Arhiivifotod meenutavad

Harald Raudi, Filmiarhiivi arhivaar

Arhiivifotod meenutavad

20. SSi grenaderidiviisi võitlejad 1944. Velikije Luki all Punaarmeest sakslaste poole üle tulnud mehed 1944

Mais tähistab maailm Teise maailmasõja lõpu 60. aastapäeva Euroopas. Kas see sündmus on ühetähenduslik ka eestlastele kui sõja hammasrataste vahele jäänud väikerahvale? Selle küsimuse lahtimõtestamiseks  on püüdnud appi tulla oma arhiivimaterjalidega rahvusarhiivi filmiarhiiv. Meenutamaks sõjasündmusi on arhiiv koostanud ja salvestanud CD-le 234 fotost koosneva fotovalimiku ?Eestlased Teises maailmasõjas?. Valimik on mõeldud illustratiivseks täienduseks seni avaldatud ja avaldamata käsitlusele sõjast. Arhiivifotode abil on püütud luua pilti sõjaaja Eestist ja eestlastest nii siin kui sealpool rindejoont. Ja kuigi fotodel võib näha enamikku olulistest sündmustest, ei ole see materjalipuuduse tõttu alati õnnestunud. Seega ei pretendeeri fotovalimik sõjasündmustest tervikliku pildi avaldamise aule, pigem on see killuke mosaiigist, mis kutsub meenutama ja annab aluse arutluseks.

Valimikku koondatud fotod jaotuvad vastavalt kirjeldustele kronoloogiliselt kuude gruppi: a) Molotovi-Ribbentropi pakt ja nõukogude okupatsioon Eestis 1940 ? 1941; b Saksa okupatsioon Eestis 1941-1944; c) Eesti sõdur võõras mundris; d) 1944. aasta sõjategevus Eestis; e) Teise maailmasõja lõpp ja uue okupatsiooni algus Eestis; f) sõjapurustused ja inimkaotused.

Fotode autoriteks on tolle aja tuntumad fotograafid nagu Karl Hintzer, Erik Laid, Oskar Viikholm jt. Palju on fotosid tundmatutelt autoritelt ja dokumentaalfilmide kaadritest.

Teise maailmasõja sündmuste meenutuseks on filmiarhiivil pakkuda muudki huvitavat. Nii on võimalik  tellida arhiivikaadritel põhinevat sõjasündmusi käsitlevat 30minutilist dokumentaalfilmi ?Hammasrataste vahel?. Arhiivis vahetult aegade jooksul talletatuga tutvudes, leiab aga iga külastaja arvatavasti enda jaoks midagi kasulikku ja põnevat. Lähemat informatsiooni filmiarhiivi kohta saab aadressil Ristiku 84, telefon 6938613 või meie koduleheküljelt http://www.filmi.arhiiv./ee./

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht