Toivo Tammik
Toivo Tammik, arhitekt
1984., Orwelli aastal astus Tallinna XXIV keskkooli õpetaja Mart Laar 10. a ajalootunni alguses klassiruumi ja küsis: „Kes on see ajalooline isik, kellest sõltus, et me siin praegu teiega eesti keeles räägime?“ Vastuseks pakuti mitmeid variante, ka absurdimaigulisi, nagu Konstantin Päts, kurioosseid ka, kuid õpetaja vastus lastele oli eht ajaloolase oma. See isik on minu mäletamist mööda üks Liivi sõja aegsetest ordumeistritest, jätan nime siinkohal välja toomata, sest mitte nimi pole siinkohal oluline. Oluline on, et konkreetse isiku juhtimisel peetud sõjategevuse tulemusena lükati vene vallutus meie aladelt ülejärgmisesse sajandisse ning eestlaste keel sai kestma jääda, erinevalt nendest ugrilastest, kelle elupaigas vallutus varem aset leidis ja kes on praeguseks juba ammu rahvana (sealhulgas ka keel) kadunud.
Seda sorti dimensiooni tunnetamine on vahel ilmutuslik: keel on nagu elus organism, mis jääb ellu või sureb vahel mõne reaalse üksikjuhtumi tõttu.
Teine suurepärane keelekoolitaja, keda tänuga mäletan, on professor Rein Zobel, kelle arhitektuuriajaloo loengutel käisin Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis paar-kolm aastat pärast kirjeldatud koolitundi. Muu hulgas saime aimu, et keel kannab endas uskumatuid kihistusi. Näiteks tõstis ta esile sõna „maantee“, mis on muutumatuna vastu pidanud aastatuhandeid. N-omastava leiame teatavasti praegu soome keelest. Eesti keeles on see ammu kaduma läinud, kuid „maantees“ on kui monument müstilisele eesti ja soome keele eelsele algkeelele, nimetatagu seda siis kuidas tahes.
Huvitav on tunnetada, et peale suhtlusvahendi on keel ka mõjukas ajaloo- ja mäluinstrument. Iga inimese eluhoovus on sisukam, kui ta märkab erinevate nähtuste mitmekihilisust. Ja keelele on omakorda kasulik, kui leidub Õpetajaid suure algustähega, kes muudavad kas või mõne kasina näitega olgu või tavaliste, keskpäraste tüüpide maailmapilti.