Gustav Ernesaksa filmipärand jõudis avalikkuse ette

Harald Raudi

Käesoleval sügistalvel tähistab Eesti Rahvusmeeskoor oma 60. sünnipäeva. Filmiarhiiv on selle tähtpäeva puhuks korrastanud ja arhiivikülastajaile kasutada andnud meeskoori kauaaegse juhi, nõukogude ajal rahvuslikuks sümboliks kujunenud helilooja ja laulupidude üldjuhi Gustav Ernesaksa filmipärandi. Ernesaks polnud mitte ainult üldtunnustatud helilooja ja koorijuht, vaid ka kirglik filmiamatöör, kes jäädvustas sageli filmikaameraga teda ümbritsevat maailma. Tänu tema harrastusele ja pärijate vastutulelikkusele on meie filmipärand märksa rikkam ning samas erakoguna avatud tutvumiseks kõigile soovijaile. Gustav Ernesaksa filmikaamera on jäädvustanud Eesti Rahvusmeeskoori paljusid kontserdireise, vürtsitades neid lauljate lustlike puhkehetkedega.

Laulupidude üldjuhina  jõudis  meie laulutaat põhitegevuse kõrvalt ka huvipakkuvamaid hetki laulupidudest. Ühiskondlikult aktiivse inimesena lävis Gustav Ernesaks paljude meie kultuuriinimestega; on enesestmõistetav, et suur osa neist sattus ka tema filmikaamera ette. Filmilindile on jäädvustatud kultuurieliidi seltskondlikke koosviibimisi ja  lõõgastavaid puhkehetki üle Eesti. Kokkuvõtvalt annab Gustav Ernesaksa rohkem kui seitsmetunnine filmipärand väga huvitava ülevaate 1950. aastate lõpu ja 1960. aastate kultuurisündmustest ja -tegelaste eraelust.

Gustav Ernesaksa filmipärandiga tutvumise hõlbustamiseks on kogu nimetatud filmifond võetud VHS-kassettidele ja nendega saab tutvuda filmiarhiivi uurimissaalis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht