemad surid Teise maailmasõja ajal koonduslaagrites, mees on kõik sõja koledused ise läbi elanud.
Peategelase, mitte eriti tuntud kunstniku, aga seda edukama valerahategija Salomon Sorowitschi rollis astub üles Austria näitleja Karl Markovics. Valerahaga teenitud hiilgavast elust satub ta otsejoones koonduslaagrisse, elab läbi igasuguseid jõledusi, aga suudab valerahavabrikus jääda ellu.
Karl Markovics peaks Eesti televaatajale olema tuttav politseikoera sarjast „Komissar Rex” Stockingeri osas, aga ka sellele otsa tehtud naljakrimisarjas „Stockinger”. Ei ole just materjal, mis eeldaks suurt näitlejat, aga „Valerahategijates” on ta väga võimas. Üllatav, et lõpuks pärjati ta parima näitleja tiitliga vaid Valladolidi ja Abu Dhabi filmifestivalil. Markovics on muidugi Austrias võrdlemisi tuntud ja hinnatud teatrinäitleja. Selle poolest on Viinis teatriteadust ja -ajalugu õppinud režissöör Stefan Ruzowitzky peaosatäitjale igati paras partner. Mida see mees pole küll teinud: teatrilavastusi, kuuldemänge, telesaateid, muusikavideoid (Scorpions, Die Prinzen, Justin Timberlake feat. ’N Sync), dokumentaalprojekte ja loomulikult ka mängufilme. „Valerahategijatega” jõudis Ruzowitzky maailma tähtsamate prožektorite valgusesse, tuletades oma tähthetkel meelde, et Austriast on pärit nii mõnedki maailma filmikunsti legendaarsed tegijad (Erich von Stroheim, Fritz Lang, Fred Zinnemann, Billy Wilder, Otto Preminger).
Tähelepanu tasub pöörata ka Devid Striesowile, kes kehastab Friedrich Herzogi, suurvõltsija arreteerijat ja hilisemat valerahategijate tsehhi natsist juhti. Nagu juut Salomon Sorowitsch on tegelikult kelm ja kriminaal, nii on Herzog tubli politseinik, kellest tormistel aegadel saab koonduslaagri ohvitser.
Ei ole nii, et üks oleks läbinisti positiivne ja teine must negatiivne tegelane. Tõeliselt oli tõesti olemas selline kuulus valerahategija nagu Salomon Smolianoff, Venemaalt pärit juut. Herzogi prototüübiks on ilmselt SS-Sturmbannführer Friedrich Schwend alias doktor Wendig.
„Valerahategijad” linastus ka viimasel Pimedate Ööde filmifestivalil.