Filmimaailm

Aare Ermel

„Tagasi Bridesheadi”: Charles (Matthew Goode), Sebastian (Ben Whishaw, paremal) ja Sebastiani õde Julia (Hayley Atwell), kellest saab Charlesi naine. Uus „Tagasi Bridesheadi”

Aastal 1994 üllitas kirjastus Varrak Evelyn Waugh’ romaani „Tagasi Bridesheadi” (alapealkirjaga „Kapten Charles Ryderi taevased ja maised mälestused”), mille on heasse eesti keelde tõlkinud Henno Rajandi. 13 aastat varem oli inglaste Granada Television valmis saanud suursarja „Brideshead Revisited”. Kaugeltki mitte kõik filmid ja telesarjad ei saavuta kultusmainet ega muutu klassikaks. 1981. aastal toodetud 11-jaoline „Tagasi Bridesheadi”, mis mäletatavasti tõstis tollal 32aastase džentelmenlike maneeridega Jeremy Ironsi inglise esinäitlejate hulka, kuulub kahtlemata Briti kvaliteetsarjade raudvarasse.

25. juulil esilinastus režissöör Julian Jarroldi verivärske kinofilm „Tagasi Bridesheadi”. Jarroldi varasematest töödest on tõenäolisemalt mainekamad televisiooni tellimusel valminud ning Eesti Televisiooniski demonstreeritud lühisari „Suured ootused” (1999, Charles Dickensi järgi) ja Dostojevski ekraniseering „Kuritöö ja karistus” (2002). Eelmine „Tagasi Bridesheadi” kestis ühtekokku 659 minutit, mis võimaldas Evelyn Waugh’ ilmasõja lõpuaastal ilmunud teost võimalikult üksikasjalikult ja tekstitruult interpreteerida. Kahetunnises kinofilmis tuli paraku paljudest kõrvalliinidest ja -tegelastest loobuda ning ka nostalgiat kadunud aegade järele leiduvat seal märkimisväärselt vähem.

Loomulikult on nüüdki olulisel kohal Charles Ryderi (Matthew Goode, kelle seni tuntuim roll oli kõrvalosas Woody Alleni „Matšpallis”) Oxfordis alanud sõprus isepäise aristokraadivõsu Sebastian Flyte’iga (Ben Whishaw). Üheskoos kogetakse nii rõõme kui muresid. Sebastiani isa Marchmaini markii (Michael Gambon) residentsiks on imposantne Brideshead Castle, kus Charlesist saab peagi oodatud külaline. Sebastiani tõsikatoliiklasest ema leedi Marchmaini rollis on Emma Thompson. Kui telesarjas oli minategelaseks Charles Ryder, siis vastses kinofilmis kujuneb võtmetegelaseks hoopis Sebastiani võimukas õde Julia (Hayley Atwell). Erinevalt telesarjast keskendutakse sõja-aastatele alles filmi lõpuminuteil.

 

Lõuna-Koreas sünnivad taas makaronivesternid

1960. ja 1970. aastail oli Lõuna-Koreas võrdlemisi populaarseks filmižanriks nn Mandžuuria vestern. Viimastel aastatel on toonaste kinohittide kunagist edu üritatud mitmel korral korrata. Kui 1960. aastate keskpaiku hakati Euroopas (eeskätt Itaalias, Hispaanias, Prantsusmaal ja Lääne-Saksamaal) hoogsalt kauboipõnevikke lavastama, kutsuti seda laadi produktsiooni makaroni- ehk spagetivesternideks. Korealaste populaarse roa eeskujul on saanud hellitusnime ka taassündinud filmižanri uusimad megaproduktsioonid – kimchi-vesternid. Iseäranis menukaks on osutunud itaallase Sergio Leone klassikafilmi „Hea, paha ja inetu” eeskujul 17 miljoni dollarilise eelarvega vändatud „Hea, paha ja väärakas”, kus kolm korealast (pearahakütt, varas ja rongiröövel) peavad 1930. aastate Mandžuurias jaapanlastest võõrvallutajatega võidukat sissisõda.

 

Lähiminevikus lahkunuid

Youssef Chahine (25. I 1926 – 27. VII), egiptuse vanema põlvkonna filmilavastaja, Aleksandrias liibanonlase ja kreeklanna pojana sündinud „sotsialistlik realist”, kes oli koos mõned aastad tagasi lahkunud senegallasest kineasti Ousmane Sembenega olulisemaid teerajajaid Aafrika filmikunstis. Pärast draamaõpinguid Pasadena Playhouse’is naasis Chahine Californiast kodumaale ja asus filme tegema. Just tema filmis „Võitlus orus” (1954) debüteeris filmikaamerate ees tulevane ekraanikuulsus Omar Sharif. Youssef Chahine’i 43 mängufilmist on ilmselt olulisemad tosinaks aastaks näitamiskeelu saanud „Kairo vaksal” (1957), ajaloodraama „Võitmatu Saladin” (1963), „Maa” (1969), „Hüvasti, Bonaparte!” (1985), autobiograafiline triloogia „Aleksandria… miks?” (1978), „Egiptuse lugu” (1982) ja „Aleksandria uuesti ja igavesti” (1990) ning mõistulugu „Saatus” (1997). 1997. aastal pälvis Youssef Chahine Cannes’is eriauhinna elutöö eest.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht