Juhan Liivi pintsak ja eesti kultuuri korraldamine

ÜLO PIKKOV

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tundliku hingega poeet Juhan Liiv muretses eesti kultuuri jätkusuutlikkuse pärast. Varatu kirjamees andis ära oma ainsa pintsaku, et panustada Estonia teatri ehitamisse. 1911. aasta suvel, kui Liiv pakkus Friedebert Tuglase meenutuste järgi oma pintsakut Estonia ehitusplatsi ääres, oli eesti kultuur tuhat korda õhem kui praegu. Omariiklusest ei osanud veel unistada keegi peale Liivi. Muide, just Liivilt pärineb esmakordselt kirja pandud mõte Eesti riigist – Luuletuses „Kas näitad?” (arvatavalt 1905) kõlavad järgmised read:

Ja nõnda on lugu ka Eestis

ja nõnda on elu kiik:

ükskord – kui terve mõte –

ükskord on Eesti riik!

Nii nagu tänapäeval globaliseerumine, olid Liivi ajal põhilised rahvuskultuuri hirmud eelkõige saksastumine ning venestamine. Pidi ju ka valmiv Estonia teater, mille ehitajatele Liiv oma pintsakut pakkus, seisma nii otseselt kui sümbolina vastu saksa teatrile, praeguse Eesti Draamateatri hoonele. Estonia pidi saama suurem ja võimsam. Kellele aga Juhan Liiv oma pintsakut nüüd pakkuma läheks? Kes on praegu Eesti kultuuri kõige võimsam edendaja või maine kujundaja? Kas on üldse võimalik ühte „kultuurivedurit” välja tuua?

See, mis oli sada aastat tagasi omakeelse kultuuri säilimiseks väga tähtis, ei pruugi tänapäeval seda enam olla. Ka tänased „kultuurivedurid” võivad tulevikus olla vähem olulised. Elukorraldus ja tehnilised lahendused meie ümber muutuvad pidevalt, nii on teatri kõrvale tekkinud näiteks ka kino ja televisioon. Eesti kultuuri kui väikese rahva kultuuri toetamise ja korraldamise üle on just seetõttu oluline pidada jätkuvat ja konstruktiivset debatti. Me ei saa lubada end voolul kanda ning rahulduda teadmisega, et mingid asjad lihtsalt juhtuvad.

Täna soovitaksin ma Juhan Liivil anda oma pintsaku filmiprodutsent Ivo Feldile. Loodetavasti läheb tal seda järgmises filmis rekvisiidina tarvis ja ehk tõmbab „Mandariinide” edu maailmas ka kohalikule filmitootmisele võimsama hoo sisse ning tekitab eesti kultuuri vastu laiemat huvi. Filmipaviljonist ja filmikeskusest on nüüdseks räägitud juba üle kümne aasta, kah üks mõttekoht algavaks ELi eelarveperioodiks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht