Filmimaailm
1970. aastate terroriliikumisele nime andnud Andreas Baader (Moritz Bleibtreu) ja Ulrike Meinhof (Martina Gedeck). MEENUTADES PUNAARMEE FRAKTSIOONI
Viimastel aastatel on linastunud mitmeid tähelepanuväärseid ekraaniteoseid, kus on käsitletud Saksamaa lähiajalugu. Usutavasti pole kunagi varem nõnda realistlikult esitatud Kolmanda Reich’i viimaseid päevi Berliinis ja Adolf Hitleri punkris kui Oliver Hirschbiegeli kassafilmis „Allakäik” (2004). Edukad on olnud ka näiteks „Hüvasti, Lenin!”, „Sophie Scholli viimased päevad” ja Ida-Saksas veel paarkümmend tagasi valitsenud nuhkimismentaliteedi analüüs „Teiste elu”, mis tunnistati mäletatavasti aasta parimaks Euroopa filmiks.
Lähinädalatel jõuab Saksamaa kinodesse kaks ekraaniteost, kus on vaatluse all Lääne-Saksamaal mitmesuguste äärmus- ja terroriorganisatsoonide hulgas kõige pikaajalisema ja kurjema kuulsuse saavutanud RAFi ehk Punaarmee Fraktsiooni lugu. Vasakpoolse terroriorganisatsiooni vahepealne lööklause oli „kuus 60 miljoni vastu” ja aktiivses, kõigeks valmis tuumikus polnud sellel organisatsioonil kunagi üle paari-kolmekümne liikme.
1968. aastal süütas tulevane liikumisele alusepanija Andreas Baader paar Frankfurdi kaubamaja; seda tehti öösel, et inimesi mitte kahjustada. Politsei võttis mehe mõne aja pärast kinni. 1970. aasta mais vabastas ajakirjanik Ulrike Meinhof koos kaaslastega Baaderi. Meinhof ja Baader, kelle nime järgi grupp ka hiljem tuntud, läksid koos paarikümne mõttekaaslasega Jordaaniasse, et õppida El Fatah’ laagris relvavõitlust ja partisanisõda. Hiljem sai Andreas Baaderist Saksamaal tagaotsitav terrorist number 1, kuna ta oli korraldanud seltsimeestega viis pommiplahvatust, mille tagajärjeks neli tapetut ja poolsada vigastatut. Vajalikud oskused omandas ta väljaõppelaagis, kus õpetajateks olid tihtipeale N Liidu ja teiste sotsriikide instruktorid.
1971. aasta suvel õnnestus Saksamaa eriteenistustel tabada kõik RAFi juhtliikmed. 1974. aastal vallutas sõsarorganisatsiooni „2. juuni liikumine” relvastatud komando Saksa saatkonna Stockholmis, mille käigus hukkus kaks saatkonnatöötajat. Samal aastal algas kohtuprotsess Ulrike Meinhofi, Andreas Baaderi, Gudrun Ensslini ja Jan-Carl Raspe üle. Ulrike Meinhof leitakse 9. mail 1976. aastal trellide külge pooduna. Ka Baader, Ensslin ja Raspe lõpetasid oma elu ametliku versiooni järgi enesetapuga. Selles kaheldakse tänaseni, sest Baader ja Raspe surid püstolilasu tõttu.
Režissöör Uli Edeli pikisilmi oodatud põnevusdraama „Der Baader-Meinhof-Komplex”, mille aluseks on ajakirja Die Spiegel endise peatoimetaja Stefan Austi samanimeline bestseller (1985), esilinastub 25. septembril. Filmivõtted tehti Berliinis, Münchenis, Stuttgart-Stammheimis, Roomas ja Marokos. Võtmerolle kehastavad Martina Gedeck (Ulrike Meinhof), Moritz Bleibtreu (Andreas Baader), Johanna Wokalek (Gudrun Ensslin), Bruno Ganz (Horst Herold), Jan Josef Liefers (Peter Homann) ja Alexandra Maria Lara (Petra Schelm).
Režissöör Connie Waltheri draama „Schattenwelt” jõuab kinodesse pisut hiljem. Peategelaseks on Bernd Widmer (Ulrich Noethen), kes pääseb pärast 25 aastat vanglakaristust vabadusse. Eksterroristi uueks naabriks on Valerie Matos (Franziska Petri), kelle isa ta kunagi elimineeris.
„Trainspotting” india moodi
Šotlane Danny Boyle lunastas oma kiiresti kultusfilmiks saanud mustas komöödias ”Trainspotting” (1998) temale pärast edukat ekraanidebüüti „Madal haud” pandud lootused. Edinburghi ja Londoni miljöösse kantud ekraanilugu, kus viiest-kuuest eluheidikust koosnev meeste grupp on (suuremal või vähemal määral) seotud heroiini ja muude meelemürkide kuritarvitamisega. Pärast „Trainspottingut”, mis põhineb Irving Welshi bestselleril, pole Boyle enam samaväärse kassahitini jõudnud. Nüüd, tosin aastat hiljem, ennustatakse suurt menu tema uusimale filmilavastusele „Slumdog Millionaire”, mis võeti augusti lõpupäevil Telluride’i filmifestivalil ülihästi vastu ning valiti tänavu juba 52. Londoni filmifestivali lõputeoseks.
Bombay ühes suuremas slummis vändatud tragikomöödia aluseks on Vikas Swarupi bestseller „Q and A”, ekraniseeringu stsenarist on komöödiaga „Püksid maha” enesele nime teinud Simon Beaufoy. „Variety” kriitikute hinnangul on film „laetud vaimustava energiaga”. Tegemist on fiktiivse looga 18aastasest orvust Jamal Malikust (Dev Patel), kes jõuab õnnemängus „Kes tahab saada miljonäriks?” eelviimase küsimuseni. Pettuses kahtlustatud nooruk toimetatakse politseimajja, kus ta jutustab oma elust tänavail ning tüdrukust, keda ta kunagi väga armastas ja kelle saatuse tahtel kaotas.
Lääne päritolu kineastidest on viimasel paaril aastal Indias ja Pakistanis filmivõtetel olnud veel näiteks inglane Michael Winterbottom („A Mighty Heart”) ja ameeriklane Wes Anderson („The Darjeeling Limited”).