Veel paksemaks!

Kaarel Tarand

  Tänase Sirbi vahelt leiab lugeja Rohelise Värava. Nii hakkab see edaspidi olema iga kuu teisel reedel. Võinuks ju varemgi alustada, kuid ootasime valimised ära, et keegi ei saaks tekitada avalikkuses pahatahtlikke ja eksitavaid seoseid mittetulundusliku ja erakonnatu keskkonnaaktivismi ning valimistel osaleva rohelise erakonna vahel.

Miks peaksid keskkonnaasjad just Sirbi vahel levima? Kõigepealt muidugi seetõttu, et keskkond ise ongi ju loojate põhiline inspiratsiooni allikas. Seetõttu tundub mõistlik teateid tema kohta sihipäraselt just valitud lugejaskonnale kätte kanda, mitte üritada masstiraažis kogu rahvast korraga rabada.

Teiseks meenub näiteks nn fosforiidisõda, kus loovharitlaste panus sai olla nii suur, nagu ta oli, tänu sellele, et neid hästi ja olulise loodusteadusliku informatsiooniga varustati. Aga fosforiidi küsimus polnud ainus, ehkki suurim juhtum. Väiksematest väärib ikka ülekordamist Süda tänava hõlmikpuu. Sellel puhul polnud ökoinimesed esimesed, vaid kaasati siis, kui muud kultuurilised argumendid Karl Vaino nimelise punamarsside bulvari rajamise vastu otsa lõppesid. Nõnda seisab ja kasvab too Ginkgo biloba seal tänaseni antikommunistliku võitluse elusa monumendina. Ooperiteatriga, muuseas, polnud toonasel võitlusel suuremat pistmist, ehkki mõned kompartei infomürast eksitatud tänaseni vastupidist kipuvad arvama.

Kolmandaks, juured. Ühel ilusal päeval laguneb kujutelm linnaelu eelistest hajaasustuse ees ka Eestis koost. Tähendab, linnad oma mõistlikus mahus ja kujul jäävad muidugi alles, aga need linnatagused hunnikasumid, olgu Lasnamäed või Tiskred, lõpetavad oma asukaid vaimselt ja ümbrust füüsiliselt koormava eksistentsi. Eestlase eluviisis taastub sellega ka aastatuhandeid kehtinud kord, kus, nagu rahvapärimus kinnitab, inimtegevus oli keskkonnaga vägagi mõistlikus tasakaalus. Selle hetke saabumise vastu tuleb valmistuda ja parim viis selleks on informatsiooni tarbimine. Sirp on selle info kättetoomise kandik. Olge lahked!

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht