Krister Kruusmaa

KRISTER KRUUSMAA

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Krister Kruusmaa

Krister Kruusmaa

on Tallinna ülikooli ajalooüliõpilane ja Püha Johannese kooli õpetaja.

Keelt on võrreldud majaga ja sõnu selle elanikega. Mõned neist on põlisasukad, teised sagedased külalised või juhuslikud teekäijad. Maja ise on aga keele struktuur, mille tavasid sõnad järgivad. Sestap pole imestada, et suur osa meie linnalisest sõnavarast või -tüvedest on millalgi laenatud: näiteks kvartal, allee, bulvar, passaaž ja uulits, aga ka värav, müür, plats ning kauges möödanikus isegi sein ja maja. Kuna linn iseenesest on kosmopoliitiline nähtus või õigemini kosmopoliitilisus on linnaline nähtus, ei pea häbenema, et jagame paljusid selle kohta käivaid sõnu teiste Euroopa keeltega. Sõnavara rikkus aitab eristada pooltoone: on täiesti loomulik, et ütleme saksapäraselt plats või ehk kodusemalt väljak.

Vajaduse uue sõna järele tingib uus nähtus ning enamasti saabuvad nad koos. Küsimus tekib siis, kui võõras keelend rakendatakse täiesti tuttava asja ette. Nii kerkivad meie linnades plaza’d, residence’id, loft’id, stockoffice’id, panorama’d ja city’d, mis kipuvad aga uhketest nimetustest hoolimata olema igavate kastide kobarad. Labane tiitlite kuhjamine nõretab provintslikkusest ja tähendusvarjundite asemele tulevad tühitähistajad. Kohad on inimesele selleks, et sündmused võiksid aset leida. Aga kes resideerib residence’is, kes platseerub plaza’le?

Esineb lausa juhtumeid, kus tegu pole enam lihtsalt omakeelsesse kaasteksti asetatud tsitaatsõnaga, vaid kasutusele on võetud võõras grammatiline seos, näiteks Rocca Towers ja Mall of Tallinn. On tõsi, et asukate vahetumise kõrval muutub aegamööda ka maja ise: tasapisi on vaja juurde ehitada, mõnikord seinu toestada. Siinkohal pole aga tegu mitte tarviliku ümberehitusega, vaid roosade kipssammastega tare ees.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht