Vaimu võim(alus)

Tallinna TV juht Toomas Lepp kurtis selle aasta jaanuaris, et alanud on segane ajajärk, kus vaim enam võimule ei vastandu. Leppa segas, et peaminister kiitis „Tujurikkujat“, et Tõnu Kaljuste lavastab valitsuskontserte, et Erik Moora kui valitsusmeelne politoloog teeb riigitelevisioonis satiirisaadet.

Vähemalt ühes küsimuses võib Toomas Lepp nüüd näha asjade harjumuspärast käiku. Eesti kunsti­akadeemia õppejõud on tõstnud mässu Tallinna lahte kavandatava Kalevipoja kuju vastu. EKA õppejõud argumenteerivad Tehnilise järelevalve ametile saadetud kirjas muuhulgas, et idee kavand pärineb ligi kümne aasta tagusest ajast ning tollane konkursikomisjon ei olnud kuigi pädev: 12-liikmelises komisjonis oli kõigest kahel inimesel arhitektikutse.

Kaasus meenutab vabadussamba rajamise ümber puhkenud lahingut tollase võimu ja kunstnike vahel. Vabadus­samba puhul rõhuti samuti võimu ebakompetentsusele säärastes arhitektuurilistes küsimustes ning nõuti projekti peatamist. Sedapuhku ei nõua kunstirahvas mitte lihtsalt projekti peatamist, vaid Eesti kaasaegse kunsti muuseum on juba välja käinud ka alternatiivi: betooni valatud merelaine (autor Neeme Külm). Kui Kalevipoeg on planeeritud ligi 25 m kõrge, siis betooni valatud merelaine oleks hoopis vee alla jääv betoonplaat, mida otseselt näha poleks.

Näis, kas Külma merelaine osutub sedapuhku mõõgaks, mis Kangro Kalevi­pojal jalad alt niidab?

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht