Esivanemate unustatud varjud
27. aprillil saab 95 aastat päevast, mil just kahekümneseks saanud Eesti Rahva Muuseumi päevapiltnik Johannes Pääsuke (1892–1918) siirdus koos kahe sõbraga oma esimesele filmivõttele. Kaasas omatehtud esimene filmikaamera, saatjaks Tartu kino Imperial omanike esindajana Waldemar Jaeger (1890–1965) ja sama kino kuueteistkümneaastane kohanäitaja Robert Angervaks (1896–1961). Uus uljas maailm terendas ees!
Pääsuke elas Tartus Ülejõel Peetri tänavas. Minna ei tulnud tal seega kuigi kaugele, sest sündmus, mida üles võtta kavatseti, leidis aset vähem kui kümne minuti jalutuskäigu kaugusel, tookordse Krasnojarski 95. polgu kasarmute ligidal. (Ligilähedalt samas paigas, kus XX sajandi teisel poolel asus Nõukogude Liidu lennuväeosa).
27. aprillil ja 28. aprillil sooritas tartlaste meeleheaks linna kohal oma lennuatraktsioone Riiast saabunud vene katselendur Sergei Utotškin. Etendus oli väga menukas, sajandi tehnikaimet tungles praegusele Puiestee tänavale jälgima tuhandeid tartlasi. Hapral ning vetruval puit- ja traatkonstruktsiooniga lennukil lendas imevenelane mitu tiiru Emajõe luha ja Raadi mõisa maade kohal. Lennuetendus tuli rahva suure huvi tõttu ja kommertskaalutlustel kordamisele järgmiselgi päeval.
Filmitud uudispala jõudis lehereklaamide järgi otsustades vaatajate ette Heinaturul (praeguse Atlantise ööklubi kõrval) asunud kinos Illusion 30. aprillil. Illusion oli 1908. aastal asutatud esimene paikkino Eestis.
Esimese eestlaste tehtud elavpildi reklaam Postimehes kõlas: ““17., 18., ja 19. aprillil 1912. aastal” muu hulgas ka filmi “Utotschkini lendamine Tartus 14. ja 15. aprillil, oma iseäraliku ülesvõtte järele. Publikumil, kes lennu juures olivad, on võimalik etenduse põrandal ennast näha”. (Kuupäevad siin on vana kalendri järgi.) Päev enne seanssi ilmunud Postimees andis lugejatele “õhusõitja” lendamiste kohta üsna põhjaliku kirjelduse, märkides muu hulgas, et meelelahutusetendus toonud sisse üle 3000 rubla.
Pääsukese vändatud filmipala jooksis nädalapäevad Tartu kinodes Illusion ja Imperial. Sama rulli kanti üle Kivisilla Heinaturult Politseiplatsile, Illusionist Imperiali. Seda filmirulli kandmist ühest Tartu kinost teise võib naljaga pooleks nimetada esimeseks rahvuslikuks filmidistributsiooni aktiks.
Pääsuke oli ettevõtlik noor mees. Tema ettevõte “Esimene Eesti kinopiltide tehas Estonia”, mis asus Peetri tänavas majas nr 33, hakkas tegema kodumaiseid vaatefilme ja ta väntas uudispalu ka Prantsuse filmikompaniide Éclair, Pathé ja Gaumont Venemaa esinduste jaoks.
Ajaleheteadete, Johannes Pääsukese päevikute ja kirjavahetuse põhjal võib oletada, et ta jõudis lühikese kahe tegutsemisaasta vältel teha umbes 30 filmi ja filmikest. Neist on praegu teadaolevalt säilinud üheksa. Pääsukese filmitud esimene pala ei ole kahjuks säilinud või on seni leidmata, küll on sündmusest õige mitu suurepärast päevapilti. Utotškini lend Tartu kohal trükiti ära ka nüüdseks üliharuldasel postkaardil. Kuidas asi liikumises välja nägi, võivad hästi ette kujutada need, kes on näinud 2005. aastal tehtud Aleksei Germani mängufilmi “Garpastum”, mille avastseenis näeme umbes samasuguse masina lennukatsetust, nagu oli Pääsukese filmitu. Muidugi annab veelgi täpsema ettekujutuse ka Eesti Filmiarhiivis säilitatav restaureeritud dokumentaalpala, mis on arvatavasti samast aastast kui Pääsukese film, aga selle autorsus on alles selgitamisel ega julgeta olla kindlad, et lendaja on täpselt sama mees, kes Tartus lendas. Kui ongi, siis filmitud lendamine toimus kardetavasti Tallinnas.
Ja viimaks. Äkki filmis Pääsuke oma pala hoopis järgmisel päeval, teisel katselennuetendusel? Või oleks õigem eesti filmi sünnipäevaks pidada 30. aprilli, mil Postimehe reklaamide järgi otsustades leidis aset esimese eestlaste tehtud filmi näitamine. Tühised detailid? Aga siiski?
Enne Eesti filmi sajandat sünnipäeva tuleks muidugi mõista kõik asjasse puutuvad allikad uuesti kriitiliselt läbi sõeluda ja kaaluda ning kokku leppida, mis on see õige päev ja tund. Lõppeks on ju ka vendade Lumière’ide seansi “esimesus” siiani vaieldav, sest enne seda toimus veel päris palju filmietendusi. Kokkuleppe asi.