Laura Kuusk

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Mark Raidpere

Laura Kuusk

Mark Raidpere

LAURA KUUSK,
fotokunstnik, Eesti kunstiakadeemia fotoosakonna õppejõud

Eesti Vabariigi põhiseaduse § 8 kohaselt ei tohi kelleltki võtta tema sünnijärgset kodakondsust, kuid kodakondsusseaduse § 1 kohaselt ei ole lubatud omada mitut kodakondsust.
Eesti inimarengu 2017. aasta aruandes tuuakse välja, et jätkub nii välja- kui ka sisseränne. Oleme sisenemas/sisenenud rändeajastusse. Sellisel ajal on inimestel oluline omavahel hakkama saada, kokkuleppele jõuda ja koos elada. Seega, on vaja rääkida, sealhulgas ka nende inimestega, kes ei oska eesti keelt.
Soovitan kõigil, kel on selleks mingigi võimalus, kasvatada oma lapsed mitmekeelseks. Neuroloogide sõnul on mitmekeelsetel inimestel ükskeelsetega võrreldes eeliseid, kuna nende aju toimib teistmoodi: neil on välja arenenud ühelt keelelt teisele ümberlülitumise mehhanism. Selle tõttu toimivad nende kognitiivsed mehhanismid efektiivsemalt, samuti saavad mitmekeelsed analüüsida maailma mitme keeleprisma kaudu.
Kui riigi poliitika ei soosi kultuurilist mitmekesisust, võivad mitmekeelsed ja mitme kodakondsusega inimesed otsustada Eesti kahjuks. Kui oleksin riigi valitsejate hulgas, siis püüaksin iga hinna eest oma inimesi hoida ega sunniks mitmikidentiteediga inimesi vaid ühe kasuks otsustama. See oleks psühholoogiliselt ja ka sotsiaalselt vägivaldne. Soovin tarkust ja rahu lapsevanematele ja riigi valitsejatele.
Meil endal ja meie lastel tuleb kohaneda eelnevate põlvkondade põhjustatud kliimamuutuste tagajärgedega. See, mis hakkab toimuma ja juba toimub, võtab keeletuks. Hoidkem ja armastagem siis üksteist nii, nagu me oleme, olgu keeletute, üks- või mitmekeelsetena.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht