Helle Tiikmaa

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Raivo Tiikmaa

Helle Tiikmaa

Raivo Tiikmaa

HELLE TIIKMAA,
Eesti Ajakirjanike Liidu esimees

Enne avaldamist, postitamist või väljasaatmist tuleks kirjutatu üle lugeda ja läbi mõelda. Ja mõelda tuleks nii keelele, väljendusviisile kui ka sisule ja seeläbi meie ühiskonnale. Kunagi ei tohi olla nii kiire, et ei saaks hetkeks peatuda ja mõelda, mida me kirjutame ja ütleme, kuidas me seda teeme ning milleks.
Pealegi annab hetkeks peatumine ja järelemõtlemine, seejärel teksti ülelugemine võimaluse parandada kõik kirjavead, mis isegi väärtusliku mõtte naeruväärseks või segaseks võivad muuta. Nagu soovitas „Kevades“ õpetaja Laur: tee vähem, kui kõike ei jõua, aga tee seda hästi. Austagem iseennast ja oma keelt – see on seda väärt.
Me elame infotulvas ja -ajastul, meedia- ja ühismeediakanalite ülekülluses. Ometi napib kirjutatus infot, järele jääb vaid sõnamulin ja -uputus, piltide ja helide virvarr. Ühismeedia on oma olemuselt kui kottpime turuplats, kus kuulajaid on vähe ja juttu palju. Millalgi kadus viisakusnorm „mitte rääkida kõike, mis sülg suhu toob“ ja asendus üleüldise verbaalse kõhulahtisusega. Meedia ja ajakirjandus vaaruvad ohtlikult.
Sel kevadel tähistati Tartus pidulikult ajakirjandushariduse isa Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva. Üks tema vähem tuntud, kuid mulle seda meelepärasem ütlus on: „Kui saad, ära kirjuta.“ Seda ei tohiks tõlgendada kui soovitust vait olla, vaid kui soovitust kirjutada ja öelda vaid seda, mis on tõesti oluline. Mille kohta enam ei saa vait olla. Mis siis ka seda mõjusam on ja väärt kuulamist. Eriti kehtib see soovitus meile, kes me „lobisemise eest palka saame“ ehk sõnade abil leiba teenime. Kasuks tuleb see ka kõigile teistele, sest sõna jõud on suur ja kirjapandu säilib kaua, ehk koguni igavesti.
Niisiis – kui saad, ära kirjuta. Mida aga teed, tee hästi.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht