Eesti filmiuudised

Sirp

Ilmar Raagi „Eestlanna Pariisis ” jõudis koju Täna hakkab Eesti kinodes jooksma Ilmar Raagi täispikk mängufilm „Eestlanna Pariisis”, kus kujutatud kahte eesti naist metropolis. Väikelinnast pärit naisel (Laine Mägi) õnnestub leida tööd Pariisi kesklinnas, kus ta hakkab hooldama enesetapukalduvustega vanaprouat (Jeanne Moreau). Suurlinna üksildase ilmadaami ja provintsist tulnud hooldaja suhe kasvab üle inimlikuks sidemeks, mis annab mõtte nende edasisele elule. Filmi maailma esilinastus oli 4. VIII Locarno festivalil, kus see pälvis oikumeenilise žürii eriauhinna. Filmi stsenaristid on Ilmar Raag, Agnès Feuvre ja Lisa Macheboeuf, operaator Laurent Brunet, eestlastest teevad oma rollid Ita Ever, Piret Kalda, Ago Anderson, Roland Laos, Liis Lass, Tõnu Mikiver, Helle Kuningas ja Helene Vannari.

Heleri Saariku debüüt Lõuna-Koreas

7. X esilinastus Busani filmifestivalil võistlusprogrammis Heleri Saariku esimene täispikk mängufilm „Kõik muusikud on sead”, mis tuleb Eestis linale 27. X. Tegijad on liigitanud selle filmi „visuaalseks armastuskirjaks muusikale”. Oma kaunimates unistustes on Leila (Riina Maidre) särav laulja, aga tegelikkuses kulub kogu ta energia ja anne hingenärivate suhete, meelemürkide ja glamuurse poosetamise peale. Eelmisel aastal Balti filmi- ja meediakooli lõpetanud režissöör Heleri Saarik on varem teinud tähelepanuväärse lühimängufilmi „Näkilugu”, mis on rustikaalses vormis rannaküla naiste meestepuuduse ja loitsimise lugu. Nüüd viib Saarik filmikunsti võimalustega mängides vaataja kõhedasse universumisse, kus piir tegelikkuse ja illusioonide vahel on õhkõrn.

Uues täispikas filmis mängivad Nero Urke ja Jarek Kasar ning kõrvalosades terve rida meie noore põlvkonna muusikuid nagu Mihkel Kõrvits, Lotte Jürjendal, Helina Risti, Andres Lõo jt. Film on täis head eesti muusikat, linateosele on muusika kirjutanud helilooja Tõnis Leemets. Treiler aadressil http://www.youtube.com/watch?v=sn4U_jdEb8M

Leštšovi ja Jancise joonisfilm püüab Euroopa filmiauhinda

Lühifilmi auhinda annab välja Euroopa filmiakadeemia koostöös filmifestivalidega üle kogu Euroopa. Igal partnerfestivalil esitleb sõltumatu žürii ühte lühifilmi, mis kandideerib Euroopa lühifilmi auhinnale. Tänavu valiti välja 14 lühifilmi. Nominendid esitatakse filmiakadeemia 2700 liikmele, kes valivad võitja. 2012. aasta lühifilm selgub 25. Euroopa filmauhindade tseremoonial, mis leiab aset 1. detsembril Maltal.

13minutiline „Villa Antropoff”, kus kujutatud meest, kellel polnud midagi peale iseenda ja suure unistuse, tehti valmis Eesti Joonisfilmi ja stuudio Lunahod koostöös. Leštšov ja Jancis on filmi režissöörid ja stsenaristid, kunstnikutöö tegi Leštšov, heli lõi Jancis.

Jaapani sõltumatute filmide festival kinos Sõprus

12. – 14. oktoobrini peetakse kinos Sõprus sõltumatule jaapani filmikunstile pühendatud festivali, mis sai alguse mullu, kui Tallinn oli Euroopa kultuuripealinn. Filmifoorum „Zipangu Est” tutvustab uusi ja vanemaid jaapani linateoseid, mis näitavad Jaapani ühiskonna identiteete. Tegijateks on omapärase ja julge maailmavaatega sõltumatud kineastid, kes näevad maailma läbi oma eriskummalise kaamerasilma. Tänavuses programmis on kaheksa filmiseanssi, fookuses seekord dokumentaalfilmid, kuid kavas on ka eksperimentaal- ja mängufilme, animatsiooni ning jaapani erootilise žanri pink eiga eriseansse. Filmid on jaapani keeles ingliskeelsete subtiitritega.

Tegu on koostööga Londoni festivaliga „Zipangu Fest”, mõlema festivali kuraatoriks on Jaapani sõltumatu kino ehk jishu eiga tunnustatud ekspert, filmikuraator, mitme festivali peakorraldaja ja kirjanik Jasper Sharp, kes käis ka möödunud aastal Tallinnas.

Kultusromaani „Teel ” ekraniseering meie linadel

19. oktoobril esilinastub Eesti kinodes Jack Kerouaci kultusromaani „Teel” põhjal vändatud film. Ülemaailmselt tunnustatud ja auhindadega pärjatud režissöör Walter Salles on kogunud filmi kokku tähtede meeskonna. Naispeategelaste osades on Bella rolliga filmis „Videvik” kuulsaks saanud Kristen Stewart ja Kirsten Dunst. Viimane on vaatajatele ehk kõige rohkem teada filmist „Marie Antoinette”. Meespeaosalistena näeme tõusvaid briti kinotähti Sam Rileyt ja Tom Sturridge’it ning ameeriklast Garrett Hedlundi. Kristen Steward nõustus filmis osalema tavapärasest väiksema honorari eest ega peljanud paljastada oma keha esimest korda kinokaamerate ees.

Nagu raamatus, nii ei kujutata ka filmis mitte väljamõeldud lugu, vaid realistlikku XX sajandi keskpaiga elu. Filmi kangelased on biitnike liikumise pooldajad, kes alternatiivina tarbijalikkust ja mugandumist propageerivale kultuurile rikuvad julgelt ühiskonna käitumisnorme. „Teel” viib meid 1950. aastate Ameerikasse, kus noored inimesed püüavad aru saada, mida oma eluga peale hakata ja milline suund eluteel võtta. Noorukite enesetunne väljendub vastuolulist käitumist kujutavais kaadreis: filmis on rohkelt alkoholi ja narkootikume, pole välditud ka kolmekesi kogetava intiimsuse ja homoseksuaalsete kalduvuste kujutamist. Filmi režissöör Walter Salles korraldas enne võtete algust näitlejate põhikoosseisule „biitnike laagri”. Kolme nädala jooksul tudeerisid näitlejad biitnike põlvkonna kirjandust ning kuulasid Jack Kerouaci audiointervjuusid. Filmi treiler http://www.youtube.com/watch?v=N9vsE0llyBM

„Just film” otsib andekaid noori filmisõpru

15. – 25. novembrini peetav PÖFFi laste- ja noortefilmidele pühendatud alafestival „Just film” ootab noori filmisõpru žüriiga liituma ja pakub neile võimaluse osaleda festivali meediatöös. 15. oktoobrini on kõigil 7–14aastastel noortel võimalik kandideerida „Just filmi” lastežüriisse, et valida festivali lasteprogrammi hulgast välja võidufilm. 14–19aastased filmihuvilised saavad filmikriitiku ametit proovida noortežüriis ülesandega välja selgitada noorteprogrammi parim film. Laste- ja noortežürii liikmetel on vastutusrikas kohtus vaadata ära kõik programmi kuuluvad filmid ja teha siis koos teiste žüriisse kuuluvate noorte filmihuvilistega tähtis otsus,” selgitas „Just filmi” tegevjuht Mikk Granström. Tema sõnul on täiesti iseenesestmõistetav, et parima laste- ja noortefilmi valivad välja just noored ise. Lisaks põnevale ajaviitele pakub žürii töös osalemine Granströmi sõnul ka tutvuda lähemalt filmimaailma hingeeluga. „Noortele, kes on tulevikus ajakirjanikutööst huvitatud, on „Just filmi” meediatiimis osalemine väga hea võimalus end esimest korda tõsiselt proovile panna,” ütles Granström. Žüriisse ja meediatiimi kandideerimiseks vajalikud juhised on kirjas „Just filmi” koduleheküljel www.just.ee.

Raplas avati näitus joonisfilmist

Raplamaa kaasaegse kunsti keskuses on üleval näitus „Inimese ja joone uuringud aastast 1971”, mis oli väljas Maarjamäe lossis, vahepeal Tšehhimaal ja on nüüd tagasi Eestis. Võib näha, kuidas läbi aegade on joonisfilmides kujutatud meest, naist, lapsi, loomi, rahvast, suhteid ja muud. Eraldi stiilinäidetega on esindatud kunagine ja tänane autorite tuumik: Rein Raamat, Avo Paistik, Priit ja Olga Pärn, Heiki Ernits, Janno Põldma, Priit Tender, Ülo Pikkov ja Kaspar Jancis. Näitusel, mille on koostanud Valter Uusberg ja kujundanud Erkki Vader, saab vaadata filmiprogrammi Eesti joonisfilmi-autorite loomingust. Näitus on avatud kuni 19. oktoobrini, info: http://raplakunst.onepagefree.com

„Seenelkäigu” vaatajaid juba rohkem kui 20 000

Must komöödia „Seenelkäik” on osutunud meie kinodes väga menukaks ja filmi on esimese kahe linastamisnädalaga vaadanud juba 22 739 vaatajat. 2012. aastal linastunud kodumaistest filmidest jääb Toomas Hussari debüütfilmi tulemus praeguse seisuga alla vaid aasta algul välja tulnud noortefilmile „Vasaku jala reede”. „Seenelkäik” linastub lähiajal peale Tartu ja Tallinna kinode veel Võru kultuurimajas Kannel, Elva kultuurikeskuses Sinilind, Kuressaare Linnateatri teatrikinos, Tapa kultuurikojas, Pärnu teatris Endla, Järva-Jaani kultuurimajas, Valgas, Mustvees ja mujal. Linastusajad leiab „Seenelkäigu” Facebooki lehelt: http://www.facebook.com/Seenelkaik

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht